Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego zachwyciła nie tylko krytyków (i zachwyca nadal, o czym mogą świadczyć kolejne wyróżnienia), również znane aktorskie nazwiska. Wiele pochlebnych opinii na temat obrazu, a także aktorów wcielających się w głównych bohaterów, a przede wszystkim Joanny Kulig, padło ze strony m.in. Julianne Moore, Natalie Portman, Gal Gadot czy Juliette Binoche, która określiła polską aktorkę „światłem”. Do grona fanek polskiego kandydata do tegorocznych Oscarów w kategoriach najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsze zdjęcia oraz najlepsza reżyseria (a ile statuetek zdobędzie, przekonamy się już 24 lutego), dołączyła również Monica Bellucci. Jedna z najpopularniejszych włoskich aktorek podzieliła się wyznaniem, że film Pawlikowskiego traktuje bardzo osobiście i wywarł on na niej ogromne wrażenie.

Monica Bellucci skomentowała Zimna wojnę Pawła Pawlikowskiego. Jest zachwycona!

„Piękna, wspaniale opowiedziana historia” - tak Monica Belucci skomentowała Zimną wojnę w wywiadzie z magazynem Uroda życia. Aktorka nie ukrywa też, że historia opowiedziana przez Pawła Pawlikowskiego jest jej szczególnie bliska. „W Zimnej wojnie znalazłam własne przeżycia, choć wychowałam się w zupełnie innych czasach, innym miejscu niż bohaterowie” - wyznała. „Doskonale znam to bycie w ruchu, potrzebuję ucieczki do lepszego świata, marzenie o tym, że gdzieś indziej jest lepiej, że stać mnie na więcej, niż daje mi miejsce, w którym się urodziłam”-  dodaje Bellucci. Aktorka zapytana, czy chciałaby zagrać u polskiego reżysera, odpowiedziała twierdząco. „Lubię pracować z reżyserami, u których czuje, że się rozwijam, a to mogłaby być taka sytuacja. Nigdy nie wybieram scenariuszy, licząc, ile czasu będę na ekranie. Ważne, by nowa rola oznaczała rozwój, wszystko jedno, czy film jest głośny, wysokobudżetowy. Ciekawy jest też kontakt z nieznana mi wcześniej kulturą, poznawanie nowych języków, tradycji krajów”.

Oscary 2019: „Zimna wojna” - z jakimi filmami konkuruje o statuetkę w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny? >>>

Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego - o czym jest polski kandydat do Oscarów 2019?

Nic dziwnego, że Monica Bellucci odebrała Zimną wojnę Pawła Pawlikowskiego bardzo personalnie. Dla samego reżysera jest to bowiem bardzo osobisty film, a jego bohaterowie noszą imiona rodziców Pawlikowskiego, czyli Zula i Wiktor, w których wcielają się wspominana Joanna Kulig i Tomasz Kot. Zimna wojna to historia dwójki ludzi, którzy nie potrafią bez siebie żyć, ale jednocześnie nie umieją być razem. Na niesamowity klimat filmu wpływa nie tylko poruszająca i niezwykle intymna historia, ale również okres, którym osadzona jest fabuła, czyli przełom lat 50. i 60 . ubiegłego wieku, a także skrajnie różne krajobrazy, czyli z jednej strony Polska za czasów PRL, a z drugiej artystyczny Paryż i muzyka, którą zresztą żyją (dosłownie i w przenośni), główni bohaterowie. W obsadzie, oprócz Joanny Kulig i Tomasza Kota, znaleźli się m.in. Agata Kulesza i Borys Szyc.  

Filmy z Joanną Kulig to nie tylko „Zimna wojna”. Co z polską aktorką warto obejrzeć? >>>