Motyw przewodni wesela - glamour

Wesela w stylu glamour charakteryzują się elegancją, szykiem i luksusem. Kolorystyka tego typu wydarzeń zazwyczaj obraca się wokół stonowanych kolorów, pasteli, czerni, złota i srebra. Glamour stawia na wyrafinowanie i maksymalizm, wydarzenia w tej estetyce zazwyczaj są organizowane w dworkach, pałacach lub odpowiednio przygotowanych salach hotelowych. Na weselu nie może zabraknąć stylowych dekoracji, takich jak porządna zastawa stołowa, złote sztućce, kryształowe kieliszki, obrusy z grubego materiału, bukiety świeżych kwiatów, czy świeczniki. Wszystkie dobrane ozdoby powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów. Nie można zapomnieć o detalach, takich jak odpowiednie oświetlenie i nagłośnienie sali.

Stroje przyszłych małżonków też mogą wpisywać się w tę estetykę. Stylizacja glamour dla panny młodej to zazwyczaj elegancka, wieczorowa suknia, najczęściej do samej ziemi. Dobrze dopełnią ją dodatki takie jak długi tren katedralny, welon, diadem, opaska na włosy czy bogato zdobiona biżuteria, na przykład z diamentami lub perłami. Pan młody, do eleganckiego garnituru lub smokingu, może dobrać elegancką muchę i spinki do mankietów.

Motyw przewodni wesela - boho

Styl boho jest bezpośrednio związany z życiem francuskiej Bohemy, czyli środowiska artystycznego, które w dawnych czasach przeciwstawiało się powszechnie przyjętym normom. Bohema zawsze chciała się wyróżniać, a jej styl życia był określany jako co najmniej ekstrawagancki. W obecnych czasach boho to przede wszystkim luz i oryginalność, a także czerpanie z innych kultur. Orientalne wzory, indiańskie łapacze snów czy dekoracje w stylu hippie to elementy, których nie powinno zabraknąć na ślubie w tej estetyce. Wesela boho bardzo często organizowane są na świeżym powietrzu i łonie natury.

Stylizacja boho dla panny młodej najczęściej składa się z długiej, zwiewnej sukienki, a także piór, frędzli i koronek. Sprawdzą się dodatki takie jak luźna kurtka, wianek, czy biżuteria w stylu hippie. Fryzura w estetyce boho to najczęściej luźne warkocze lub całkowicie rozpuszczone włosy. Często spotykane jest też połączenie długiej sukni ze sportowymi butami, takimi jak adidasy czy trampki. Pan młody w stylizacji boho może postawić na nietuzinkowe dodatki, takie jak szelki, kapelusz czy kolorowa muszka.

Motyw przewodni wesela - astrologia

Tematyka astrologiczna coraz bardziej zyskuje na popularności, nic więc dziwnego, że niektórzy chcą przemycić ją w estetyce swojego wesela. Tego typu impreza sprawdzi się o każdej porze roku, a nawiązania do nieba, gwiazd i planet nadadzą jej magicznej otoczki.

Kolorystyka wesela w stylu astrologicznym powinna opierać się na niebieskim, czerni, granacie, złocie i srebrze, czyli barwach najbardziej kojarzących się nam z nocnym niebem i kosmosem. Motywy takie jak gwiazdozbiory, konstelacje czy symbole znaków zodiaku można umieścić na zaproszeniach ślubnych, winietkach, obrusach i serwetkach. Na tego typu imprezie dużą rolę będzie odgrywało światło. Rozmieszczenie dużej ilości świec na pewno pomoże w zbudowaniu magicznego i lekko tajemniczego klimatu.

Motywy astrologiczne można przemycić też w stylizacjach przyszłych małżonków, na przykład poprzez biżuterię z symbolami znaków zodiaku, księżyca lub gwiazd. Fantastyczną atrakcją dla gości może być astrolog, który zrobi analizę ich kosmogramu, lub teleskop do obserwowania rozgwieżdżonego nieba.

Zobacz także:

Motyw przewodni wesela - vintage

Styl vintage to nawiązanie do kultury i estetyki poprzedniej epoki, przede wszystkim lat 50, 60 i 70, serwowane w nowoczesnym wydaniu. Jako inspiracja mogą posłużyć zdjęcia i opowieści naszych mam i babć. Kolorystyka wydarzenia w stylu vintage opiera się przede wszystkim na beżach i pudrowych różach. Panna młoda powinna zrezygnować ze śnieżnobiałej sukni, na rzecz takiej w kolorze ecru lub kości słoniowej. W stylizacji dobrze zagrają elementy takie jak koronki, pióra i biżuteria z pereł. W sali weselnej nie powinno zabraknąć eleganckiej zastawy stołowej, kieliszków w stylu retro i dekoracji znalezionych na strychu. Świetnie sprawdzą się dekoracje takie jak:

  • stare albumy ze zdjęciami,
  • maszyny do pisania,
  • gramofony,
  • świeczniki,
  • klatki na papugi,
  • stare klucze,
  • stara biżuteria,
  • pamiątki rodzinne.

Na weselu w stylu vintage nie może zabraknąć muzyki sprzed lat (najlepiej granej na żywo lub puszczanej z gramofonu!), a także ciepłego, lekko przygaszonego oświetlenia.

Motyw przewodni wesela - rustykalny

Wesela w stylu rustykalnym nie tracą na popularności. Nic dziwnego: ceremonia w spokojnym, sielskim stylu, z nawiązaniami do natury i elementami folkloru, to przepis na ceremonię jak ze słowiańskiej bajki. Kolorystyka rustykalna to przede wszystkim beż, brąz i zieleń. Na tego typu imprezę warto wybrać miejsce takie jak stodoła, mały dworek, winnica czy stary, drewniany kościół. Świetnym pomysłem będzie też zorganizowanie ceremonii na świeżym powietrzu.

Na weselu rustykalnym nie powinno zabraknąć naturalnych tkanin, drewna i dużej ilości roślin. Bardzo dobrze sprawdzą się dekoracje takie jak:

  • lniane obrusy,
  • wiklinowe lampiony,
  • stare skrzynie,
  • kamienie,
  • polne kwiaty,
  • wazony zrobione ze starych butelek,
  • słoiki z domowymi przetworami.

Suknia panny młodej powinna zostać uszyta z lekkiego i zwiewnego materiału. Kreacje w rustykalnej estetyce najczęściej charakteryzują się małą ilością ozdób i prostym krojem. Świetnym dodatkiem będzie wianek, a także bukiet z wielokolorowych, polnych kwiatów.

Motyw przewodni wesela - Art Deco

Jeśli marzysz o ceremonii w stylu Wielkiego Gatsby’ego, motyw przewodni Art Deco to wybór właśnie dla ciebie! Estetyka będzie przypominała trochę eleganckie wesele glamour, jednak w tym przypadku trzeba połączyć je ze stylem vintage, a do tego dodać dużo brokatu, złota i pór. Tak jak na słynnych balach u Gatsby’ego!

Idealną salą na tego typu wydarzenie będzie pomieszczenie pałacowe lub hotelowe, z ciemniejszym wystrojem i sporą ilością dekoracji. Kryształowe żyrandole, duże, zdobione wazony, sztukateria na ścianach: wszystko, co nadaje wnętrzu eleganckiego klimatu, kojarzącego się ze spotkaniami śmietanki towarzyskiej na początku XX wieku. Na stołach powinny znaleźć się na pewno kryształowe kieliszki, złote świeczniki i bogato zdobiona zastawa.

Estetykę art deco można przemycić też poprzez dodatki do strojów. Panna młoda może pomyśleć o opasce z piórami, perłowej biżuterii lub długich, satynowych rękawiczkach. Pan młody świetnie wpasuje się w styl wydarzenia, jeśli założy biały smoking i muszkę.

Motyw przewodni wesela - podróżniczy

Jeśli państwo młodzi są wielkimi fanami zwiedzania świata, na pewno będą chcieli przemycić odrobinę swojej pasji w estetyce wesela. Samo przygotowanie tego rodzaju wydarzenia daje przyszłym małżonkom duże pole do popisu w kwestii kreatywności, i zazwyczaj jest świetną zabawą. Jakie dodatki sprawdzą się na ślub i wesele w stylu podróżniczym?

  • zaproszenia w formie biletów lotniczych lub paszportów,
  • winietki w formie mapy,
  • menu zawierające egzotyczne potrawy z całego świata,
  • stoły nazwane według kontynentów lub państw,
  • dekoracje takie jak globusy, walizki, pamiątki z podróży, egzotyczne instrumenty muzyczne,
  • tort w podróżniczej estetyce, na przykład z wzorami samolotów czy mapą.

Kolorystyka imprezy w stylu podróżniczym najczęściej opiera się na barwach ziemi, takich jak brązy, zielenie, ecru i szarości. Bardzo fajnym na ten motyw przewodni wesela, będzie zorganizowanie go na świeżym powietrzu, późną wiosną lub latem.

Motyw przewodni wesela - eko

Styl eko nie odnosi się do samej estetyki wesela, ale również filozofii, w zgodzie z którą zostanie ono zorganizowane. Każdy element takiego wydarzenia powinien być zaplanowany z myślą o naszej planecie. Na tego typu imprezie nie będzie miejsca na plastik, produkty jednorazowego użytku, czy te sprowadzane z innych kontynentów.

Wesele w stylu eko może zostać zorganizowane na świeżym powietrzu, w gospodarstwie wiejskim czy specjalnie przygotowanej do tego stodole. Kolorystyka tego typu wydarzenia może skupiać się wokół barw ziemi, ale nie jest to najważniejsze. Dania serwowane podczas uroczystości powinny być tworzone z sezonowych produktów, najlepiej uprawianych na miejscu. Stoły mogą być udekorowane dużą ilością roślin, jednak tych doniczkowych i charakterystycznych dla naszej szerokości geograficznej. Panna młoda nie powinna mieć problemu ze znalezieniem sukni z ekologicznych tkanin, ewentualnie może wynająć kreację z wypożyczalni lub założyć strój vintage po mamie czy babci. To samo oczywiście dotyczy pana młodego. Organizacja wesela w stylu eko to swoisty manifest państwa młodych, którzy chcą pokazać, że nawet tak ważne wydarzenie da się zorganizować w myśli zero waste!