Zagłębiając się w specyfikę tej metody, bardzo szybko zdanie na ten temat diametralnie się zmienia. Dlaczego? Tego dowiecie się z dalszej części artykułu, w którym opisaliśmy też, co to jest metoda mycia twarzy olejami OCM, dla kogo jest ona przeznaczona, jakich olejów używać i jak zrobić z nich własną kompozycję. Opisaliśmy również jak poprawnie powinien wyglądać cały proces mycia, aby był on efektywny i nie powodował skutków ubocznych.

Branża beauty to jedna z najbardziej rozwijających się dziedzin w ostatnich latach. W związku ze swobodnym dostępem do informacji i łatwością promowania nowinek z tej kategorii, świadomość konsumentów stale wzrasta. Dodatkowo konkurencja na rynku kosmetycznym jest bardzo duża, a to wpływa na ilość i jakość nowych metod, produktów oraz usług wpływających na wygląd.

Getty Images

Stąd też często pojawiają się nowe badania i sposoby na to, jak jeszcze lepiej i skuteczniej zadbać o skórę twarzy. To szczególnie istotne w pielęgnacji, ponieważ cera każdego dnia jest narażana na ogrom czynników zewnętrznych, jest też jednym z najważniejszych elementów wyglądu zewnętrznego. Nowa metoda mycia twarzy olejami pozwala nam jeszcze lepiej się nią zaopiekować.

Co to jest OCM?

OCM – to skrót od angielskiego określenia Oil Cleansing Metod. Jest to sposób oczyszczania na zasadzie „tłuszcz rozpuszcza tłuszcz”. Działa to mniej więcej tak, że olej nakładany na cerę miesza się z tym, który wytwarza skóra, czyli sebum, a następnie razem zostają zmyte (zostawiając przy tym odpowiednią jego ilość do prawidłowego działania skóry). Dodatkowo oleje świetnie zmywają makijaż i brud, a dzięki swoim właściwościom, utrzymują naturalną hydrolipidową barierę skóry.

OCM to metoda popularna wśród Azjatek, w Europie także zyskuje coraz większe uznanie. Nie dzieje się tak wyłącznie za sprawą dobrej promocji, a najzwyczajniej w świecie dzięki niesamowitym rezultatom osiąganym przez osoby korzystające właśnie z tego sposobu mycia twarzy. Kobiety myjące twarz olejami mogą cieszyć się efektem nawilżonej, czystej i odżywionej skóry. Poza internetem i telewizją dużą rolę w rozpowszechnianiu OCM odgrywa poczta pantoflowa, która jest jednym z najskuteczniejszych przekaźników.

Mycie twarzy olejami opiera się na minimum dwóch olejach. Pierwszy, podstawowy to np. olej rycynowy, który odpowiada za kwestię oczyszczenia cery. Dodatkowo ma właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. Drugi element to olej bazowy (może być ich nawet 2-3). Dobiera się je, dostosowując właściwościami do rodzaju skóry. Dodatkowo można użyć również olejków eterycznych. Proporcja oleju rycynowego do oleju bazowego powinna być uzależniona od rodzaju skóry. Im bardziej sucha cera, tym tego pierwszego powinno być mniej. Jego maksymalny udział w całej mieszance nie powinien wynosić więcej niż 30%, niezależnie od rodzaju skóry. Uwaga - olej rycynowy ma właściwości wysuszające, dlatego nie można przesadzić z jego ilością nawet przy bardzo tłustej cerze.

Zobacz także:

Jak dobierać oleje do mycia twarzy?

Kwestia doboru olejów bazowych jest niesamowicie ważna, ponieważ ten czynnik, plus regularne wykonywanie zabiegu, wpływa na efektywność mycia.

Bardzo ważne, aby wybierać tylko czyste oleje tłoczone na zimno. Następnie należy dobrze scharakteryzować swoją cerę i na podstawie tego opisu dobrać oleje, które będą pomagały w walce z twoimi problemami skórnymi. Warto dokładnie poznać właściwości poszczególnych olejów lub wybrać się z tym do specjalisty.

Jeśli jeszcze nie korzystałaś z konkretnych olejów, nie dodawaj ich zbyt wiele do mieszanki OCM. Jeżeli na któryś z nich twoja skóra będzie reagowała źle, przy mniejszej ilości olejów będzie łatwiej wyeliminować ten niepasujący do danego typu cery. Nie warto więc za bardzo kombinować w tej materii. W sytuacji, w której dana mieszanka początkowa (np. dwóch olejów) się sprawdziła, można spróbować dodać drugi olej bazowy, ale to nie jest konieczne. Dwa również mogą przyczynić się do fajnych efektów.

Kolejny dodatek, który mocno wzbogaci domową mieszkankę olejów do mycia, to oczywiście naturalne olejki eteryczne. Poza niesamowitym zapachem, który również można dobrać wedle własnych preferencji, olejki eteryczne mają właściwości lecznicze i wzmacniają siłę działania olejów bazowych. Przedstawiamy opisy kilku przykładowych olejków:

  • Olejek bergamotowy

Polecany posiadaczom skóry tłustej. Ma działanie regeneracyjne, antybakteryjne i pomaga w zabliźnianiu ran.

  • Olejek z drzewa herbacianego

Skóra trądzikowa znajdzie w tym olejku ukojenie. Dlaczego? Ma działanie bakteriobójcze, antygrzybiczne i przeciwzapalne. Olejek z drzewa herbacianego działa jak naturalny antybiotyk dla skóry. (Nie wolno jednak dopuści by dostał się do oczu, dlatego zachowaj szczególną ostrożność!)

  • Olejek lawendowy

Świetnie odprężający skórę olej, który hamuje powstawanie zmarszczek, działa bakteriobójczo i reguluje produkcje sebum.

  • Olejek tymiankowy

Dobrze sprawdza się przy cerze trądzikowej. Łagodzi stany zapalne i jest idealnym antyseptykiem. Ma działanie antygrzybiczne i przyspiesza gojenie się ran.
 

Dlaczego warto myć twarz olejami, a nie pierwszym lepszym płynem micelarnym?

Warto też wyjaśnić, dlaczego metoda OCM jest lepsza od używania klasycznych produktów do mycia twarzy. Płyny micelarne zwykle zawierają alkohol lub kwasy, które służą do tego, aby wyczyścić twarz. W zasadzie po to się ich używa. Ale oprócz zanieczyszczeń i makijażu usuwają również sebum, które jest warstwą ochronną skóry.
Inny sposób, czyli mycie twarzy mydłem lub żelem bardzo ją wysusza, co też nie jest pożądane. U osób z suchą cerą może to prowadzić do dodatkowych podrażnień. Przez małą ilość sebum organizm zapobiegawczo może zareagować jego nadprodukcją, co spowoduje powstawanie zaskórników. Tak samo jego nadmiar, jak i zbyt mała ilość albo brak powodują wszelkiego rodzaju patologie i choroby.

Efekty mycia twarzy olejami

•    Bardzo duży plus mycia twarzy olejami to fakt, że jest to sposób bezpieczny dla każdego rodzaju skóry. Co prawda jest to sposób ,,delikatny” mycia twarzy, ale korzystny dla większości rodzajów cery.

•    OCM nie powoduje nadprodukcji sebum, a to olbrzymia zaleta dla osób z cerą trądzikową. Ten rodzaj pielęgnacji przywraca zatem równowagę tłuszczową, a jeżeli była ona zachowana, z pewnością nie zaburza jej - jak wiadomo jest to jednym z podstawowych warunków zdrowej i zadbanej cery.           

•    Myjąc twarz olejami można liczyć na poprawę kolorytu i zachowanie jego równowagi.

•    Poza tym nie zmienia się fizjologiczne pH skóry, które  powinno wynosić od 4,5 do 5,5. To bardzo istotny element, ponieważ właśnie takie kwaśne środowisko nie pozwala rozwijać się wszelkim bakteriom i wirusom.

•    Skóra po myciu metodą OCM jest gładka, miękka, nawilżona, czysta.

•    Ten sposób opóźnia również procesy starzenia się.
 

Jak szybko zobaczę efekty mycia twarzy olejami?

Jednak oleje, aby zaczęły działać, potrzebują czasu. Poza czystą i nawilżoną cerą, które uzyskasz od razu po myciu, na resztę będzie trzeba trochę poczekać. Zwykle widoczne efekty poprawy jakości skóry twarzy widzi się po okresie od tygodnia do trzech tygodni. Pozytywnym efektem ubocznym jest wzmocnienie rzęs i paznokci, z którymi mikstura ma kontakt podczas mycia twarzy.

Jak powinien wyglądać proces mycia olejami?

Na początek bardzo ważne, aby dokładnie umyć dłonie i nawilżyć twarz wodą. Następnie nalać mieszankę olejów na dłonie i rozprowadzić ją po nich. Kolejny krok to wmasowywanie kolistymi ruchami oleje na twarzy, spędzając nieco więcej czasu w miejscach, gdzie jest większy problem.

Drugi etap to ściąganie olejów ze skóry. Do tego należy mieć przygotowany czysty ręcznik lub ściereczkę. Namoczyć go w ciepłej wodzie i przykładać do twarzy na kilkanaście sekund. Bardzo ważne, aby nie pocierać nim twarzy, ponieważ to może ją podrażnić. Po około 30 sekundach ściereczkę przepłukać i powtórzyć czynność kilka razy, aż twarz będzie czysta.

Na koniec przepłukany ręcznik należy namoczyć w zimnej wodzie i również przyłożyć ją do twarzy. Ten zabieg pozwoli zamknąć pory. Zostaje już tylko osuszenie twarzy, najlepiej ręcznikiem papierowym, nałożenie tonika wyrównując pH skóry i wklepanie odpowiedniego kremu do twarzy. Wystarczy kilka minut i twoja twarz będzie odpowiednio zaopiekowana. Ważne, aby te czynności wykonywać delikatnie, nie podrażniając skóry.

Może to wydawać się bardzo czasochłonną czynnością. Gwarantujemy jednak, że po pierwszych dwóch razach nawyk ten bardzo szybko wchodzi w krew i każdy ruch wykonywany jest już intuicyjnie.