Na której ręce nosi się obrączkę, to jedno z najczęściej zadawanych przez przyszłych nowożeńców pytań w sieci. Okazuje się więc, że to wcale nie takie oczywiste i co więcej, że istnieje jakaś reguła, że nie może to być którykolwiek palec i którakolwiek dłoń. Ale zanim przejdziemy do szczegółów, skąd w ogóle wziął się zwyczaj wymieniania się takimi samymi pierścionkami w trakcie ceremonii?

Co symbolizuje obrączka ślubna?

Obrączka noszona na dłoni jest symbolem małżeństwa, miłości i zaangażowania. Reprezentuje dwie osoby, które zobowiązały się do spędzenia życia razem. Obrączki nie ma końca, co oznacza, że miłość i oddanie pary będą trwały wiecznie. Obrączka symbolizuje również ochronę i bezpieczeństwo dla pary małżeńskiej, która rozpoczyna swoją wspólną podróż przez życie. W niektórych kulturach obrączka jest postrzegana jako przypomnienie o zobowiązaniach obu partnerów wobec siebie w małżeństwie. Dla wielu par, noszenie obrączek na dłoni służy jako wieczne przypomnienie, aby pozostać wiernym swoim zobowiązaniom i obietnicom złożonym w dniu ślubu.

Skąd wziął się zwyczaj noszenia obrączek?

Zapoczątkowany został już w starożytności. Najpierw w Egipcie, później w Grecji, a następnie w Rzymie, gdzie obrączki zakładano na serdeczny palec lewej dłoni, gdyż wierzono, że to właśnie tam przebiega żyła miłości, prowadząca prosto do serca. W rodzimej tradycji obrączki pojawiły się stosunkowo późno, bo dopiero w XVIII wieku. Wtedy też uważano, że panna młoda nie może zobaczyć pierścienia przed pójściem do ołtarza. Szybko okazało się to jednak dość kłopotliwe w kontekście dobrania odpowiedniego rozmiaru. Na początku XX wieku w Polsce obrączki nosiły tylko kobiety. Najpierw na prawej dłoni, ale pod wpływem starożytnych wierzeń, pojawiły się podziały. Dlatego w państwach Europy Środkowo-Wschodniej pozostano przy prawej, a Zachód preferował obrączkę na lewej. W trakcie II Wojny Światowej zwyczaje także uległy zmianie i panowie również zaczęli pamiętać o obrączkach. Biżuteria miała im przypominać o ukochanie która czeka na nich w domu, kiedy oni walczą na froncie. 

Jaką piosenkę wybrać na pierwszy taniec? Sprawdźcie nasze typy

Na której ręce nosi się obrączkę? Palec serdeczny lewej, czy prawej dłoni?

Jak już wiecie, właściwe miejsce na obrączkę zmieniało się. O ile palec od początku pozostawał ten sam, czyli serdeczny, tak jeśli chodzi o dłoń, biżuteria ślubna lawirowała między lewą, a prawą dłonią. Jak to wygląda obecnie? Tak samo, gdyż ciągle są osoby, które wolą nosić obrączkę na serdecznym palcu u lewej dłoni, a inne na serdecznym palcu prawej dłoni. To nadal zależy nie tyle co od preferencji indywidualnie, ale także od krajów. Na przykład w Polsce przyjęło się, że obrączkę nosi się na prawej ręce. Podobnie zresztą, jak w Niemczech, Hiszpanii, Grecji, Bułgarii, Chile czy w Wenezueli. Z kolei ślubny pierścionek na serdecznym palcu lewej dłoni spotyka się we Francji, Szwecji, Irlandii, Egipcie, Brazylii, USA i w Kanadzie.

Dlaczego obrączka na prawej ręce?

Zastanawiacie się, dlaczego w Polsce nosi się obrączkę właśnie na prawej ręce? Tutaj trzeba odwołać się do przysięgi ślubnej, a dokładnie do tego, co dzieje się tuż przed jej złożeniem w kościele. Udzielający sakramentu ksiądz wypowiada słowa: „Skoro zamierzacie zawrzeć sakramentalny związek małżeński, podajcie sobie prawe dłonie i wobec Boga i Kościoła powtarzajcie za mną słowa…”.

Wszystko, co trzeba wiedzieć, kupując pierścionek zaręczynowy

Zobacz także:

Na której ręce nosi obrączkę wdowa?

Choć w niektórych krajach po prostu przyjęło się, że obrączkę nosi się na serdecznym palcu lewej dłoni, w Polsce taki gest ma pewne znaczenie. Jeżeli zobaczycie u kogoś obrączkę na lewej ręce może to oznaczać, że jest to wdowa lub wdowiec. Macie już zatem odpowiedź na kolejne pytanie, czyli na której ręce nosi obrączkę wdowa. Trzeba być jednak ostrożnym, ponieważ nie zawsze tak jest. Niektórzy po prostu decydują się nosić ślubną biżuterię właśnie na lewej ręce, ponieważ tak jest im wygodniej.

Na której ręce nosi się obrączkę i pierścionek zaręczynowy?

W Polsce obrączkę nosi się na serdecznym palcu prawej ręki. I wiele osób na tym samym palcu nosi również pierścionek zaręczynowy. Są tacy, którzy rezygnują z tego rozwiązania w obawie, że noszona w ten sposób biżuteria może się niszczyć. Dlatego po ślubie wiele kobiet nosi pierścionek zaręczynowy na serdeczny palec lewej dłoni. Bywa też tak, że kobiety przekładają go na środkowy palec prawej ręki. Nie ma więc jednej reguły i można trzymać się zasady: jak jest wygodniej.

Na której ręce nosi się obrączkę po rozwodzie?

Po rozwodzie mało kto decyduje się nosić obrączkę po swoim eks-małżonku. Obrączka to w końcu symbol związku między dwojgiem ludzi. Bardzo często małżonkowie, będąc już w separacji, rezygnują z noszenia ślubnej biżuterii, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy są już pewni, że nie da się uratować tej relacji. A co robi się z obrączką po rozwodzie? To rzecz jasna już bardzo indywidualna kwestia. Można ją przekazać dziecku, które jest owocem zakończonego już związku. Ale rozwiązaniem sytuacji może być również przetopienie obrączki, a nawet jej sprzedanie. Mówi się, że pozostawienie obrączki po byłym małżonku przynosi pecha, więc raczej większość osób usiłuje się jej pozbyć.

Obrączka, a pierścionek zaręczynowy

Choć tradycyjnie biżuterię symbolizującą uczucia nosi się na placu serdecznym prawej lub lewej dłoni, dziś coraz swobodniej podchodzi się do tradycji. Aby dowiedzieć się, jak nosić obrączkę i pierścionek zaręczynowy oraz czy według zwyczaju można je nosić razem, zajrzyj do artykułu: Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.