Na której ręce nosi się obrączkę, to jedno z najczęściej zadawanych przez przyszłych nowożeńców pytań w sieci. Okazuje się więc, że to wcale nie takie oczywiste i co więcej, że istnieje jakaś reguła, że nie może to być którykolwiek palec i którakolwiek dłoń. Ale zanim przejdziemy do szczegółów, skąd w ogóle wziął się zwyczaj wymieniania się takimi samymi pierścionkami w trakcie ceremonii?

Skąd wziął się zwyczaj noszenia obrączek?

Zapoczątkowany został już w starożytności. Najpierw w Egipcie, później w Grecji, a następnie w Rzymie, gdzie obrączki zakładano na serdeczny palec lewej dłoni, gdyż wierzono, że to właśnie tam przebiega żyła miłości, prowadząca prosto do serca. W rodzimej tradycji obrączki pojawiły się stosunkowo późno, bo dopiero w XVIII wieku. Wtedy też uważano, że panna młoda nie może zobaczyć pierścienia przed pójściem do ołtarza. Szybko okazało się to jednak dość kłopotliwe w kontekście dobrania odpowiedniego rozmiaru. Na początku XX wieku w Polsce obrączki nosiły tylko kobiety. Najpierw na prawej dłoni, ale pod wpływem starożytnych wierzeń, pojawiły się podziały. Dlatego w państwach Europy Środkowo-Wschodniej pozostano przy prawej, a Zachód preferował obrączkę na lewej. W trakcie II Wojny Światowej zwyczaje także uległy zmianie i panowie również zaczęli pamiętać o obrączkach. Biżuteria miała im przypominać o ukochanie która czeka na nich w domu, kiedy oni walczą na froncie. 

ZOBACZ TAKŻE: Jaką piosenkę wybrać na pierwszy taniec? Sprawdźcie nasze typy

Na której ręce nosi się obrączkę? 

Jak już wiecie, właściwe miejsce na obrączkę zmieniało się. O ile palec od początku pozostawał ten sam, czyli serdeczny, tak jeśli chodzi o dłoń, biżuteria ślubna lawirowała między lewą, a prawą dłonią. Jak to wygląda obecnie? Tak samo, gdyż ciągle są osoby, które wolą ją na serdecznym palcu u lewej dłoni, a inne na serdecznym palcu prawej dłoni. To nadal zależy nie tyle co od preferencji indywidualnie, ale także od krajów. Na przykład w Polsce przyjęło się, że obrączkę nosi się na prawej ręce poza Polską. Podobnie zresztą, jak w Niemczech, Hiszpanii, Grecji, Bułgarii, Chile czy w Wenezueli. Z kolei ślubny pierścionek na serdecznym palcu lewej dłoni spotyka się we Francji, Szwecji, Irlandii, Egipcie, Brazylii, USA i w Kanadzie.

ZOBACZ TAKŻE: Wszystko, co trzeba wiedzieć, kupując pierścionek zaręczynowy