Świetna wiadomość dla smakoszy włoskiej kuchni. W amerykańskim mieście Fontana w stanie Kalifornia powstała najdłuższa pizza na świecie. W minioną sobotę 10 czerwca kucharze Tony Gemignani, Giulio Adriani, Tom Lehmann, John Arena, Fred Mortati, Massimo Balacchi i Jimmy DeSisto wspólnie z wolontariuszami upiekli pizzę o długości 6330 amerykańskich stóp, czyli 2 kilometrów i 300 metrów.

Przygotowania do bicia światowego rekordu Guinnessa zaczęły się już w piątek o 19:00 od zrobienia ciasta na pizzę, które do 11:00 rosło i czekało na oficjalny start nakładania potrzebnych składników. Do przygotowania tak długiej pizzy zużyto 530 galonów (ponad 2000 litrów) sosu pomidorowego, 20 000 funtów (ponad 9 kilogramów) surowego ciasta, 15 000 funtów (6800 kilograma) sera. 

Po nałożeniu wszystkich składników najdłuższa pizza na świecie trafiła do pieczenia, które odbywało się w trzech mobilnych piecach. Cały proces przygotowania, nakładania składników i pieczenia zajął kucharzom i wolontariuszom 18 godzin. Po tym czasie pizza trafiła do setek kartonów, które następnie zostały rozdysponowane wśród osób bezdomnych i pobliskich mieszkańców.