Niewierność karmi Hollywood od jego zarania – trudno o temat budzący więcej emocji. Cudzołóstwo stało się katalizatorem wielu wybitnych, tak romantycznych, jak i lub tragicznych filmowych historii, które badają ten temat z rozmaitych perspektyw. W naszym zestawieniu znajdziecie produkcje skrajnie od siebie różne, jednak wszystkie w bezbłędny sposób przedstawiają temat zdrady w związkach. Uczą, bawią, przestrzegają, uwrażliwiają. Koniecznie musicie je znać.

„Bliżej”, reż. Mike Nichols, 2004

„Bliżej” to wyreżyserowany przez Mike'a Nicholsa film 2004 roku, który jest adaptacją sztuki teatralnej Patricka Marbera. Rzecz dzieje się w Londynie, gdzie miłość miesza się z pożądaniem, namiętnością i zdradą. Akcja koncentruje się na Danie, Alice, Ann i Larrym a właściwie – na skomplikowanej dynamice ich relacji.

„Bliżej” to poza świetnie skonstruowaną fabułą także rewelacyjna gra aktorska. Julia Roberts jako Anna, Jude Law jako Dan, Natalie Portman jako Alice i Clive Owen jako Larry – każda z tych ról to osobne arcydzieło.

Film Nicholsa jest nie tylko studium ludzkich namiętności, ale także błyskotliwym spojrzeniem na moralność, lojalność i zdradę. Reżyser w bardzo sprawny sposób przenosi sztukę teatralną na ekran, tworząc obraz, który jest pełen pasji, napięć i trudnych pytań o naturę ludzkiej miłości.

 

„Niewierna”, reż. Adrian Lyne, 2002

 „Niewierna” to – mówiąc najkrócej – thriller erotyczny o zdradzie i jej (w tym przypadku bardzo przykrych) konsekwencjach. Główna bohaterka, Connie, mając męża i dziecko, nawiązuje romans z młodszym mężczyzną. Jej zdrada zostaje jednak odkryta, co prowadzi do tragedii. Pełno tu silnych emocji i  konfliktów wewnętrznych.

Dzieło  Adriana Lyne’a – remake filmu Claude'a Chabrola „Niewierna żona” z 1969 roku – odznacza się precyzyjną reżyserią i świetną grą aktorską. Diane Lane w roli Connie jest bezbłędna, Richard Gere jako małżonek głównej bohaterki, Edward – jak zwykle niezawodny, a Olivier Martinez jako Paul nie odstaje od reszty.

Zobacz także:

 

„Niemoralna propozycja”, Adrian Lyne, 1993

To kolejne dzieło Adriana Lyne'a w tym zestawieniu. Nic dziwnego – amerykański reżyser jak nikt inny potrafi portretować skomplikowaną naturę relacji, do których wkrada się zdrada.

Głównymi bohaterami opowieści są Diana (grana przez Demi Moore) i David Murphy (grany przez Woody'ego Harrelsona), małżeństwo będące w trudnej sytuacji finansowej. Podczas wyjazdu do Las Vegas spotykają miliardera Johna Gage'a (grany przez Roberta Redforda), który składa im tytułową „Niemoralną propozycję”. Oferuje milion dolarów w zamian za jedną noc spędzoną z Dianą.

Po niezwykle emocjonalnym sporze ona decyduje się przyjąć propozycję, nieświadoma, jak bardzo to zmieni ich życie… Czy po pamiętnej nocy z Johnem małżonkom uda się odnaleźć równowagę? Jeśli jeszcze nie widzieliście, koniecznie musicie nadrobić.

 

„American Beauty”, reż. Sam Mendes, 1999

„American Beauty” to film torpeda. Amerykański dramat z 1999 roku w reżyserii Sama Mendesa jest poruszającym i prowokacyjnym komentarzem odnośnie fasadowości amerykańskiego społeczeństwa oraz niewierności nie tylko między bliskimi osobami, ale również – zdrady swoich ideałów.

Fabuła skupia się na życiu Lestera Burnhama (granego przez Kevina Spacey), mężczyzny w średnim wieku, odczuwającego stagnację i frustrację w życiu. Jego małżeństwo z Carolyn (Annette Bening) jest głęboce niesatysfakcjonujące i nawet fakt, że żona „przyprawia mu rogi” zdaje się nie robić na nim zbyt dużego wrażenia. Gdy jednak w domu Lestera pojawia się piękna koleżanka jego córki o imieniu Angela (grana przez Menę Suvari), w życiu głównego bohatera zachodzi zmiana. Mężczyzna budzi się z letargu, zaczyna przypominać sobie, kim jest, i odzyskuje namiastkę autentyczności. Niestety finał tej historii jest tragiczny…

 

„Tajemnica Brokeback Mountain”, reż. Ang Lee, 2005

Niezapomniany romans Anga Lee to zachodząca za skórę opowieść o stłumionych pragnieniach i zakazanej miłości. Film opowiada historię dwóch mężczyzn, Ennisa (Heath Ledger) i Jacka (Jake Gyllenhaal), którzy podczas letniego pobytu w górach Wyoming nawiązują głęboką relację i zostają kochankami. 

Po powrocie do „normalnego życia” Ennis bierze ślub ze swoją narzeczoną, a Jack wchodzi w związek z kobietą, z którą później się żeni. Mężczyźni spotykają się po latach i ponownie zaczynają pojawiać się uczucia.

Zdrada żon pod wpływem homoseksualnych skłonności… Próba stłamszenia swoich instynktów ze względu na presję społeczną… Ranienie bliskich i niemożność życia wbrew sobie… Końcowa scena może topi nawet serca, które zrobione są z kamienia.