Lato to czas wakacji, urlopów i długich ciepłych wieczorów, które warto spędzić z dobrą książką. Po jakie tytuły sięgnąć? Ostatnio ukazało się mnóstwo interesujących pozycji i nie mamy wątpliwości, że będą one świetnym towarzyszem lipcowo-sierpniowych dni. Lubicie wciągające już od pierwszej strony i trzymające w niepewności do ostatniej thrillery? Namiętnie zaczytujecie się w biografiach inspirujących osób? Uwielbiacie oczami wyobraźni przenosić czytane historie na ekran? W takim razie mamy coś, co powinno znaleźć się na półce waszej domowej biblioteczki jak najszybciej!

Książki na lato 2020. Co warto przeczytać?
 

Pięć zauroczeń, André Aciman, WAB

Zachwyciły was jego Tamte dni, tamte noce? Dniami i nocami czytaliście Znajdź mnie, czyli dalsze losy Elia i Olivera? André Aciman powraca z nową powieścią Pięć zauroczeń, wprost idealną na wakacyjny okres. Dlaczego? Autor ponownie zabiera nas w malownicze włoskie rejony za sprawą swojego bohatera, Paula. Mężczyzna przez całe dorosłe życie przeżywa każdą miłość równie żarliwie i bez opamiętania jak w wieku młodzieńczym – nieważne, czy chodzi o stolarza poznanego podczas wakacji na południu Włoch, kobiety i mężczyzn, z którymi znalazł się na Uniwersytecie z Nowej Anglii, czy przypadkowe osoby, na które wpada podczas spacerów nowojorskimi ulicami. Jego zauroczenia są zawsze nieuchwytne, podszyte ogromnym pożądaniem, nieodmiennie rozszczepionym między jednym zakochaniem a drugim. Acinam znowu sprawi, że po lekturze wpadniecie w opary nostalgii, będąc jednocześnie wzruszeni i rozanieleni. 
 

fot. materiały prasowe

 

Podróż nieślubna, Christina Lauren, Poradnia K

Idealna lektura na lato! Dlaczego? Już tłumaczymy! Olive przyzwyczaiła się do swojego pecha, który towarzyszy jej całe życie. Z kolei Ami, jej siostra bliźniaczka, to wieczna farciara. Ale do czasu. Jej wesele zamienia się w koszmar, gdy goście, jeden po drugim, opuszczają przyjęcie z powodu zatrucia pokarmowego. Okazuje się, że nieszczęście ominęło Olive oraz Ethana, czyli drużbę i brata pana młodego, za którym Olive wybitnie nie przepada. Kiedy okazuje się, że z powodu niedyspozycji nowożeńców do wzięcia jest podróż poślubna na Hawaje, oboje decydują się udawać zakochanych… Brzmi jak scenariusz na niezłą komedia romantyczną, prawda? Nie przegapcie! 
 

fot. materiały prasowe


Kanadiana
, Monika Grzelak
, Burda Książki 

Kanadiana – tak Kanadyjczycy nazywają wszystko to, co kanadyjskie. Czyli historię, obyczaje oraz fakty będące częściami składowymi tego niezwykłego kraju. Słowo to używane jest niekiedy w prześmiewczy sposób, gdy chce się opisać, że coś jest tak kanadyjskie, że przekroczyło wszelkie granice zdrowego rozsądku. Tak też swoją książkę zatytułowała Monika Grzelak, która w Kanadzie mieszka od 2011 roku, a planowała jechać tam tylko na rok. Swoimi spostrzeżeniami na temat tego kraju dzieli się z tymi, którzy mają podobne plany lub po prostu planuję spędzić tam kilka wakacyjnych tygodni. W tym roku się to raczej nie uda, ale planować można choćby od jutra, właśnie z Kanadianą w ręku. 

Żywopłoty, Maria Karpińska, WAB

„Bardzo poetycka opowieść o tym, jaką to migawką jest nasze życie. Poznajemy bohatera gdy ma lat ok. 10 i towarzyszymy mu do 70. Każda dekada jest tylko szkicem, wspomnieniem jednej sytuacji, wycinkiem życia. To ciekawe oglądać pod lupą przez takie powiększenie tylko jeden dzień, miesiąc, wycinek cudzego życia z jego myślami, dylematami. I nawet nie mając pewności że to wciąż ten sam bohater. Zaczyna się od zabawnej znajomości z dziewczynką – demonem, a potem widać, jak prędko opuszcza nas radość i złudzenia. To taki szybki zjazd górską kolejką w stronę starości. Bohaterowi w każdej dekadzie życia towarzyszy mocny motyw przyrody –  od więzionych żab w dzieciństwie przez schnące rośliny i żywopłoty w samotnej dorosłości po refleksyjną starość u boku jeszcze starszego psa. Jest tu wszystko – relacje, niepopularne wybory, choroba, coraz większy cynizm w patrzeniu na świat, aż po rezygnację” – pisze szefowa działu urody GLAMOUR o opowiadaniach Marty Karpińskiej. Zaintrygowani? Powinniście być! 
 

materiały prasowe


We mgle
, Lisa Gray
, Burda Książki

Bohaterka debiutanckiej powieści Lisy Gray to Jessica Shar – prywatna detektyw, przyzwyczajona do anonimowych cynków. Jeden wprawia ją jednak w osłupienie: na zdjęciu przedstawiającym porwaną dwadzieścia pięć lat temu trzylatkę rozpoznaje… samą siebie. W poszukiwaniu prawdy o swojej przeszłości, Jessica udaje się do mrocznej części Los Angeles, gdzie z zaskoczeniem odkrywa, że w noc jej zniknięcia zamordowano jej biologiczną matkę. Zabójca nigdy nie został ujęty, a w toczonym wówczas śledztwie jest wiele niejasności. Kluczem do rozwiązania zagadki jest Jason Pryce, weteran tamtejszej policji, którego Jessica pamięta jeszcze z pogrzebu ojca. Ten z kolei prowadzi śledztwo w sprawie makabrycznego zabójstwa studentki, dorabiającej sobie jako prostytutka. Gdy drogi policjanta i młodej detektyw się krzyżują, Jessica odkrywa, że Pryce nie mówi jej wszystkiego o burzliwej historii związku jej rodziców. A im bardziej zbliżają się do rozwiązania obu śledztw, tym mgła tajemnic gęstnieje. Zaś morderca tylko czeka, aż zgubią drogę.

Miłość i inne obsesje, Liane Moriarty, Znak Literanova

Jesteście fanami serialu Wielkie kłamstewka? Powstał on na podstawie powieści o tym samym tytule autorstwa Liane Moriarty. A teraz szykuje się kolejny i znowu punktem wyjścia jest dla niego książka australijskiej pisarki. W Miłość i inne obsesje poznajemy Ellen, której chłopaka – Patricka prześladuje była dziewczyna. Wie, kiedy Patrick wychodzi do pracy, jaką ma na sobie koszulę, kiedy ma wizytę u dentysty, co przygotował synowi do szkoły na drugie śniadanie, dokąd zabrał Ellen na randkę oraz gdzie planują spędzić noc. Co na to Ellen? Prześladowczyni wcale jej nie przeraża Ellen,  a mocno intryguje. Zafascynowana kobietą zbiera o niej informacje, próbuje zrozumieć jej motywy. Nie zna przecież przeszłości Patricka, czy może zatem być go pewna?
 

fot. materiały prasowe

 

Moje życie w drodze, Gloria Steinem, Poradnia K

Lubicie autobiografie i szukacie ciekawej właśnie na wakacyjny czas? Sięgnijcie o wspomnienia jednej z najsłynniejszych feministek w historii, Glorii Steinem. Legenda drugiej fali feminizmu, walcząca z dyskryminacją nie tylko związaną z płcią, ale też z rasą, wiekiem, pochodzeniem czy orientacją seksualną, w Moje życie w drodze jest dzisiaj szczególnie żywa, biorąc pod uwagę obecną sytuację kobiet. Czasy, kiedy Steinem stawała się liderką powstającego w USA ruchu emancypacyjnego i redagowała magazyn Ms. wcale nie są takie odległe w kontekście tego, o co musimy walczyć: równouprawnienie w domu, pracy, na uczelni. Dlatego tym bardziej warto przybliżyć sobie sylwetkę kobiety, która powinna być dla nas inspiracją i najlepszym przykładem tego, że kobiet mają głos i potrafi być on bardzo słyszalny. 
 

fot. materiały prasowe

 

Kwesta ceny, Zygmunt Miłoszewski, WAB

„Pisałem Kwestię ceny w zupełnie absurdalnych warunkach. Zacząłem na statku handlowym, płynącym z ładunkiem holenderskiej stali przez Atlantyk, kończyłem w czasie pandemii, internowany w domu kultury w Olsztynie. Czytałem wiadomości i widziałem, jak świat bez przerwy dopisuje kontekst do mojej fabuły, której osią jest marzenie o zdrowiu i długowieczności. Bez względu na cenę” – mówi Zygmunt Miłoszewski, jeden z najpopularniejszych rodzimych pisarzy w kraju, jak i za granicą. Akcja jego najnowszej powieści zaczyna się właśnie tam, gdzie ją pisał, czyli na morzu. Tego lata brakuje wam podróży? Ten przygodowy thriller dostarczy wam emocji na miarę niejednego wojażu!
 

fot. materiały prasowe

 

Podglądaczka, Caroline Eriksson, Marginesy

Dziewczynę z pociągu przeczytaliście jednym tchem? Nowy thriller Caroline Eriksson przypadnie wam do gustu! Podglądaczka opowiada historię Eleny, pisarki, która po rozstaniu z mężem jest tak zdruzgotana, że nie ma ochoty na kontakt z ludźmi. Spotyka się z siostrą, ale ich stosunki są napięte i pełne niedomówień. Walcząc z brakiem natchnienia, Elena zaczyna podglądać swoich sąsiadów i tym samym zbierać materiał do nowej powieści. I okazuje się, że dawno nie była aż tak kreatywna. Szybko też zaczyna gubić się w tym, co jest prawdą, a co literacką fikcją. To lektura, która nie da wam zasnąć!
 

fot. materiały prasowe


Wyrwa, Wojciech Chmielarz, Marginesy

Lubicie powieści Wojciecha Chmielarza? I odpływacie, kiedy słyszycie niski głos Grzegorza Damięckiego? Nie bez powodu wymieniamy nazwisko tego jednego z najpopularniejszych polskich aktorów przy nazwisku jednego z najpoczytniejszych polskich powieściopisarza. Niedawno ukazała się najnowsza powieść autora choćby bestsellerowego Żmijowiska, czyli Wyrwa. Ten thriller psychologiczny, który będzie trzymał was w niepewności do ostatniej chwili, możecie również posłuchać w formie audiobooka w serwisie Storytel. A czyta go właśnie Grzegorz Damięcki! Kiedy Maciej Tomski dowiaduje się, że jego żona Janina zginęła w wypadku samochodowym, myśli, że wali mu się cały świat. Jak powiedzieć dwóm córeczkom, że właśnie straciły matkę? Jak powiedzieć teściom? Jak ma teraz funkcjonować, gdy dotychczasowe, spokojne życie nagle szarzeje i zmienia się w ciąg udręk? Maciej nie ma jednak pojęcia, dlaczego do wypadku doszło pod Mrągowem, skoro Janina powiedziała mu, że jedzie na delegację pod Kraków. Pomyliła się? Okłamała go? A gdy na jej pogrzebie pojawia się tajemniczy mężczyzna, Maciej zaczyna rozumieć, że Janina miała wiele sekretów... 
 

materiały prasowe