Nie oznacza to, oczywiście, że wcześniej niemiecki serial nie istniał. Przywołać wystarczy kultowy już Tatort, produkowany nieprzerwanie od 1970 roku i liczący w tej chwili już ponad 1000 odcinków. Jego osobliwość polega na tym, że kolejne odsłony powstają nie tylko w Niemczech, ale też w Austrii czy Szwajcarii, a widzowie nigdy nie są pewni, dokąd przeniesie ich akcja.

W naszym rankingu niemieckich seriali znajdują się propozycje o różnej tematyce. Poniższe propozycje zdobyły nominacje do nagród w ramach: Fimwebu, EnergaCamerimage, Złotych Szpuli, Międzynarodowego Emmy Critics’ Choice Television. 

Najlepsze niemieckie seriale – Dark (2017)

fot. materiały prasowe

Pierwszą z propozycji niemieckiego serialu jest „Dark”. Produkcja dostała 4 nominacje do nagród: Złotej Szpuli, EnergaCamerimage oraz Filmwebu, na którym posiada wysoką notę 8,2 na 10.

Dark, dostępny jest na platformie Netflix, rozpoczyna właściwie każdy ranking niemieckich seriali. To mroczna opowieść z elementami science-fiction porównywana często do takich kultowych tytułów jak Miasteczko Twin Peaks czy Stranger Things. Obraz podbił serca publiczności na całym świecie.

Akcja Dark rozpoczyna się w 2019 roku od historii zaginionego dziecka oraz pozostawionej przez pewnego samobójcę koperty z napisem "Nie otwierać przed 4 listopada 2019 o godzinie 22:13". To tylko początek wielu pytań bez odpowiedzi i zagadkowych wydarzeń. W serialu istnieje kilka planów czasowych: widz przeniesie się między innymi do 1953 i 1986 roku. Ta ostatnia data nie jest zresztą przypadkowa, gdyż dla twórców mocną inspiracją były wydarzenia z Czarnobyla.

Zobacz także:

Najlepsze niemieckie seriale – Ku’damm 56 (2016)

fot. materiały prasowe

Kolejną propozycją w naszym rankingu niemieckich seriali jest produkcja „Ku’damm 56”, która dostała nominację do Międzynarodowego Emmy dla najlepszej aktorki – Sonji Gerhardt. Produkcja posiada na Filmwebie 7,6 gwiazdki na 10.

Filmy i seriale niemieckie bardzo często sięgają do stosunkowo nowej historii powojennej. Przykładem bardzo udanego obrazu tego typu jest Ku’damm 56 dostępny na platformie HBO. Często wymienia się go na liście tytułów sprawdzających się jako niemieckie seriale do nauki niemieckiego. To opowieść o losach trzech dziewcząt wychowywanych w konserwatywnej rodzinie w domu przy tytułowej  Ku’damm, czyli Kürfürstendamm  jednej z najelegantszych i najbardziej reprezentacyjnych ulic Berlina.

Ten trzyodcinkowy miniserial znakomicie portretuje społeczną niejednorodność powojennych Niemiec. Z jednej strony konserwatyzm i seksizm spod znaku Kinder, Küche, Kirche, czyli dzieci, kuchni i kościoła, z drugiej zaś – młodość, bunt i pragnienie wolności. Oba bieguny stają się źródłem napięć.

W rolę głównych bohaterek wcieliły się Claudia Michelsen („Fabryka zła”, Aur dem Grund”), Sonja Gerhardt („Poszukiwacze świętej włóczni”, „Deutschland 86”), Maria Ehrich („Altes Land”, „Zieleń szmaragdu”) oraz Emilia Schüle („Maria Antonina”, „Widzimy się wczoraj”).

 

Najlepsze niemieckie seriale – Unorthodox (2020)

fot. materiały prasowe

Unorthodox to niemiecki serial obyczajowy oparty na książce Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów autorstwa Deborah Feldman. Tytuł dostępny jest na platformie Netflix. Główna bohaterka serialu to Esther Shapiro, młoda dziewczyna, która pomimo nowojorskiego adresu funkcjonuje za nieprzepuszczalną ścianą tradycji. Choć zaaranżowane małżeństwo z synem rabina jest dla niej ogromną nobilitacją, gdy orientuje się, że jest w ciąży, postanawia zawalczyć o inną przyszłość dla swojego dziecka. Wyjeżdża do matki do Berlina, gdzie mierzyć się będzie z nową rzeczywistością.

Często podkreślane atuty tego serialu to: spory ładunek emocjonalny i fantastycznie zaprezentowana obyczajowość chasydzkiej społeczności. Wiele kwestii związanych z poszczególnymi obrzędami, jak choćby ceremonią zaślubin, zostało tu pieczołowicie wyjaśnionych, co oznacza, że to serial obyczajowy z naprawdę górnej półki.

Najlepsze niemieckie seriale – Der Tatortreiniger (2011)

fot. materiały prasowe

Czas na mniej znany tytuł, czyli Der Tatortreiniger – niemiecki serial komediowy składający się z 31 odcinków. Fabuła nie jest skomplikowana: w każdej odsłonie Heiko Schotte idzie do pracy, czyli na miejsce zbrodni. Mężczyzna to tytułowy Tatortreiniger, czyli osoba sprzątająca ślady przestępstw. Nie ma on kontaktu ze śledczymi, często spotyka jednak członków rodziny denata, co potrafi dostarczyć wielu powodów do śmiechu.

Serial Der Tatortreiniger powinien spodobać się przede wszystkim miłośnikom kuriozalnych rozwiązań i nieoczywistych zwrotów akcji. Odcinki są krótkie i oszczędne w formie, ale ich twórcy zaskakują kreatywnością. Fani tego tytułu często wskazują na żywe, bardzo życiowe, a jednocześnie absurdalnie zabawne dialogi.

Najlepsze niemieckie seriale – Freud (2020)

fot. materiały prasowe

Wbrew wcześniejszym, przedpremierowym zapowiedziom nie jest to opowieść o lekarzu pomagającym policji w tropieniu morderców. To całkowicie fikcyjna historia luźno nawiązująca do biografii ojca psychoanalizy. Zygmunt Freud znajduje się właśnie w trudnym momencie swej kariery: jego teorie nie cieszą się uznaniem, a życie prywatne także nie dostarcza powodów do radości. Wtedy właśnie dostaje zaproszenie na seans spirytystyczny odbywający się w posiadłości węgierskich arystokratów.

Freud wprowadza widza w świat pełen morderstw i intryg, jest to jednak serial o szczególnej konstrukcji. Twórcy już w trzecim odcinku wyjawiają sedno zagadki, nie chodzi tu bowiem o samą tajemnicę, a o klimat opowieści, scenografię, piękne kostiumy oraz miejsca. Nic dziwnego zresztą: zdjęcia do serialu kręcono między innymi w Pradze, Libercu i Wiedniu.

„Babilon Berlin” – serial o komisarzu, który rozwiązuje sprawę szantażu

Kolejny w zestawieniu jest „Babilon Berlin”. Produkcja otrzymała Europejską Nagrodę Filmową (od 1997) za najlepsze osiągnięcie w serialu fabularnym dla następujących postaci:

  • Tom Tykwer,
  • Achim von Borries,
  • Henk Handloegten.

Serial posiada wysoką notę na Filmwebie, bo aż 8,0 na 10!

Akcja rozgrywa się pod koniec lat 20. Policjant Gereon Rath rozpoczyna pracę związaną z tropieniem twórców filmów pornograficznych i w tym celu przenosi się do Berlina. Na miejscu mężczyzna wchodzi w świat tętniący życiem. Szefem Gereona zostaje Bruno Wolter, człowiek, który skrywa mroczne sekrety..

Produkcja oparta została na serii książek autorstwa Volkera Kutschera, między innymi „Babylon Berlin”. W rolę głównego bohatera wcielił się Volker Bruch znany z produkcji „Nasze matki, nasi ojcowie” czy „Kryptonim HHhH”.

„4 Blocks” – niemiecki serial

„4 Blocks” to następna propozycja w rankingu, która na Filmwebie posiada notę 7,7 na 10.

Fabuła serialu opowiada o dwóch rodach arabskich. Toni Hamady mieszka wraz z żoną i córką w Niemczech. Mężczyzna staje na czele zorganizowanej grupy przestępczej. Bohater wie jednak, że jeśli chce chronić swoją rodzinę, musi odejść z gangu. Toni nie chcąc oddać klanu w ręce swojego brata. Któregoś dnia spotyka się ze swoim starym przyjacielem. Bohater jednak nie zdaje sobie sprawy, że jego znajomy jest teraz policjantem, który pracuje pod przykrywką.

W rolę głównego bohatera wcielił się Kida Khodr Ramadan znany z produkcji „Tożsamość”, „Twardziel” czy „Mokry pies”.

„Berlińskie psy” – niemiecki serial

„Berlińskie psy” to kolejna niemiecka produkcja w zestawieniu. Posiada na Filmwebie notę 7,5 na 10.

Serial opowiada o dwóch policjantach. Kurt Grimmer to mężczyzna o bujnej przeszłości, który nie stroni od używek. Natomiast Erol Brikan to z pozoru ułożony, mający swoje za uszami, turecko-niemiecki policjant. Bohaterowie wspólnie mają poprowadzić śledztwo dotyczące morderstwa gwiazdy futbolu Orkana Erdema, piłkarza o tureckim pochodzeniu.

W rolę głównych bohaterów wcielili się Felix Kramer („Między światami”, „Wolny kraj”) oraz Fahri Yardim („Medicus”, „Tata do pary”).

„Kod wart miliardy dolarów” – serial o mężczyznach, którzy pozywają Google

Kolejną propozycją w zestawieniu jest „Kod wart miliardy dolarów”, posiadający na Filmwebie ocenę w wysokości 7,5 na 10.

Akcja rozgrywa się w Berlinie w latach 90. Dwójka geniuszy stworzyła pierwszą wirtualną reprezentację Ziemi – Terravision. W 2014 roku mężczyźni zarzucają firmie Google, że ich dzieło zostało wykorzystane do opracowania Google Earth. Bohaterowie chcą zostać docenieni i uznawani za twórców algorytmu. Postanawiają podać korporację do sądu i walczyć o swoje prawa.  Serial oparty jest na faktach, a imiona głównych bohaterów zostały zmienione.

W ich rolę wcielili się Leonard Scheicher („Milcząca rewolucja”, „Mroczny świat”), Marius Ahrendt („Atles Land”), Mark Waschke („Dark”, „Ukryte życie”) oraz Mišel Matičević („Babilon Berlin”, „Tata nie do pary”).

„Pachnidło” – niemiecki serial

„Pachnidło” to kolejna propozycja w rankingu niemieckich seriali, która na Filmwebie posiada 7,0 gwiazdek na 10.

Roman Seliger pewnego dnia odnajduje w basenie zwłoki swojej przyjaciółki. Kobieta ma wycięte gruczoły zapachowe. Śledztwa w sprawie podejmuje się komisarz Nadje Simon, która w kręgu podejrzanych wytypowała piątkę znajomych denatki. Thomas, Elena, Mortiz, Daniel oraz Roman spotykają się ponownie. Jedno z przyjaciół obdarzone jest specyficznym węchem, gdyż zajmuje się produkcją perfum. Jego umiejętność z pewnością pomoże w rozwiązaniu zagadki, ale czy na pewno?

Serial został zainspirowany książką autorstwa Patricka Suskinda o tym samym tytule oraz filmem reżysera Toma Tykwera „Pachnidło: Historia mordercy”. W rolę pani detektyw wcieliła się Friederike Becht znana z produkcji „Labirynt kłamstw”, „Lektor” czy „Królewskie dzieci”.

„1899” – serial po imigrantach rozwiązujących niecodzienną zagadkę

Następnym niemieckim serialem w rankingu jest „1899”, który na Filmwebie posiada notę 6,7 na 10.

Produkcja otrzymała 3 nominacje do nagród w ramach: EnergaCamerimage, Critics’ Choice Television i Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych. Serial opowiada o imigrantach, którzy płyną statkiem z Europy do Stanów Zjednoczonych. Na miejscu chcą zacząć nowe życie, lecz pewnego dnia dostrzegają tajemniczą łódź. Zdezorientowani podróżnicy muszą rozwiązać zagadkę, ponieważ to, co w niej znajdą, zamieni ich wyprawę w koszmar. Za produkcję „1899” odpowiedzialni są twórcy „Dark”. W serialu doszukać się można polskiego akcentu, w postaci aktora Macieja Musiała znanego z takich produkcji jak „Klangor”, „Ojciec Mateusz” czy „Rodzinka.pl”.

„Kitz” – serial o dziewczynie, która pragnie zemsty

Ostatnią propozycją niemieckiego serialu jest „Kitz”, z notą na Filmwebie 5,7 na 10.

Fabuła opowiada o dziewiętnastoletniej Lisi, która jest u progu dorosłości. Rok temu straciła ukochanego brata. Bohaterka wkracza do świata monachijskich nastolatków, by ukarać tych, którzy są odpowiedzialni za tragedię związaną z jej bratem. Dziewczyna trafia do luksusowego kurortu narciarskiego, pełnego przepychu i pieniędzy. Nie cofnie się przed niczym, by zrealizować swój plan i się zemścić.

W główną rolę wcieliła się Sofie Eifertinger znana z produkcji „Duch w butelce”, „Zweimal zweites Leben” czy „Katakomben”.

Pozostałe niemieckie seriale

Fani niemieckich produkcji z pewnością powinni sięgnąć jeszcze po poniższe tytuły:

  • „Jak sprzedawać dragi w sieci (szybko)” – serial o nastolatku, który, by zaimponować ex-dziewczynie, zaczyna sprzedawać narkotyki przez Internet,
  • „Plemiona Europy” – serial o rodzeństwie, które walczy o przetrwanie,
  • „Barbarzyńcy” – serial o oficerze, który jest rozdarty między ludem a imperium, „Granica zbrodni” – serial o policjantce, która współpracuje z austriacką policją, by schwytać seryjnego mordercę.