Spośród trendów na jesień-zimę 2023/2024 wiodące są te dotyczące marynarek. Ten element garderoby odgrywa ważną rolę w stylizacjach przez cały rok. Jesienią i zimą także jest nieoceniony. Projektantki i projektanci mody z tego powodu nigdy nie bagatelizują jego znaczenia w kolekcjach na te pory roku. Najmodniejsze marynarki jesień-zima 2023/2024 pokazują dodatkowo, że designerki i designerzy nie myślą o nich wcale w kontekście jednosezonowych przebojów. Tym razem bowiem wybiegi podbiła klasyka. Uniwersalne i ponadczasowe modele, triki stylizacyjne, kolorystyka – to wszystko pokazuje, że marynarka to zakup na lata, a jej obecność w szafie zaprocentuje. Ten sam model może bowiem być elementem stylizacji do pracy, na wieczór lub na co dzień. Wystarczy tylko znaleźć marynarkę skrojoną na miarę swoich potrzeb i gotowe. Okazja, żeby ją założyć, zawsze się znajdzie. Dopasowanie jej do rzeczy, które już mamy w szafie, też nie będzie skomplikowane.

[Marynarki jesień-zima 2023/2024]: Czarna marynarka

Domy mody tworząc kolekcje na jesień-zimę 2023/2024 były niezwykle zgodne w jednej kwestii. Ich zdaniem ten sezon należy do czarnych marynarek. O ile same fasony pokazywały pełną rozpiętość od modeli oversize i z przeskalowanymi ramionami po taliowane, tak kolorystyka była tu dość spójna. Inspiracji w tym temacie mogą dostarczyć takie marki jak: Balenciaga, Saint Laurent, Dolce & Gabbana, Proenza Schouler, Alaia i Gabriela Hearst. Tym sposobem można być w tym sezonie na czasie sięgając po najbardziej oczywistą odsłonę marynarki. Z powodzeniem można docenić model, który już wisi w szafie lub kupić nowy, który będzie inwestycją na lata. Nawet jeżeli w kolejnym sezonie pojawi się inny wiodący kolor, to czarna marynarka zawsze będzie na czasie.

Balenciaga Fot. Spotlight

 

 

[Marynarki jesień-zima 2023/2024]: Marynarka oversize

Marynarki oversize to jeden z głównych trendów na jesień-zimę 2023/2024. Luźne modele pojawiły się w wielu kolekcjach. Dodatkowo łączyły się z innymi trendami. Widać to chociażby zestawiając podobieństwa z kolekcji Balenciaga i Saint Laurent. W obu przypadkach zobaczyliśmy nie tylko czarne marynarki oversize. Dodatkowo zaprezentowane modele połączył konkretny trik stylizacyjny. W obu wersjach były one bowiem zestawione ze spódnicami. Oznacza to, że sezon jesień-zima 2023/2024 to świetny moment na noszenie garsonek. Podobny pomysł, ale w szarym wydaniu, można było zobaczyć u Andreasa Kronthalera dla Vivienne Westwood. Marynarki oversize z powodzeniem mogą też zastępować sukienki, co było widoczne na wybiegu Helen Anthony. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stały się częścią garnituru. To podkreśla kolekcja Marca Jacobsa i ponownie Helen Anthony.

Saint Laurent Fot. Spotlight

Zobacz także:

 

 

[Marynarki jesień-zima 2023/2024]: Marynarka taliowana

Można powiedzieć, że w przypadku marynarek projektantki i projektanci mody popadli tym razem w skrajności. Z jednej strony mamy bowiem modele oversize. Z drugiej nie brakuje taliowanych marynarek. Te także były lansowane przede wszystkim w nieśmiertelnej czerni. Można to było zobaczyć u Proenza Schouler, Dolce & Gabbana, Alaia i Gabriela Hearst. Na tym jednak nie koniec. Inne wizje kolorystyczne dotyczące taliowanych marynarek na jesień-zimę 2023/2024 zaprezentowali bowiem Lanvin, Elie Saab, Christopher Kane, JW Anderson i Tory Burch. Domy mody nie były też zgodne w kwestii konkretnych zestawień. Taliowana marynarka jest jednak na tyle uniwersalna, że nie ma to większego znaczenia. Z powodzeniem można ją łączyć ze spodniami, jeansami, spódnicami i rozmaitymi sukienkami.

Lanvin Fot. Spotlight

 

 

[Marynarki jesień-zima 2023/2024]: Marynarka ze spódnicą od kompletu

Domy mody były przeważnie zgodne, że sezon jesień-zima 2023/2024 należy do klasycznych marynarek. Wiele z nich podkreśliło to także prostymi i uniwersalnymi połączeniami. Wśród wybiegowych looków nie sposób było przeoczyć powtarzające się garsonki. Jeżeli zatem ktoś zadaje sobie pytanie, jak nosić marynarki w sezonie jesień-zima 2023/2024, to jedna z odpowiedzi jasno wskazuje, że w duecie ze spódnicą od kompletu. Tego typu inspiracje można znaleźć na zdjęciach z wielu pokazów z tygodni mody. Wśród domów mody, które lansują garsonki są: Balenciaga, Saint Laurent, Elie Saab, Andreas Kronthaler dla Vivienne Westwood, Emilia Wickstead, Eudon Choi i Tove. W ich kolekcjach można zatem znaleźć gotowe inspiracje na ten i kolejne sezony.

Elie Saab Fot. Spotlight

 

 

[Marynarki jesień-zima 2023/2024]: Marynarka ze spodniami od kompletu

Garsonki nie są jedynymi zestawami, które podbiły wybiegi na jesień-zimę 2023/2024. Wśród trendów mocne miejsce mają też garnitury. Gotowce z rozmaitymi marynarki i spodniami od kompletu pojawiły się w wielu kolekcjach. Inspiracji na co dzień, do pracy i na wieczorowe wyjście można zatem szukać w różnych miejscach. My odsyłamy chociażby do filmów i zdjęć z pokazów Marc Jacobs, Max Mara, Helen Anthony, Yuzefi, Christopher Kane, JW Anderson, Eudon Choi, Tory Burch i Zadig & Voltaire. Po ich obejrzeniu może się okazać, że garnitur to najlepszy wybór na jesień-zimę 2023/2024. Pozostaje tylko kwestia dotycząca wyboru konkretnego fasonu marynarki i spodni. Okazja, żeby je nosić, zawsze się znajdzie.

Helen Anthony Fot. Spotlight