Produktywność — co to takiego? 

Najprościej rzecz ujmując: są to nasze wyniki w zestawieniu ze zużytymi przez nas zasobami. Zasoby te to najczęściej nasz czas, sprzęt, ogólna kondycja psychofizyczna. Niemal wszystkie przedsiębiorstwa dążą do tego, aby przy jak najmniejszym zaangażowaniu zasobów, osiągać wysokie wyniki. W tym celu coraz więcej prostych czynności podlega automatyzacji i robotyzacji, aby ograniczyć zasoby ludzkie, czyli ilość etatów w danej firmie. Niemniej nadal praca człowieka jest kluczowym narzędziem do osiągania celów biznesowych. Z tego względu zarówno pracodawcy, jak i my sami powinniśmy zadbać o nasze zdrowie i kondycję. Bez tego nie ma mowy o produktywnej pracy. 

Produktywność a organizacja pracy

Organizacja pracy ma kluczowe znaczenie dla naszej produktywności jako pracowników. Powinniśmy zgłaszać naszym przełożonym, że zostało na nas nałożone zbyt wiele obowiązków. Pamiętajmy, że standardowy dzień pracy liczy 8h i jest to podstawowe kryterium podziału obowiązków pracowniczych. Ważne, aby każdy z nas wiedział, co dokładnie należy do naszych obowiązków. Dzięki temu unikniemy powielania tych samych czynności, czy wykonywania zbędnych, które też zużywają nasze zasoby. Kluczowym zadaniem naszych przełożonych jest taka organizacja naszej pracy, aby wszelkie zasoby były wykorzystywane racjonalne, bez ryzyka przemęczenia. 

Produktywność a stan psychiczny pracownika

Przez lata zdrowie psychiczne w Polsce było tematem tabu. W ogóle nie braliśmy pod uwagę, jak ważny jest nasz stan psychiczny. Tymczasem wszelkie nawet z pozoru niegroźne zaburzenia mogą prowadzić do chronicznego zmęczenia, a nawet wypalenia zawodowego. Dlatego dbajmy o naszą psychikę. Jak to zrobić?

  • Nie traktujmy pracy po godzinach jako czegoś normalnego. Nasze organizmy potrzebują czasu na odpoczynek i regenerację. 
  • Nie unikajmy wysiłku fizycznego. Paradoksalnie może on nam pomóc w przypadku zmęczenia, które najczęściej ma charakter psychiczny. Wówczas ruch, nawet w postaci zwykłego spaceru, dotlenia komórki, a przez to niemal natychmiast poprawia nasz nastrój. 
  • Nie bójmy się odpoczywać i nie traktujmy wolnego jako czasu na remont czy porządki w domu. Zadbajmy o siebie, jedźmy do SPA czy po prostu usiądźmy spokojnie z ulubioną książką. Ewelina Klimek, specjalistka produktowa z ekologicznego centrum Arkana Smaku zaznacza: „Przyjemność i relaks mogą nieść nam codzienne kosmetyczne rytuały. Pozwólmy sobie więc na energetyczną kąpiel, zapalmy ulubione świece, nasmarujmy ciało nawilżającym balsamem. Odkryjmy małe przyjemności w codzienności”.
  • Delegujmy obowiązki zarówno w pracy, jak i w domu. Człowiek to nie maszyna, nie musimy robić wszystkiego sami. Delegacja zadań to bardzo przydatna umiejętność w życiu zawodowym i prywatnym. 

Dodatkowo warto zastanowić się, co jest głównym źródłem naszego stresu i dążyć do wyeliminowania tego czynnika. Jeżeli nie jest to możliwe, warto do minimum ograniczać jego wpływ. 

Produktywność a dieta 

Jesteśmy tym, co jemy. Dlatego czas powiedzieć NIE szybkim śniadaniom jedzonym, a raczej połykanym na firmowym korytarzu. Wygospodarujmy co najmniej 20 minut na spokojny posiłek. Dzięki temu nie tylko nie będziemy za chwilę odczuwać głodu, ale też uchronimy się przed takimi chorobami jak choćby wrzody żołądka.

Zadbajmy o zbilansowaną dietę. Drożdżówka od czasu do czasu nikomu jeszcze nie zaszkodziła, ale zdecydowanie nie powinna być ona podstawą naszej diety. Podobnie hot-dogi czy inne tego typu fast foody. 

Ewelina Klimek z Arkanów Smaku dodaje: Zdrowe jedzenie nie wymaga spędzania całego wolnego czasu w kuchni! Pamiętajmy, że im prostsze jedzenie, tym lepsze dla naszego zdrowia. Może być to np. sałatka z ulubionych warzyw z dodatkiem gotowanego lub pieczonego mięsa. Mięsa można przygotować więcej, dzięki czemu posłuży jako nam jako baza białkowa do sałatki na cały tydzień. Dobrym pomysłem są też wszelkiego rodzaju koktajle oraz lekkie zupy na bulionie warzywnym. Jako przekąski wykorzystujmy zamiast ciastek suszone owoce lub orzechy.

Zobacz także:

Naturalne wspomagacze

Ekspertka z ekobazaru Arkana Smaku mówi: Choć mała kawa to dobry pomysł na doładowanie energii, nie można z nią przesadzać. W naturalnej kuchni mamy do dyspozycji wiele produktów, które pozytywnie wpływają na koncentrację oraz samopoczucie! Co warto włączyć do diety? To przede wszystkim:

  • gorzka czekolada
  • orzechy
  • maca
  • guarana
  • kakao
  • yerba mate

Mamy do dyspozycji również szereg suplementów na pamięć i koncentrację. Dobrze, by w ich składzie znalazły się: żeń-szeń, brahmi, magnez, witaminy z grupy B. Zwracajmy jednak uwagę, by nie było tam zbędnych dodatków czy cukru. I najważniejsze — dbajmy o odpowiednią ilość snu, gdyż bez tego w dłuższej perspektywie czasu żadne wspomagacze nie będą dla nas korzystne. 

--
Arkana Smaku to ekologiczne centrum odwiedzane każdego miesiąca przez 80 000 użytkowników. To wyjątkowe miejsce inspiracji na temat zdrowego stylu życia, kuchni i odżywiania całego organizmu. Arkana Smaku gromadzą również sprawdzonych dostawców ekologicznej żywności, naturalnych kosmetyków oraz akcesoriów do domu. W katalogu znajduje się już około 20 000 najlepszej jakości produktów! To miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o siebie i swoich bliskich

---
W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.