Są elokwentne i wygadane. Z pasją opowiadają o troskach i radościach dnia codziennego, najbardziej wstrząsających zbrodniach i tajemniczych zaginięciach, zdrowiu, ekologii oraz fascynujących zagadkach ludzkiego umysłu. Ich aksamitne głosy towarzyszą niemal codziennie tysiącom osób w trakcie spacerów, robienia zakupów, gotowania, sprzątania, a nawet podczas układania się do snu. Ich największe fanki potrafią zarwać noc, aby premierowo odsłuchać najnowszy odcinek ich słuchowiska. Poznaj kobiety, które tworzą najpopularniejsze polskie podcasty.

Królowe polskich podcastów

Jeśli ostatni rok spędziliście pod kamieniem, ewentualnie mieszkaliście w znajdującej się w samym środku lasu chatce bez dostępu do internetu, to istnieje jakaś szansa, że nie słyszeliście jeszcze o Joannie Okuniewskiej. Całej reszcie z pewnością co najmniej raz obiły się o uszy nazwy Ja i moje przyjaciółki idiotki oraz Tu Okuniewska, czyli tytuły dwóch hitowych podcastów Asi.

Dźwiękowe opowieści autorstwa mieszkającej na stałe na Islandii młodej mamy to już absolutna klasyka gatunku. Wydaje ci się jednak, że Okuniewska i długo, długo nikt? Nic z tych rzeczy! 

Polki i Polacy, wychowani na programach telewizyjnych w stylu Magazynu Kryminalnego 997, w ostatnich latach wprost pokochali podcasty o tematyce true crime. Na YouTube, Spotify i innych serwisach internetowych furorę zdecydowanie robi obecnie Justyna Mazur i jej Piąte: Nie zabijaj.


Co ciekawe, jej przygoda z podcastami zaczęła się jednak od tworzenia zupełnie innej serii. Mowa o liczącej już ponad 180 odcinków audycji Słuchowisku. Pogadajmy o życiu, gdzie Justyna porusza tematy lifestylowe, zbliżone zresztą do treści, które można znaleźć na jej nagradzanym blogu o nazwie Krótki poradnik jak ogarnąć życie. Z czystym sercem polecamy wam obydwa podcasty Justyny. Posłuchajcie, a z pewnością nie pożałujecie.


Pisząc o Polkach, które tworzą popularne podcasty kryminalne, nie sposób nie wspomnieć o Karolinie Annie. Niech nie zwiedzie was jej aparycja. Ta młoda i sympatyczna dziewczyna w swoich Zagadkach Kryminalnych porusza prawdziwe historie, na których samo wspomnienie cierpnie skóra. Warto wspomnieć, że na jej profilach znajdziecie nie tylko opowieści w formie audio, ale także wideo. Jak dotąd najpopularniejszy odcinek na kanale Karoliny Anny na YouTube to Sprawa Mary Bell – nagranie ma już ponad półtora miliona wyświetleń.


Kolejną twórczynią podcastów o tematyce true crime, która podbiła serca polskich słuchaczy, jest autorka podcastu o nazwie Kryminalne Historie. Jeśli jeszcze jej nie znacie, to przygodę z jej słuchowiskiem polecamy wam zacząć chociażby od fascynującego i jednocześnie mrożącego krew w żyłach odcinka o nazwie Morderca autostopowiczów w Australii.

Zobacz także:


Podcasty o tematyce kryminalnej to nie do końca wasze klimaty? W takim razie koniecznie czytajcie dalej. Wśród najpopularniejszych twórczyń podcastów w Polsce mamy też chociażby Karolinę Sobańską, która nagrywa audycje o „zdrowiu, ekologii, świadomym życiu i codziennej uważności”.


Chcielibyście w końcu posłuchać czegoś sensownego i bez tabu o seksie, relacjach międzyludzkich i emocjach? Koniecznie sprawdźcie podcast O Zmierzchu. Prowadzi go Marta Niedźwiecka, czyli pierwsza w Polsce sex coach.


Kręcą was tematy psychologiczne? Powinno wam się spodobać to, o czym nagrywa psycholog i psychoterapeutka Kinga Rajchel. Jak sama wyjaśnia, jej kanał dotyczy edukacji w zakresie zdrowia psychicznego i samodoskonalenia.


Bardzo ciekawe rozmowy na tematy z zakresu szeroko rozumianej psychologii znajdziecie również w odcinkach z serii o nazwie Psychologia na co dzień, której autorką jest Monika Kotlarek.