„«The New York Times» zwiastuje, że rynek rzeczy używanych – lub krótko mówiąc thrifting – będzie jednym z najważniejszych zjawisk w modzie obecnej dekady” – w swojej książce, która właśnie pojawiła się w sprzedaży, pisze Aleksandra Zawadzka, dziennikarka mody i redaktorka ELLE.pl. Ona w second handach kupowała zanim to było modne. Miłości do ubrań z drugiej ręki nauczyli jej rodzice. „Doskonale pamiętam obraz przepastnych koszy z ubraniami z Zachodu, do których musiałam sięgać, stając na palcach oraz gigantycznych worków, w których kryły się setki butów zupełnie innych niż te, które widziałam w sklepach z nowymi rzeczami” – wspomina. I dodaje, że od czasów szkolnych do second handów regularnie zagląda już sama. Doskonale wie więc, jak znaleźć w nich prawdziwe perełki. Teraz swoim bogatym doświadczeniem postanowiła się z nami podzielić. Między innymi w trosce o dobro planety, bo drugi obieg to alternatywa dla mody fast fashion i jeden ze sposobów, by zminimalizować szkodliwy wpływ branży na środowisko. Tak powstała książka „Moda Vintage”, która nakładem Wydawnictwa Słowne ukazała się 29 września 2021 roku. Dlaczego warto po nią sięgnąć?

Książka „Moda Vintage” – praktyczny przewodnik po zakupach z drugiej ręki

Wiecie, że second hand i vintage shop to nie to samo? Co kryje się pod hasłem „retro”, a kiedy mamy do czynienia z antykiem? Czym różni się bootleg od podróbki? I jak tę ostatnią odróżnić od oryginału? Na te i wiele innych pytań na łamach swojej książki Aleksandra Zawadzka odpowiada wyczerpująco i bardzo ciekawie. Gwarantujemy, że nie będzie nudno, mimo że książka jest też lekcją historii mody. Autorka zabiera nas bowiem w podróż po dekadach XX wieku – od lat 20. po 2000., ucząc nas tym samym, jak w gąszczu ubrań rozpoznać charakterystyczne dla danej epoki. Dowiadujemy się też, jak rozróżniać materiały i stawiać na te wysokiej jakości, które będą nam służyć latami. A także, jak właściwie dbać o uszyte z nich ubrania, by – paradoksalnie – wciąż wyglądały jak nowe. 

Dzięki „Modzie Vintage” poznajemy także sprawdzone adresy – w tym sklepów online i aplikacji zakupowych, bo wraz z duchem czasu zakupy z drugiej ręki przeniosły się też do internetu. Dowiadujemy się również, co zrobić, chcąc pozbyć się zalegających rzeczy z własnej szafy (i jeszcze na tym zarobić). O tym, że drugi obieg jest cool przekonują dziewczyny, które w second handach i vintage shopach kupują regularnie. Wśród nich m.in. Ofelia, Harel, Basia Starecka, Marzena Pokrzywińska czy Katarzyna Zawadzka. Zainspirujcie się! Tym bardziej, że w książce jest mnóstwo pięknych zdjęć! I ta szata graficzna!