Zbiórka obuwia – o co chodzi?

Jeśli jeszcze nie wiecie, to w poniedziałek 10 października ruszyła 5. edycja zbiórki obuwia dla osób dotkniętych bezdomnością organizowana przez firmę woshwosh. Zebrane i odświeżone buty, jak zawsze, trafią do osób najbardziej potrzebujących. Dzięki czterem edycjom zbiórek udało się pomóc ponad 30 tysiącom osób potrzebujących. To dowód na to, że te działania i otwartość na dzielenie się tym, co mamy, odmienia los innych i pomaga przetrwać zimę.

Martyna Zastawna, założycielka firmy woshwosh, tłumaczy:

Tegoroczna, jubileuszowa edycja jest dla mnie niezwykle ważna, ponieważ wiem, że w wyniku wojny i czasów w jakich przyszło nam żyć zapotrzebowanie na zimowe obuwie jest znacznie większe niż miało to miejsce rok temu. (…) Liczę, że razem uda nam się „przejść przez zimę” i przekazać rekordową liczbę butów.

Marka woshwosh o butach wie wszystko

Marka woshwosh na co dzień popularyzuje działania zero waste, zajmując się czyszczeniem, renowacją i naprawą obuwia. Twórczyni i właścicielka firmy, Martyna Zastawna, co roku organizuje zbiórkę obuwia, sprawiając, że osoby dotknięte bezdomnością nie są pozostawione same sobie. Nadchodząca zima może być jedną z najtrudniejszych, jakie przyjdzie nam przeżyć. W kontekście toczącej się wojny w Ukrainie, zmian politycznych i ekonomicznych każdy obawia się o to, czy nie zabraknie „ciepła”, do którego tak się przyzwyczailiśmy. W jeszcze trudniejszej sytuacji są ci, którzy domu nie mieli i nie mają, osoby dotknięte bezdomnością, których w Polsce według oficjalnych danych jest ponad 35 tysięcy, a nieoficjalnych może być nawet dwa razy więcej. Od wielu lat w tym trudnym okresie niskie temperatury niejednokrotnie są przyczyną wielkich tragedii i mogą prowadzić nawet do śmierci. Pozbawieni dachu nad głową, bez ciepłej odzieży i odpowiedniego, zimowego obuwia bezdomne i bezdomni każdego dnia walczą o swoje życie.

Zbiórka obuwia – pomoc ludziom i środowisku

Drugorzędnym, choć nie mniej ważnym celem jest poszerzanie świadomości na temat zero waste i odpowiedzialnej mody. Zamiast wyrzucać buty, w których nie chodzimy, możemy je oddać innym, przedłużyć ich życie i w ten sposób pomóc drugiej osobie oraz Planecie. Takie podejście sprawia, że marka woshsowsh oswaja i kreuje nowe nawyki, realizując tym samym misję związaną z edukacją branży modowej w zakresie wdrażania realnych zmian mających na celu obniżenie śladu węglowego oraz zmianę nawyków zakupowych.

Zbiórka obuwia – jak wziąć udział?

Akcja trwa do 24 października, więc jeszcze można zajrzeć do swojej szafy w poszukiwaniu nieużywanego obuwia jesienno-zimowego, a także sportowego. Zarówno męskie, jak i damskie buty można wysłać na adres pracowni woshwosh na ul. Płochocińskiej 35, 04-033 Warszawa, z dopiskiem „zbiórka” albo za pośrednictwem paczkomatu InPost, który jako partner akcji gwarantuje 1000 darmowych paczek poprzez Paczkomat (aby uzyskać kod na wysyłkę, należy wysłać maila na adres napiszdonas@woshwosh.com ). Buty można również dostarczyć bezpośrednio do showroomu woshwosh na ulicę Międzyborską 57/65 w Warszawie. Kolejnym plusem jest 20% rabatu na czyszczenie lub naprawę swoich butów dla każdej osoby, która weźmie udział w akcji.  

Ważne, aby buty były w  dobrym stanie, zasznurowane ze sobą lub połączone za pomocą taśmy, gumki. Nie przyjmowane są buty na obcasie, obuwie dziurawe (szczególnie dziury na podeszwie), z odchodzącymi bądź odklejającymi się elementami oraz niekompletne (np. bez rzepów).

 

Zobacz także: