Jest kilka powodów, dla których pożegnanie lata i powitanie kilkumiesięcznego okresu zimna i mrozu nas nie przeraża. Poza długimi jesiennymi wieczorami, powrotem ulubionych trenczy i kurtek pikowanych, niezwykle cieszymy się na sweater weather. Dobrej jakości dzianina to antidotum na jesienną chandrę. Radość z prostych, grubych splotów, kardiganów i ciepłych golfów wystarczy, by jesienno-zimowe nieszczęścia odpłynęły w zapomnienie. 

Oczywiście, pewnie w waszej szafie nie brakuje ponadczasowych klasyków, takich jak czarny golf, biały sweter czy dobrej jakości kardigan. Być może brakuje jednak odrobiny szaleństwa, koloru i nuty nieprzewidywalności. Nasze skandynawskie sąsiadki wiedzą najlepiej, jak ożywić stylizację w okresie jesiennym, które kolory są najmodniejsze i które wzory podbijają media społecznościowe. Zatem zapraszamy na przegląd swetrów na jesień, które spokojnie moglibyście i mogłybyście założyć na ulicach Kopenhagi i czuć się jak pełnoprawna scandi girl (lub boy!).

Swetry na jesień – geometryczne wzory

Na fali powrotów trendów z lat 60. i 70. znów modne stają się geometryczne wzory. Trójkąty, kwadraty, koła i romby coraz częściej są przenoszone na ulubione swetry na jesień w przeróżnych konfiguracjach. Choć wzorów i kształtów jest wiele, jako jedną dużą grupę można potraktować po prostu geometryczne nadruki. Tegoroczne lato zdecydowanie należało do szewronu czyli motyw na kształt litery V, który znamy z naszywek zdobiących wojskowe mundury. Jesienią chętniej stawiamy na kultowe i kojarzące się z jesienią romby, trójkąty (lub kształt diamentu) i kwadraty. W wydaniu czarno-białym, minimalistycznym lub w najmodniejszym kolorze tego sezonu? Do wyboru, do koloru, w sklepach z pewnością znajdziecie wymarzony sweter na jesień w ulubionym wzorze.

Swetry na jesień – fiolet

O tym, że to fiolet będzie królował w 2022 roku wiedziałyśmy i wiedzieliśmy już w styczniu, gdy Paneone kolorem roku ogłosił odcień Veri PeriWkraczając w świat bezprecedensowych zmian, wybór Panteone to opowieść o perspektywie i zaufaniu rodziny niebieskich kolorów w połączeniu z odcieniami fioletu, które tworzą radosną postawę zachęcającą do kreatywności i twórczej ekspresji – tłumaczyła wybór Leatrice Eiseman, dyrektor generalna Instytutu Kolorów Pantone. Fiolet w każdym odcieniu zawitał później na wybiegu największych domów mody takich jak GucciCoachBlumarineJil SanderBalmain czy Dior. Od klasycznego, intensywnego odcienia, przez purpurowy, kończąc na jasnej lawendzie – fiolet zawładnął światem mody od Mediolanu po Nowy Jork. Nie zapomniał oczywiście o Kopenhadze, gdzie intensywne i żywe kolory to chleb powszedni. Latem najchętniej noszono różowy na fali trendu barbiecore, dziś jego miejsce zajął fiolet w każdym odcieniu. Nie może go zabraknąć w swetrach. Lubicie golfy, swetry na jesień z suwakiem, kamizelki, a może kardigany? W popularnych sieciówkach z pewnością znajdziecie coś dla siebie – nie sposób nie zauważyć, że fiolet podbił nie tylko wybiegi, ale i nasze ulubione sklepy (a wkrótce nasze szafy, prawda?).

Swetry na jesień – modne wzory z TikToka

W tym sezonie warto postawić na swetry, spódnice lub marynarki przypominające płótno malarskie, aby na ich bazie stworzyć niepowtarzalną stylizację. Na ulicach Kopenhagi nie brakuje wzorów, które z pewnością widzieliście i widziałyście w Internecie. Kreujący bieżące trendy TikTok to niemałe źródło inspiracji, szczególnie dla fanów i fanek zabawy modą, kolorami, wzorami i nieoczywistymi połączeniami. Zastanawiacie się, dlaczego Skandynawki i Skandynawowie to według wielu badań najszczęśliwsi ludzie na świecie, pomimo szarej i burej pogody za oknem przez większość roku? Być może częścią sukcesu jest dopamine dressing, które polega na zestawianiu ze sobą najbardziej kontrastujących odcieni. Zielony pullover w kwiaty do pomarańczowej kurtki? Sweter we wszystkich kolorach tęczy? To nie tylko modne, ale i przynoszące odrobine szczęścia rozwiązanie.