Producent Nutelli, marka Ferrero, odniosła się do raportu Europejskiego Nadzoru ds. Żywności, z którego wynika, że popularny czekoladowy krem zawiera aż 32 proc. oleju palmowego.Tym samym Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności uznał, że Nutella może mieć działanie rakotwórcze, w szczególności dla dzieci. Wszystko właśnie za sprawą oleju palmowego, który po zjedzeniu rozkłada się w naszym organizmie na trujące, rakotwórcze substancje, i którego pozyskiwanie ma do 2022 roku przyczynić się do wyniszczenia 98 proc. lasów Sumatry i Borneo, zamieszkiwanych przez dziesiątki zagrożonych gatunków, takich jak orangutany.

Nutella nie zrezygnuje z oleju palmowego - w oficjalnym oświadczeniu powodem jest smak i konsystencja kremu, które miałyby się zmienić na niekorzyść. Świadomi swojego zdrowia fani czekoladowego kremu już od dawna przygotowują jednak w domu jego zdrowszą wersję. Sposobów jest wiele, a Nutella może powstać nawet w wersji wegańskiej, czyli bez mleka krowiego, ale na przykład z awokado. 

Nutellę o smaku najbardziej zbliżonym do oryginalnego uzyskacie z pieczonych orzechów laskowych. Należy najpierw upiec je w piekarniku przez około 10 minut, następnie włożyć do woreczka i pocierać orzechy o siebie tak, by pozbyć się ich brązowej, gorzkiej skórki. Już teraz po spróbowaniu poczujecie charakterystyczny dla Nutelli smak. Następnie dodajemy do nich moczone przez całą noc nerkowce, mleko kokosowe, odrobinę oleju kokosowego, karob, czyli mączka chleba świętojańskiego (można zastąpić go kakao) oraz odrobinę syropu z agawy (lub miodu, jeśli nie zależy wam na wersji wegańskiej), szczyptę cynamonu i soli. Wszystko łączymy w blenderze na gładką masę i przekładamy naszą domową Nutellę do słoika. Gotowe!