Własny dom lub mieszkanie, stabilizacja finansowa, praca, którą lubimy czy dalekie podróże. Każdy z nas marzy o czymś innym. A o czym konkretnie marzą Polacy? Tego możemy dowiedzieć się z najnowszego raportu przeprowadzonego przez Centrum Badań Marketingowych Indicator na zlecenie BOŚ Banku. Biorący w nim udział respondenci mieli wskazać swoje marzenia w kilku kategoriach. Pierwsza z nich to podróże, czyli marzenia związane z potrzebą zmiany otoczenia, poznawania nowych kultur i zwiedzenia konkretnych krajów. Kolejną nazwano „coś dla mnie" i dotyczy ona m.in. lepszego wyglądu czy samopoczucia. Wiele osób ma marzenia związane z samodoskonaleniem, samorealizacją, pogłębianiem posiadanej wiedzy czy podnoszeniem kwalifikacji, dlatego wyodrębniono też taką kategorię, jak rozwój osobisty. Trzy kolejne dotyczyły relacji międzyludzkich, marzeń związanych stricte z materialnymi potrzebami oraz pracą. W ramach tych różnych dziedzin przygotowano dla badanych propozycje pewnych marzeń, a ci mogli wybrać nieograniczoną ich ilość, jak również dopisać własne. Ten etap wskazał, z której kategorii marzenia Polacy wskazywali najczęściej. Efekty? 99% biorących udział w badaniu wybrało marzenie z kategorii „coś dla siebie", nieco mniej (95%) postawiło na „posiadanie" oraz „podróże" (94%). Najmniejszy odsetek badanych wskazał marzenia związane (niestety) z rozwojem osobistym - aż 20 % Polaków biorących udział w projekcie na zlecenie BOŚ nie ma żadnych ambicji związanych z samodoskonaleniem się. 

Zdrowie jest najważniejsze. A co z pieniędzmi?

A co dokładnie mamy na myśli, jeśli chodzi o „coś dla siebie"? 75% respondentów uważa, że najważniejsze jest zdrowie - nasze i naszych bliskich. I dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jak to wygląda wiekowo? Tendencja jest wzrostowa, to znaczy, że z wiekiem ta wartość zaczyna mieć dla nas szczególne znaczenie. Drugie marzenie z tej kategorii jest bardzo często życzeniem, jakie ktoś składa nam przy różnych okazjach zaraz po "dużo zdrowia". To oczywiście pieniądze. Dużo pieniędzy! Polacy, a dokładnie 63%, marzą o niespodziewanej wygranej sporej sumy gotówki. Nie jest zaskoczeniem, że marzenie o pieniądzach występuje znacznie częściej u osób, które zarabiają mniej. I są to zdecydowanie częściej kobiety, niż mężczyźni. 

Wygląd też się liczy! 

Choć mówi się, że to nie wygląd, a wnętrze jest najważniejsze, Polacy i tak marzą o tym, żeby lepiej się prezentować. 42% badanych, czyli co druga kobieta, chciałoby poprawić swój wygląd. Natomiast 45% marzy o tym, by poprawić swoją kondycję fizyczną. Co to mówi o nas Polakach? To, że to, czy jesteśmy szczęśliwi, ma duży związek z tym, jak wyglądamy, czy jesteśmy postrzegani jako atrakcyjni przez innych i czy możemy pochwalić się oraz zaimponować innym wysportowaną sylwetką. Nic dziwnego, że marzymy o dużej sumie pieniędzy - aby realizować pragnienia o naszym wglądzie, gotówka jest tutaj niezbędna. 

Ciasne, ale własne, czyli Polacy marzą o mieszkaniu 

Wróćmy jeszcze na moment do kategorii, o których wspominaliśmy na samym początku. A dokładnie do kategorii „posiadanie". Aż 95%  badanych określiło swoje marzenia właśnie w tym kontekście. Czego najbardziej potrzebujemy? Raport donosi, że własnych czterech kątów, czyli mieszkania lub domu potrzebowałoby 57% respondentów. Są to przede wszystkim kobiety, a jeżeli chodzi o wiek, to raport ten pokazuje, jak bardzo młodzi ludzie (w wieku 25-34 lat) sfokusowani są na posiadanie własnego, a nie wynajmowanego mieszkania. Z kolei biorąc pod uwagę aktualną sytuację zawodową, a marzenie o domu lub mieszkaniu, pod tym względem zdecydowanie wybijają się rolnicy. To bez wątpienia ma związek z tym, że mniej więcej trzeci rolnik marzy o własnym domu, ponieważ posiada już ziemię, na której pracuje, a także gospodarstwo. A najbardziej spełniony Polak, to taki, który ma nie tylko mieszkanie, ale i samochód. O czterech kółkach marzy 42% respondentów, czyli co drugi mieszkaniec naszego kraju, najczęściej od 45-54 roku życia.

Marzą nam się podróże. Małe i duże 

Polacy ewidentnie marzą o podróżach. Tylko 6% badanych nie wybrało marzenia z tej kategorii. To oznacza, że 46% marzy o wycieczkach dookoła świata i tyle samo chciałoby zwiedzać Polskę. Z kolei 44% badanych stawia na podróżowanie po naszym kontynencie, a 42% chciałoby poznawać Amerykę, Azję czy Australię. Co ciekawe, Polacy są bardzo wygodniccy w kwestii marzeń o podróżach, ponieważ najmniej atrakcyjnym marzeniem jest organizowanie samodzielnych wyjazdów - taki pomysł wskazał mniej więcej co piąty respondent. 

O czym Polacy marzą najrzadziej? Nie ma się czym chwalić... 

To trochę przykre, ale raport przygotowany na zlecenie BOŚ pokazuje, że Polacy mają najmniej marzeń związanych z pracą oraz rozwojem osobistym. 89% badanych wskazało marzenia związane z miejscem pracy, o którym marzą lub wyśnionym zawodem. Co naprawdę zaskakujące, zaledwie 63% chciałoby zarabiać więcej, a jeszcze mniej, bo 37% potrzebowałoby samorealizacji w miejscu zatrudnienia. Jeśli chodzi o rozwój osobisty, tutaj najczęściej wskazywana była nauka języków obcych i to głównie przez kobiety. O tym marzy 55% badanych. 35% chciałoby brać udział w szkoleniach czy kursach doszkalających. 

Podsumowując, dla Polaków najważniejszej jest zdrowie i pieniądze. O tym marzymy najbardziej, to daje nam szczęście i poczucie bezpieczeństwa. Wyniki raportu pokazują też, że nasze marzenia są od siebie uzależnione. Żeby inwestować w zdrowie i zdrowy wygląd, potrzebujemy pieniędzy. Żeby podróżować, podobnie. Szkoda tylko, że Polacy nie do końca myślą o tym, gdzie najbardziej chcieliby te pieniądze zarabiać i nie chcą robić nic w kierunku, by tych pieniędzy zarabiać więcej, robiąc coś dobrze. Daje do myślenia, prawda?