Jesteśmy świadkami dramatycznych zmian zachodzących w środowisku naturalnym. Dryfujące po oceanach „wyspy śmieci”, rekordowo wysokie temperatury, silne tornada i powodzie. To zjawiska, które niestety stały się codziennością. Jak to ujęła szefowa brytyjskiego oddziału WWF, Tanya Steele: Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które wie, że niszczy naszą planetę, i ostatnim, które może coś z tym zrobić. Jakie więc zmiany może wprowadzić przemysł odzieżowy? Fast fashion, to zjawisko, które znacząco przyczynia się do zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska. Stosunkowo ciężko mu przeciwdziałać. Choć coraz częściej kupujemy ubrania vintage, w secoundhandach czy wymieniamy się nimi ze znajomymi, to stawianie na szybkość i jak najniższą cenę zazwyczaj nie idzie w parze z jakością i godnymi warunkami pracy osób, które je produkują. 

Odpady po owocach zamiast skóry zwierzęcej? Poznaj tkaniny i materiały przyszłości!

Materiały naturalne, choć droższe, zdają się być odpowiedzią na zarówno wysoki konsumpcjonizm, chęć bycia bardziej eko, jak i potrzebę zysku koncernów. Tym śladem postanowił iść np. coraz bardziej trafiający do świadomych klientów, H&M. W kolekcji H&M Conscious Exclusive na wiosnę 2019 pojawiła się alternatywa, czyli skóra z ananasa, elastyczna pianka z biomasy z alg oraz jedwabista tkanina ze skórek cytrusów pozostałych po produkcji soków. My postanowiłyśmy wybrać 5, z pośród nowych, ekologicznych materiałów, które są warte uwagi.

Tkaniny i materiały przyszłości - Piñatex

Pinatex produkowany jest z włókien liści ananasa. Liście owocu są odpadem, dlatego ich wykorzystywanie to dla sadowników dodatkowe źródło dochodu. Włókna pozyskuje się za pomocą specjalnej maszyny, a odpad z tego etapu, może służyć jako nawóz. Następnie myte i suszone włókna, przekształcane są w materiał, który stanowi bazę Pinatexu. Do wyprodukowania jednego metra kwadratowego materiału potrzebne jest szesnaście ananasów, czyli około 480 liści. Materiałem zainteresowała się Puma, która sworzyła projekt snekearsów z tego tworzywa, na podobny krok zdecydowała się marka Hugo Boss. Natomiast Apple myśli nad stworzeniem bransoletek do Apple Watch i etui na telefony właśnie z tego materiału.

Tkaniny i materiały przyszłości -  Orange Fiber

Pięć lat temu na pomysł stworzenia tkaniny z pomarańczy wpadły dwie studentki mody z Mediolanu, przyglądając się w barze rosnącej przy wyciskarce soków stercie skórek. W samych Włoszech rocznie marnuje się ich 700 tysięcy ton. Orange Fiber w dotyku przypomina jedwab i w podobny sposób może być barwiony i szyty. Kolekcję z niego zrobił już m.in. legendarny dom mody Salvatore Ferragamo. To również kolejny - ekologiczny materiał, z którego skorzystał H&M.

Tkaniny i materiały przyszłości -  Frumat

Następne w kolejce są jabłka. Frumat to przypominający skórę materiał, pozyskiwany z obierek jabłek. Idealnie sprawdza się w produkcji akcesoriów, na przykład portfeli, torebek i wizytowników. Na bazie jabłek, swoje produkty tworzy polska marka Bio2Materials, która wejdzie na rynek jeszcze w 2019 roku.

Tkaniny i materiały przyszłości -  Econyl 

Econyl składa się w 100% z włókien nylonowych wykonanych z sieci rybackich i innych nylonowych odpadów morskich, przez co walczy z zanieczyszczeniem wód i chroni żyjące w nich zwierzęta. Rozdrobniony na elementy nylonowe, przetwarzany jest na przędzę. Proces oczyszczania oszczędza cenne zasoby, takie jak woda, ropa naftowa i chemikalia. Econyl wykorzystuje m.in Tchibo, do produkcji ubrań sportowych i kostiumów kapielowych.

Tkaniny i materiały przyszłości - Freedom-Leather

Wykorzystywana do produkcji torebek przez polską markę Alexandra K, silikonowa „skóra”, jest hipoalergiczna, a do tego przyjazna środowisku. Do jej produkcji wykorzystuje się znacznie mniejsze ilości wody i elektryczności w porównaniu do skóry zwierzęcej oraz skaju. Nie zawiera również ropy naftowej ani tworzyw sztucznych.

Zobacz także:

Wegańskie kosmetyki: Co to za produkty? Czego nie mają w składzie? Co oznacza, że są wege? >>>