Jesteśmy świadkami dramatycznych zmian zachodzących w środowisku naturalnym. Dryfujące po oceanach „wyspy śmieci”, rekordowo wysokie temperatury, silne tornada i powodzie. To zjawiska, które niestety stały się codziennością. Jak to ujęła szefowa brytyjskiego oddziału WWF, Tanya Steele: Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które wie, że niszczy naszą planetę, i ostatnim, które może coś z tym zrobić. Jakie więc zmiany może wprowadzić przemysł odzieżowy? Fast fashion, to zjawisko, które znacząco przyczynia się dozmian klimatycznychi zanieczyszczenia środowiska. Stosunkowo ciężko mu przeciwdziałać. Choć coraz częściej kupujemy ubrania vintage, w secoundhandach czy wymieniamy się nimi ze znajomymi, to stawianie na szybkość i jak najniższą cenę zazwyczaj nie idzie w parze z jakością i godnymi warunkami pracy osób, które je produkują. 

Odpady po owocach zamiast skóry zwierzęcej? Poznaj tkaniny i materiały przyszłości!

Materiały naturalne, choć droższe, zdają się być odpowiedzią na zarówno wysoki konsumpcjonizm, chęć bycia bardziej eko, jak i potrzebę zysku koncernów. Tym śladem postanowił iść np. coraz bardziej trafiający do świadomych klientów, H&M. W kolekcji H&M Conscious Exclusive na wiosnę 2019 pojawiła się alternatywa, czyli skóra z ananasa, elastyczna pianka z biomasy z alg oraz jedwabista tkanina ze skórek cytrusów pozostałych po produkcji soków. My postanowiłyśmy wybrać 5, z pośród nowych, ekologicznych materiałów, które są warte uwagi.

Tkaniny i materiały przyszłości - Piñatex

Pinatex produkowany jest z włókien liści ananasa. Liście owocu są odpadem, dlatego ich wykorzystywanie to dla sadowników dodatkowe źródło dochodu. Włókna pozyskuje się za pomocą specjalnej maszyny, a odpad z tego etapu, może służyć jako nawóz. Następnie myte i suszone włókna, przekształcane są w materiał, który stanowi bazę Pinatexu. Do wyprodukowania jednego metra kwadratowego materiału potrzebne jest szesnaście ananasów, czyli około 480 liści. Materiałem zainteresowała się Puma, która sworzyła projekt snekearsów z tego tworzywa, na podobny krok zdecydowała się marka Hugo Boss. Natomiast Apple myśli nad stworzeniem bransoletek do Apple Watch i etui na telefony właśnie z tego materiału.

Tkaniny i materiały przyszłości -  Orange Fiber

Pięć lat temu na pomysł stworzenia tkaniny z pomarańczy wpadły dwie studentki mody z Mediolanu, przyglądając się w barze rosnącej przy wyciskarce soków stercie skórek. W samych Włoszech rocznie marnuje się ich 700 tysięcy ton. Orange Fiber w dotyku przypomina jedwab i w podobny sposób może być barwiony i szyty. Kolekcję z niego zrobił już m.in. legendarny dom mody Salvatore Ferragamo. To również kolejny - ekologiczny materiał, z którego skorzystał H&M.

Tkaniny i materiały przyszłości -  Frumat

Następne w kolejce są jabłka. Frumat to przypominający skórę materiał, pozyskiwany z obierek jabłek. Idealnie sprawdza się w produkcji akcesoriów, na przykład portfeli, torebek i wizytowników. Na bazie jabłek, swoje produkty tworzy polska marka Bio2Materials, która wejdzie na rynek jeszcze w 2019 roku.

Tkaniny i materiały przyszłości -  Econyl 

Econyl składa się w 100% z włókien nylonowych wykonanych z sieci rybackich i innych nylonowych odpadów morskich, przez co walczy z zanieczyszczeniem wód i chroni żyjące w nich zwierzęta. Rozdrobniony na elementy nylonowe, przetwarzany jest na przędzę. Proces oczyszczania oszczędza cenne zasoby, takie jak woda, ropa naftowa i chemikalia. Econyl wykorzystuje m.in Tchibo, do produkcji ubrań sportowych i kostiumów kapielowych.

Tkaniny i materiały przyszłości - Freedom-Leather

Wykorzystywana do produkcji torebek przez polską markę Alexandra K, silikonowa „skóra”, jest hipoalergiczna, a do tego przyjazna środowisku. Do jej produkcji wykorzystuje się znacznie mniejsze ilości wody i elektryczności w porównaniu do skóry zwierzęcej oraz skaju. Nie zawiera również ropy naftowej ani tworzyw sztucznych.

Wegańskie kosmetyki: Co to za produkty? Czego nie mają w składzie? Co oznacza, że są wege? >>>