Pielęgnacja to bardzo złożony temat, na który największy wpływ nie powinny mieć trendy, ale nasze własne spostrzeżenia dotyczące indywidualnych potrzeb skóry lub włosów. Od czegoś jednak trzeba zacząć i w tym przypadku najlepiej zdać się na opinie ekspertów. Brzmi prosto, ale w rzeczywistości wcale takie nie jest, bo te w wielu kwestiach mogą być mocno podzielone. Skóra to bardzo skomplikowany temat, który stale jest przedmiotem badań naukowych. Dzięki nim z każdym rokiem wiadomo coraz więcej o jej funkcjonowaniu i potrzebach. Mimo że na podstawie prowadzonych równolegle obserwacji mogą pojawić się sprzeczne wnioski, to jednak istnieją też wątki, co do których najlepsi eksperci z dziedziny pielęgnacji w większości się zgadzają. To właśnie ich zdanie może rozwiać wątpliwości dotyczące kwestii urodowych i pomóc w opracowaniu rutyny pielęgnacyjnej, która będzie działać. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najbardziej palące pytania dotyczące pielęgnacji.

Czy filtry SPF powinno się używać każdego dnia przez cały rok?

Trudno będzie znaleźć eksperta, który odradzałby codzienne stosowanie kosmetyków z filtrem SPF. Mimo to w mediach społecznościowych można trafić na sugestie, że taka ochrona negatywnie wpływa na poziom witaminy D. Warto podkreślić jednak, że nie istnieją badania naukowe, które potwierdziłyby te rewelacje. Spór pomiędzy ekspertami w tym temacie odbywa się za to na innym polu. O ile zasadność stosowania kosmetyków z filtrami SPF niezależnie od pory roku nie budzi żadnych wątpliwości. To już kwestią sporną pozostaje używanie ich w domu.

Jeśli zależy ci na zminimalizowaniu narażenia na promieniowanie UV w celu zapobiegania starzeniu się skóry i pigmentacji, stosuj SPF na zewnątrz. Jeśli te kwestie nie stanowią dla ciebie problemu, prawdopodobnie nie musisz podchodzić tak rygorystycznie – powiedziała dr Beibei Du-Harper, dermatolog z Avène, w rozmowie z „Who What Wear”.

Dzieje się tak dlatego, że choć przez szkło mogą przenikać promienie UVA, które mają wpływ na starzenie się skóry, to już promienie UVB mogące wywołać nawet nowotwór skóry, nie mają takiej zdolności. Oznacza to, że jeżeli używasz filtrów SPF w celach ochronnych, a wpływ na ewentualne szybsze starzenie się skóry jest ci obojętny, to wystarczy jak aplikujesz je przed wyjściem z domu.

Czy rano powinno się oczyszczać skórę twarzy?

Oczyszczanie skóry twarzy jest uznawane za najważniejszy element rutyny pielęgnacyjnej, bez którego kolejne kroki nie mają sensu, a wręcz mogą pogorszyć stan cery. Ta prawidłowość odnoszona jest jednak do zabiegów, które wykonujemy wieczorem. Wtedy pomaga pozbyć się z twarzy nie tylko sebum i zanieczyszczeń, ale w wielu przypadkach także makijażu. Eksperci się zgodni, że brak oczyszczania w konsekwencji prowadzi do pojawienia się wyprysków.

Kwestią sporną pozostaje jednak poranne oczyszczanie skóry twarzy. Jedni eksperci w dziedzinie kosmetologii nie mają wątpliwości, że to obowiązkowy punkt. Drudzy są zdania, że oczyszczanie raz dziennie w zupełności wystarcza. Każdy z nich ma trochę racji, bo kluczowe dla odpowiedzi na to pytanie są kwestie dotyczące rodzaju naszej skóry, a także pozostałe zwyczaje pielęgnacyjne. W zdecydowanej większości przypadków jednak poprawna odpowiedź jest bliższa zdaniu osób, które rekomendują oczyszczanie twarzy dwa razy dziennie. W tej sytuacji znaczenie może mieć jednak nie tylko częstotliwość, ale również rodzaj wybieranych kosmetyków.

Zalecam oczyszczanie dwa razy dziennie szczególnie w przypadku osób o skórze tłustej i skłonnej do wyprysków. Poranne oczyszczanie powinno być jednak delikatne. Jeżeli masz bardzo suchą skórę, skłonną do zaczerwienień, suchych plam lub egzemy, wystarczy oczyszczanie raz dziennie. Jeżeli uważasz, że poranne oczyszczanie jest konieczne dla twojej skóry, najlepiej użyj kremu lub balsamu oczyszczającego, aby zminimalizować suchość i podrażnienia – powiedziała dr Malvina Cunningham, dermatolog konsultant w Skin+Me, w rozmowie z „Who What Wear”.

Czy krem pod oczy jest potrzebny?

Odpowiedź na pytanie dotyczące zasadności używania kremu pod oczy dzieli ekspertów od lat. Ten rodzaj kosmetyków może mieć bardzo zbliżoną formułę do produktów dedykowanych pielęgnacji twarzy. Jest jednak jedna podstawowa różnica. Z uwagi na wrażliwą skórę wokół oczu oraz fakt, że kosmetyk mógłby podrażniać samo oko, wywoływać łzawienie lub pieczenie, jego formuła jest znacznie bardziej delikatna. Kluczowe jest zatem stężenie i obecność konkretnych substancji czynnych. Jeżeli zatem nasz krem do twarzy jest ich pozbawiony, to może sprawdzać się także jako kosmetyk pod oczy. Jeżeli jednak stosujemy produkty z retinolem lub o wysokim stężeniu witaminy C, to wybór osobnego kosmetyku może być konieczny.

Czy do cery tłustej można stosować olejki?

Zdania na temat stosowania olejków do cery tłustej są mocno podzielone. Jedni uważają, że absolutnie nie powinno się wybierać takiego połączenia. Inni nie widzą żadnych przeciwskazań. Kluczowa jest jednak nasza własna ocena, bo w przypadku tłustej cery ze skłonnością do trądziku olejki mogą zdecydowanie pogorszyć problem.

Zobacz także:

Jeżeli twoja skóra jest po prostu tłusta, doskonałym rozwiązaniem może być niekomedogenny olejek do twarzy. Jeżeli jednak masz skórę tłustą ze skłonnością do trądziku, nadmierne stosowanie olejków może spowodować powstawanie wyprysków – powiedziała dr Ewoma Ukeleghe w rozmowie z „Who What Wear”.

Z tego powodu najlepiej nie robić nic na siłę i jednak wybierać inne kosmetyki, które lepiej sprawdzą się w przypadku tłustej cery. Stosowanie kremu nawilżającego z takimi składnikami jak gliceryna lub kwas hialuronowy, może przynieść dużo większe korzyści, niż uszczęśliwienia na siłę tłustej cery olejkiem.

Czy suplementy mogą pomóc na problemy ze skórą?

Zdecydowana większość lekarzy podkreśla, że same suplementy nie rozwiążą naszych problemów. Powiedzenie, że jesteśmy tym, co jemy, ma ogromne przełożenie na wygląd i zdrowie skóry. Z tego powodu w pierwszej kolejności warto wziąć pod lupę swoje menu. Być może właśnie zmiany żywieniowe będą kluczem do pięknej i zdrowej skóry oraz włosów i paznokci. Podstawowe suplementy diety, które mogą być dla nich wsparciem, opierają się głównie na cynku i krzemie. Aplikacja tych pierwiastków może być dodatkowym wsparciem.

Niektóre składniki odżywcze, takie jak cynk i krzem, zawarte w suplementach na włosy, paznokcie i skórę mogą pomóc, ponieważ dostarczają składników odżywczych, których może brakować w diecie – wyjaśniła dr El Muntasar w rozmowie z „Who What Wear”.

--
W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.