Co na zmęczone oczy? Domowe sposoby i sprawdzone triki

Budzik dzwoni, do wyjścia została ci niecała godzina, a twoje oczy wyglądają jak po całonocnej imprezie? Nic dziwnego. Opuchlizna powiek i „zmęczony” wzrok dotyczy praktycznie każdej z nas, szczególnie w dni, kiedy nie jesteśmy w stanie porządnie się wyspać. Co w takim razie zrobić, aby twarz wyglądała na obudzoną i wypoczętą?

Jednym z najprostszych sposobów na walkę z opuchlizną jest ekspozycja skóry na niską temperaturę. Zaraz po obudzeniu, przemyj twarz lodowatą wodą, a jeśli czujesz, że ten sposób to zbyt mało, delikatnie przejedź po powiekach kostkami lodu. Możesz też użyć naszego ulubionego triku i codziennie przed snem umieszczać dwie łyżki w lodówce lub zamrażarce. Po obudzeniu na chwilę przyłóż zimne sztućce do oczu: zmniejszenie opuchlizny gwarantowane!

Naturalne sposoby na opuchnięte oczy

Jeśli sama niska temperatura to zbyt mało, spróbuj nałożyć na powieki jedną z silnie nawilżających i odżywczych dla skóry substancji. Możesz w tym celu wykorzystać jeden z produktów, które prawdopodobnie stale goszczą w twoich szafkach kuchennych. Świetnie sprawdzą się na przykład:

- oliwa,

- olej z awokado,

- olej kokosowy.

Wystarczy, że niewielką ilość oleju nałożysz na powieki, a następnie wsmarujesz go okrężnymi ruchami (uważaj jednak, aby żadna z substancji nie dostała się do oczu). Aby zmaksymalizować efekt, wykonaj delikatny masaż skóry wokół oczu. Pamiętaj, aby ruchy wykonywać zawsze w kierunku od zewnętrznych do wewnętrznych kącików. Jeśli znajdziesz dodatkowe kilka minut wolnego czasu, znajdź w internecie tutorial w formie filmiku. Masaż zadziała najlepiej, kiedy jego technika wykonania będzie poprawna!

Zobacz także:

Sposoby na zmęczone oczy, czyli zioła i okłady

Znanym sposobem na pielęgnację oczu jest stosowanie naturalnych okładów. Były one używane już za czasów naszych dziadków i pradziadków, a przepisy są często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Do wykonywania okładów możemy używać warzyw, owoców, naparów ziołowych czy domowych kosmetyków. Mogą działać one nawilżająco, redukować opuchliznę i odżywiać skórę wokół oczu. Okłady stosujemy na ciepło lub zimno, a to, którą opcję wybierzemy, zależy przede wszystkim od oczekiwanego przez nas efektu.

Okład na oczy na ciepło czy na zimno?

Okład stosowany w celu zmniejszenia obrzęków, spowodowanych zmęczeniem, najlepiej zadziała, jeśli będzie zimny. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, niska temperatura skutecznie pomaga w redukowaniu opuchlizny.

Okłady ziołowe, które mają za zadanie nawilżenie i odżywienie powiek, mogą być stosowane na ciepło. Tego typu zabieg będzie bardzo przyjemny i pomoże nam skutecznie się zrelaksować.

Jak przygotować w domu skuteczny okład? Rumianek na oczy i inne okłady

Przygotowanie domowego okładu na oczy jest prostym i szybkim zadaniem, a nam udało się wybrać kilka ulubionych przepisów na te naturalne kosmetyki:

1. Rumiankowy okład na zmęczone oczy

Substancje zawarte w naparze z rumianku nie tylko zniwelują opuchliznę powiek. Rumianek ma działanie rozświetlające i przeciwstarzeniowe, a regularne stosowanie okładów z tego zioła ma bardzo pozytywny wpływ na wygląd skóry wokół oczu. Torebkę rumianku parz pod przykryciem przez 20 minut. Następnie zamocz w naparze dwa bawełniane waciki i nałóż na powieki na 15 minut. Okład powinien być ciepły, ale nie gorący.

2. Okład z zimnego ogórka lub ziemniaka

Świetną metodą na zredukowanie opuchlizny wokół oczu, jest położenie na powieki plasterków warzyw. My w tym celu polecamy wykorzystanie ogórka (substancje w nim zawarte powinny dodatkowo rozjaśnić skórę pod oczami, co może pomóc nam w pozbyciu się sińców) lub ziemniaka (który ma dodatkowo działanie nawilżające). Cienkie plasterki warzyw schłodź w lodówce lub zamrażarce, a następnie nałóż na zamknięte powieki na około 15 minut.

3. Okład z mleka na obrzęki wokół oczu

Substancje zawarte w mleku odżywią i nawilżą skórę, zwężą naczynia krwionośne i złagodzą podrażnienia. Wystarczy, że dwa bawełniane waciki namoczysz w zimnym mleku, a następnie wyciśniesz nadmiar produktu, a okład nałożysz na zamknięte powieki na ok. 10 minut. Po zdjęciu wacików, przemyj skórę wodą. Uważaj, żeby mleko nie dostało się do oczu. Uwaga! Mleko może uczulać. Jeśli zatem masz bardzo wrażliwą skórę, przed użyciem okładu wykonaj próbę alergiczną.

Dobrym, chodź mniej naturalnym sposobem, na walkę ze zmęczonym wzrokiem, jest regularne używanie kropli nawilżających. Problem przesuszonych i przekrwionych gałek ocznych dotyka nas coraz częściej, ponieważ spędzamy coraz większą ilość czasu przed ekranami urządzeń elektronicznych. Warto więc wybrać się do apteki i zaopatrzyć domową apteczkę w sprawdzone krople do oczu.