Styl okularów jest oczywiście bardzo ważny - powinien współgrać z aktualnymi trendami i tym, co aktualnie mamy w swoich szafach. Przede wszystkim jednak, model okularów powinien pasować do naszego kształtu twarzy. Jak właściwie go dopasować?

Poznaj swój kształt

Jeśli nie znasz jeszcze swojego kształtu twarzy, łatwo go sprawdzić. Wszystko zależy od proporcji w szerokości twojego czoła, kości policzkowych, żuchwy oraz długości twarzy. Prostym sposobem na określenie ostatecznego kształtu jest zrobienie sobie selfie i zakreślenie na nim konturu twarzy. Zaznacz kropkami najszersze punkty, a następnie połącz linie. Do jakiego najbardziej zbliżona jest figura, którą uzyskałaś?

Twarz okrągła

Okulary dla ciebie: klasyczny wayfarer, kwadratowe oprawki

Dlaczego: Okrągła twarz nie potrzebuje dodatkowych krągłości - zapomnij o lenonkach i dużych, okrągłych oprawkach w stylu gwiazd z lat 50. Zamiast tego zdecyduj się na klasyczny model wayfarer, który zyskał popularność dzięki Blues Brothers, a obecnie noszony jest przez wszystkie gwiazdy - od Beyonce po Roberta Pattisona. 

Twarz kwadratowa lub prostokątna

Zobacz także:

Okulary dla ciebie: duże, okrągłe oprawki, kocie oprawki z zaostrzonym zewnętrznym kącikiem

Dlaczego: Im większa twarz, tym większe oprawki. Zbyt małe, okrągłe oprawki, np. lenonki sprawdzą się tylko przy drobnych rysach. W innym przypadku będą wyglądały niekorzystnie. W tym przypadku zadanie okularów jest odwrotne niż w przypadku okrągłej twarzy - oprawki mają złagodzić rysy. Unikamy więc kanciastych kształtów, podkreślamy krągłości i smukłości w kształcie oprawek.

Twarz w kształcie serca

Okulary dla ciebie: awiatorki

Dlaczego: To kształt, który nigdy nie wychodzi z mody - niestety nie jest dla każdego. Twarz-serce w w przeciwieństwie do twarzy okrągłych i kwadratowych, lubi powtarzanie swojego kształtu w modelu oprawek. Trójkątne awiatorki w cienkich oprawkach podkreślają szerokie kości policzkowe i smukłą dolną część twarzy. 

Twarz owalna

Okulary dla ciebie: jakie tylko zapragniesz!

Dlaczego: Owal to idealny kształt twarzy - do niego dążymy modelując twarz za pomocą konturowania w makijażu i układaniu fryzur. Wybierając okulary dla owalnej twarzy możesz pozwolić sobie na niemal wszystkie kształty. Warto więc pobawić się trendami i wypróbować kolorowe lenonki, mocno zdobione "kocie oczy" i klasyczne, duże muchy. 

Zobaczcie wybrane przez nas najmodniejsze okulary za mniej niż 50 zł: