Jolanta Ogar-Hill i Esperanza Hill zostały mami

Jolanta Ogar-Hill, polska żeglarka i medalistka olimpijska, jest zadeklarowaną lesbijką i od 2018 roku żoną Hiszpanki Esperanzy Chuchie Hill. Para na co dzień żyje na słonecznej Majorce.

W połowie sierpnia 39-letnia sportsmenka podzieliła się ze swoimi fankami i fanami radosną nowiną: razem z Chuchie spodziewa się dziecka. Szykując się na powitanie córeczki, pochodząca z Łysej Góry w Małopolsce Jolanta wyjawiła, że razem z żoną chce dać dziewczynce neutralne płciowo imię Hunter.

Jak 21 grudnia podał serwis ABC News, mała pojawiła się na świecie pod koniec listopada. Urodziła się przez cesarskie cięcie w szpitalu w Palma de Mallorca. Polska żeglarka była obecna przy porodzie i – jak opowiada -  denerwowała się tak samo jak na Olimpiadzie. Na sali porodowej mamom towarzyszył fotograf, który zrobił pamiątkową sesję zdjęciową. Jola i Esperanza ostatecznie dały swojej córeczce imiona Hunter Nadzieja

Trzeba przyznać, że zdjęcia z sali porodowej są rozczulające!

fot. AP/ Getty Images

Jolanta Ogar-Hill - kim jest polska olimpijka?

O życiu Jolanty Ogar-Hill zrobiło się głośno, gdy wraz z Agnieszką Skrzypulec zdobyła srebrny medal w regatach w klasie 470 na igrzyskach olimpijskich Tokio 2020. W pewnych kręgach emocje bowiem wywołał fakt, że Ogar Hill, która jest wyoutowaną lesbijką, trzy lata temu ożeniła się z reżyserką Esperanzą Hill. Panie poznały się na Majorce, gdzie Chuchie kręciła film o żeglarstwie, i tam przypieczętowały swój zwiazek.

Było nam łatwiej, bo w Hiszpanii można legalnie zawrzeć związek małżeński z osobą tej samej płci. Skorzystałyśmy zatem z tego prawa i przywileju. Oczywiście jest mi smutno i przykro, że moja żona nie jest moją żoną w Polsce. Nie jest też traktowana jak moja żona - mówiła Jolanta w rozmowie dla Onet Sport.

Polska olimpijka jest aktywną działaczką na rzecz praw osób LGBT.  W 2019 wzięła udział akcji Kampanii Przeciw Homofobii „Sport przeciw homofobii”. Tłumaczyła wówczas:

Zobacz także:

My nie zachorowaliśmy na homoseksualizm, my nim nikogo nie zarażamy.