Przyszedł czas, kiedy zaczynasz zauważać objawy starzenia się twojego ciała? Pomimo że używasz dobrych kosmetyków, starasz się jeść zdrowe rzeczy i nawet od czasu do czasu wybierasz się do spa to dostrzegasz np. opadające policzki oraz niekiedy zmęczony wyraz twarzy. To znak, że przekroczyłaś pewien wiek, ale nie ma się czym przejmować. Rozwój technologiczny i kosmetyczny daje dużo możliwości i wciąż nie zatrzymuje się w tym temacie.

Masz dwie opcje – pierwsza to pokochać siebie taką jaka jesteś i zaakceptować zmiany w ciele, za co mocno trzymamy kciuki. Drugą opcją jest poznanie sprawdzonych metody na opadający owal twarzy. Decyzja należy wyłącznie do ciebie. 

Czemu owal twarzy opada?

To, że następują zmiany w naszych ciałach, wszyscy doskonale wiedzą. Te zmiany są zauważalne np. po tym jak funkcjonują nasze narządy oraz po tym, jak zaczynamy wyglądać. Niestety po 30. roku życia skóra zaczyna tracić swoją sprężystość i kontur twarzy zmienia się w nie zawsze chciany sposób. Oczywiście wszystko zależy od wielu czynników. Są nimi między innymi:

  • odpowiednia dieta,
  • genetyka,
  • tryb życia i pracy,
  • specyfika organizmu,
  • pielęgnacja.

To wszystko oraz dodatkowe czynniki zewnętrzne takie jak powietrze, w którym funkcjonujemy, ma wpływ na to jak szybko zacznie starzeć się nasz organizm, a co za tym idzie również twarz.
Mniej więcej po 30. urodzinach zmniejsza się synteza kolagenu w organizmie. Kolagen to białko, które w dużej mierze odpowiada za budowę skóry. Utrzymuje jej jędrność i sprężystość, więc jeżeli jest go mniej, skóra staje się obwisła pod wpływem grawitacji. To wpływa na zmianę owalu twarzy oraz uwidacznia zmarszczki.

Jakie są pierwsze objawy opadającego owalu twarzy?

Po 35. roku życia, a w bardzo dobrym przypadku po 40. urodzinach opadanie owalu twarzy staje się widoczne. Dotyczy to wszystkich ludzi.

Jeżeli chcesz długo cieszyć się młodym wyglądem to dobrze wiedzieć, kiedy zaczynają się poszczególne procesy starzenia się skóry i co je charakteryzuje. To pomoże zacząć szybko przeciwdziałać tym zmianom. Zazwyczaj pierwsze objawy rozluźniania się włókien kolagenowych są widoczne w dolnych obszarach twarzy, a konkretnie nieopodal żuchwy.

Kontur twarzy pierwotnie wyglądem przypomina literę V, natomiast utrata sprężystości skóry powoduje, że zaczyna przypominać literę W. Dla zobrazowania jest to efekt tzw. chomików, czyli opadających policzków. Towarzyszącymi zmianami są pierwsze wgłębienia na czole i zmarszczki przy skrzydełkach nosa.

Zobacz także:

Jak ujędrnić twarz, by jej owal nie opadał?

Sposobów na ujędrnienie skóry twarzy jest wiele. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zatrzymać starzenia się, natomiast można w pewien sposób je spowolnić. Odpowiednie, zdrowe odżywianie skutkuje prawidłowym funkcjonowaniem całego organizmu człowieka. Dostarczanie wartości odżywczych wpływa na jakość tkanek i pracę wszystkich narządów. Dzięki temu między innymi mięśnie pracują prawidłowo, skóra jest odżywiona, a przez to elastyczna. Powiedzenie, że jesteś tym, co jesz, naprawdę świetnie pasuje do tego przypadku. Zatem zdrowe nawyki żywieniowe mają duże znaczenie w opóźnieniu efektów starzenia.

Kolejną istotną kwestią są nałogi typu papierosy i alkohol. Ludzie bardzo często myślą, że odżywiając się dobrze nie muszą obawiać się efektów ubocznych używek. Nałogowe palenie papierosów i spożywanie alkoholu prowadzi do wielu problemów i zaburzeń prawidłowej pracy organów. Między innymi wpływa negatywnie na układ krwionośny, który odpowiada za rozprowadzanie po organizmie wartości niezbędnych do pracy tkanek. Zatem odrzucenie używek to kolejny punkt, który poprawi wygląd skóry na twarzy i reszcie ciała.

Sprawdzone kosmetyki to również dobry sposób. Stosowanie kremów o dobrym, naturalnym składzie dostarczy jej wartościowych składników z zewnątrz. Ważne jest, aby dobierać produkty odpowiednie dla danego typu cery. Warto w tym celu wybrać się do dermatologa, który doradzi, co będzie najlepsze dla ciebie.

Ponadto jedną z efektywniejszych metod poprawy elastyczności skóry są wszelkiego rodzaju zabiegi medycyny estetycznej. Zazwyczaj były wykonywane głównie przez osoby, u których już rozpoczynały się procesy starzenia, albo były już mocno zauważalne. Natomiast zabiegi upiększające stały się tak popularne, że korzystają z nich osoby w każdym przedziale wiekowym. Wpływ na to ma również bardzo mocny rozwój tej dziedziny. Jest to bezpieczny sposób, a i możliwości jest szeroka gama, dlatego chętniej z nich korzystamy. Oczywiście zwykle wiąże się to z kosztami, ale jak w większości dziedzin życia i tutaj sprawdza się zasada „coś za coś”.

Popularnymi zabiegami na twarz są m.in.:

  • radiofrekwencja mikroigłowa,
  • termolifting NIR,
  • nici liftingujące PDO,


Po tym zabiegu skóra staje się gładsza, rozświetlona, ujędrniona, nawilżona, a zmarszczki wygładzone. Wprowadzone pod skórę nici pobudzają produkcję kolagenu. Do zalet zabiegu należy przede wszystkim bezpieczeństwo i wysoka skuteczność oraz fakt, że nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Wprowadzenie nici PDO daje natychmiastowe efekty, przy czym nici nie są widoczne ani wyczuwalne. Nie pozostawiają też nacięć i blizn. Dzięki temu, że całkowicie się wchłaniają w tkanki skórne, zabieg może być wykonywany wielokrotnie – tłumaczy dr Łukasz Preibisz z Kliniki Preibisz SkinDoctors.

 

  •  lifting HIFU.


 ,Jest to  popularny na całym świecie topowy lifting bez skalpela. Urządzenie selektywnie podgrzewając tkanki, prowadzi do ich obkurczania, a mikrouszkodzenia stymulują regenerację komórek oraz wytwarzanie kolagenu. Przykładowe wskazania to m.in. redukcja drugiego podbródka, wyostrzenie linii żuchwy, uniesienie policzków czy lifting twarzy i szyi – tłumaczy dr Łukasz Preibisz z Kliniki Preibisz SkinDoctors.

Ćwiczenia na opadający owal twarzy

Świetną metodą pracy nad opadającym owalem twarzy są również ćwiczenia. Dlaczego to oczywiste? Ponieważ na twarzy i dookoła niej jest wiele mięśni, które za jej owal między innymi odpowiadają, a jak to mięśnie, da się je wytrenować.

Początkowo warto wybrać się do specjalisty w zakresie ćwiczeń mięśni twarzy oraz szyi, natomiast jest kilka prostych ćwiczeń, które przy regularnym wykonywaniu nawet w domu przyniosą rezultaty.

Jedno z nich polega na dociskaniu brody do jakiegoś przedmiotu lub po prostu ręki. Ważne, żeby szyja była w linii prostej. Takie przyciśnięcie powinno trwać od 10 do 15 sekund i trzeba je powtórzyć około 10 razy w 3 seriach.

Inne równie łatwe w wykonaniu polega na dociśnięciu języka do podniebienia i ściskaniu zębów przez mniej więcej 2-3 sekundy. Również 3 serie po 10 powtórzeń.

Masaż na opadający owal twarzy

Masaż twarzy to kolejna z opcji na poprawę wyglądu twarzy. Zwiększa ukrwienie tkanek, co z kolei przyczynia się do lepszego ich odżywienia i regeneracji. Masaż jest dobrym bodźcem pobudzającym tkanki, a to wpływa na ich elastyczność. Najlepszym rozwiązanie jest wizyta w spa lub u kosmetyczki, która taki masaż wykona. Natomiast można wykonać go również w domu. Najprostszy polega na delikatnym wyciąganiu skóry opuszkami palców w górę. Palce powinny poruszać się wzdłuż konturu twarzy aż do czubku czoła. Bardzo ważnym elementem jest użycie dobrego kremu lub olejku. Jakość tutaj jest bardzo istotna, ponieważ chcemy odżywić i odmłodzić skórę, a nie ją podrażnić.

Ważne w tym wszystkim jest to, że jedne metody nie wykluczają drugich i najlepiej jakby stosowane były wszystkie zamiennie. To przyniosłoby najlepsze efekty w walce z opadającym owalem twarzy.