Kariera Solange to przykład jednej z bardziej imponujących ewolucji w muzyce rozrywkowej. Zaczynała źle, rozwinęła się pięknie. Nic nie opowiada tej historii lepiej niż piosenki, które napisała. Nawet jeśli jedną z nich śpiewa Beyonce. Wybraliśmy najważniejsze.
 

„Feelin' You, Pt. II”Pierwszy z singli promujących debiutancki album Solange Knowles. Słusznie zapomniany, bo tamta Solange nijak się ma do tej, która wystąpi w maju w Warszawie. Nijakie r'n'b uzupełnione równie przezroczystym rapem. W nagraniach pierwszej płyty Solange wzięła udział cała armia cenionych producentów, od Timbalanda po The Neptunes. Nie pomogło, wręcz przeciwnie – przytłoczyli główną gwiazdę. Świat musiał jeszcze chwilę poczekać na moment, w którym Solange pokaże, że jest dziewczyną z charakterem (i nie, nie mówię wcale o tym niefortunnym incydencie, gdy pobiła w windzie Jaya-Z).

Taco Hemingway i Dawid Podsiadło łączą siły! Artyści zagrają wspólny koncert
 

„Losing You”

Dziesięć lat później. Zdążyła wydać już dwie długogrające płyty i wystąpić – bez wielkiego powodzenia – w kilku filmach. O miałkim debiucie nikt już nie pamiętał, zwłaszcza że całkiem zgrabnie pozbierała się na wydanej w 2008 r. płycie Sol-Angel And The St. Dreams (już nie tak popowym, skręcającym w jazz). Ale to dopiero minialbum True (2012 r.) pokazał pełen potencjał Solange. To wciąż przebojowe piosenki, ale oryginalne. Dev Hynes a.k.a. Blood Orange, współkompozytor i producent EP-ki True pomieszał indie pop z soulem, r'n'b i taneczną elektroniką. Beyonce była dumna.
 

„Why Don't You Love Me”

A propos Beyonce – w przeglądzie piosenek Solange nie może zabraknąć również tych wykonywanych przez starszą siostrę. Solange wielokrotnie komponowała dla Bey, głównie gdy sama akurat nie nagrywała. Why Don't You Love Me to zdecydowanie najlepsza z piosenek, które oddała. Dobra siostra, mogła nie dać (ten refren to przecież czyste złoto).

Beyoncé wydała nowy album! Posłuchajcie krążka „Homecoming: The Live Album”


„Cranes In The Sky”

Nie wydaje często. EP-ka True miała zapowiadać kolejny pełnometrażowy album w dyskografii Solange, ale jak się ostatecznie okazało, ten wyszedł dopiero cztery lata później. Cranes In The Sky to pierwszy singiel z płyty A Seat At The Table, znakomity jak reszta albumu. A Seat At The Table to piękna, poruszająca płyta. O walce z depresją, o szukaniu wewnętrznego spokoju. To jej deklaracja niezależności. Tym wydawnictwem Solange ostatecznie wyszła z cienia starszej siostry. I zgarnęła pierwszą w życiu nagrodę Grammy. Wreszcie!

Zobacz także:


„Almeda”

Wydana w marcu płyta When I Get Home to chyba najszybciej nagrany album Solange. Cały materiał zaczęła pisać tuż po zakończeniu trasy koncertowej promującej poprzednie wydawnictwo. When I Get Home nie jest prostą płytą – to wymagający materiał, trudny, momentami dziwny, psychodeliczny, ale absolutnie wart każdej poświęconej mu godziny. Mocny treścią, bo społecznie zaangażowany. Mocny formą, bo pokazuje, jak długą drogę przeszła Solange. Od muzyki niepoważnej do muzyki ważnej.

Zobacz także: Orange Warsaw Festival 2019: Rita Ora zagra koncert w Polsce! Wokalistka przyjedzie na jeden z największych muzycznych festiwali