W nocy z 24 na 25 lutego w Dolby Theatre już po raz 91. rozdane zostaną najważniejsze nagrody przemysłu filmowego przyznawane przed Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, czyli oczywiście Oscary. W tym roku są one dla nas szczególnie emocjonujące, gdyż aż w trzech kategoriach, czyli najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser oraz najlepsze zdjęcia nominowana jest Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego. Dla rodzimego reżysera, a także Łukasza Żala, autora zdjęć, jest to już druga nominacja. Mamy nadzieję, że podobnie, jak miało to miejsce w 2015 roku w przypadku Idy, polska ekipa będzie miała powody do radości. Ale na uwadze warto mieć również dwóch największych faworytów Oscarów 2019, czyli filmy Roma Alfonso Cuaróna, który rywalizuje z Zimną wojną we wszystkich trzech kategoriach, a także Faworyta Yorgosa Lanthimosa. Oba obrazy zdobyły po dziesięć nominacji. Niewiele mniej, po aż osiem szans na statuetkę mają filmy Vice Adama McKaya oraz Narodziny gwiazdy w reżyserii Bradleya Coopera. Siedem nominacji otrzymała z kolei marvelowska Czarna Pantera, sześć - najnowszy obraz Spike'a Lee Czarne bractwo. BlacKkKlansman, a po pięć szans na Oscara mają Green Book Petera Farrelly'ego oraz Bohemian Rhapsody Bryana Singera

Oscary 2019: gwiazdy na czerwonym dywanie. Oto najpiękniejsze stylizacje >>>

91. gala wręczenia Oscarów: zwycięzcy 

91. gala rozdania Oscarów rozpoczęła się z przytupem. Na scenie w Dolby Theatre pojawiła się grupa Queen i Adam Lambert, którzy wykonali wspólnie m.in. We Are The Champions. Ale organizatorzy szybko przeszli do rzeczy. Pierwsza statuetka tego wieczoru przypadła najlepszej aktorce drugoplanowej, którą otrzymała Regina King z filmu Gdyby ulica Beale umiała mówić w reżyserii Barry'ego Jankinsa. Walczyły o nią również Amy Adams (Vice), Marina De Tavira (Roma), Emma Stone (Faworyta) oraz Rachel Weisz (Faworyta) i trzeba przyznać, że to właśnie kontrkandydatki King były raczej typowane do tego tytułu. Kolejnego Oscara tego wieczoru przyznano w kategorii najlepszy dokument. Statuetka powędrowała do twórców Free SoloKto zasłużył na Oscara za najlepszą charakteryzację, za którą nagradza się od 1981 roku? Trzeci Oscar wieczoru trafił do ekipy Vice Adama McKaya i Grega Cannoma. I trudno się dziwić! Christian Bale naprawdę wyglądał w tym filmie jak Dick Cheney. Po charakteryzacji poznaliśmy zwycięzcę w kategorii najlepsze kostiumy. I tym samy pierwszą statuetkę tego wieczoru otrzymał film Czarna Pantera, a dokładnie Ruth Carter, nominowana w sumie trzy razy, która w trakcie swojego przemówienia nie omieszkała podziękować Spike'owi Lee, bo to właśnie on otworzył jej drogę do kariery w Hollywood. Po krótkiej przerwie na cenie pojawiła się Jennifer Lopez i Chris Evans, którzy wręczyli statuetkę w kategorii najlepsza scenografia. I tak Czarna Pantera szybko wzbogaciła się o drugą nagrodę podczas 91. gali wręczenia Oscarów.

Oscary 2019: Łukasz Żal i Zimna wojna bez Oscara 

Podczas przypomnienia nominacji do kolejnej kategorii podniosło nam się ciśnienie. Ale niestety, Łukasz Żal nie dobył Oscara za najlepsze zdjęcia. Pierwszy tego wieczoru Oscar trafił do Alfonso Cuaróna za Romę, który jest nie tylko reżyserem i scenarzystą obrazu, ale także autorem zdjęć. Kolejną nagrodę wręczono za najlepszy montaż dźwięku. W tej kategorii szanse były niezwykle wyrównane, ale ostatecznie statuetka wylądowała w rękach ekipy Bohemian Rhapsody. Szybko okazało się jednak, że pod względem dźwięku obraz Bryana Singera był bezkonkurencyjny, gdyż Oscar za najlepszy dźwięk także wylądował w rękach ekipy filmu opowiadającego historię Freddiego Mercury'ego i grupy Queen. Po tym znowu zaczęliśmy mocniej zaciskać kciuki ze względu na kategorię najlepszy film nieanglojęzyczny. Ale stało się to, czego mogliśmy się w sumie spodziewać. Drugiego Oscara podczas 91. gali odebrał Alfons Cuarón za Romę. Kolejne wyróżnienie wieczoru odczytał aktor Michael Keaton, a dotyczyło ono montażu. W tym temacie ponownie "pozamiatał" film Bohemian Rhapsody i zdobył trzecią statuetkę. Ale szybko zainteresowała nas kolejna kategoria, gdyż na scenie pojawili się Daniel Craig i Charlize Theron, by wręczyć Oscara za najlepszą męską rolę drugoplanową. Statuetka trafiła w ręce Mahershali Alego za jego wybitną rolę w filmie Green Book. To już druga nagroda tego aktora w karierze, a pierwszą Mahershala zdobył dwa lata temu za równie poruszającą kreację w obrazie Moonlight Barry'ego Jenkinsa. Kolejna kategoria, z której wyłoniono zwycięzców to najlepsza animacja. Tutaj konkurencję zdeklasował Spider-Man: Uniwersum. Z kolei w najlepszą animacją krótkometrażową uznano produkcję Pixara, Bao.

Oscary 2019: Bradley Cooper i Irina Shayk. Na czerwonym dywanie towarzyszył im ktoś jeszcze! >>>

Następna nagroda to kolejna nagroda na gali dla Netflixa. Bo to właśnie tam można obejrzeć krótkometrażowy dokument Period. End of Sentence. W końcu doczekaliśmy się nagrody za najlepsze efekty specjalne i naszym zdaniem statuetka zasłużenie trafiła w ręce twórców Pierwszego człowieka, bardzo kameralnego, a jednocześnie zrealizowanego z rozmachem obrazu Damiena Chazelle'a. Zanim dowiedzieliśmy się, kto zdobędzie Oscara dla najlepszego filmu krótkometrażowego, mieliśmy okazję posłuchać na żywo kawałka Shallow w wykonaniu Bradleya Coopera i Lady Gagi. I co tu dużo mówić - nie mogliśmy się już doczekać wyniku, bo niestety nie był to niestety dobry występ... A najlepszym krótkim metrażem został film Skin. Najlepszy scenariusz oryginalny? Green Book! Na scenie Oscara odebrali Nick Vallelonga oraz Peter Farrelly. Natomiast za najlepszy scenariusz adaptowany statuetkę odebrał Spike Lee za Czarne bractwo. BlacKkKlansman - absolutnie zasłużenie! Filmem z najlepszą muzyką zdaniem Amerykańskiej Akademii została Czarna Pantera, która tym samym trafiła do czołówki zwycięzców tegorocznych Oscarów. A skoro muzyka, szybko musiała się pojawić kategoria: najlepsza piosenka. I tutaj nie mogło być inaczej. Oscar trafił do twórców hitu Shallow w filmu Narodziny gwiazdy. Statuetkę odebrała wzruszona Lady Gaga oraz reszta twórców, czyli Andrew Wyatt, Anthony Rossomando oraz Mark Ronson. 

Oscary 2019: Bradley Cooper i Lady Gaga zaśpiewali razem „Shallow” >>>

Zobacz także:

Gala rozdania Oscarów 2019: Rami Malek i Olivia Colman ze statuetkami dla najlepszych aktorów pierwszoplanowych 

Kiedy gala powoli dobiega końca, to oznacza, że zostały już najważniejsze kategorie. Jedną z nich jest nagroda dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Statuetka trafiła do Ramiego Maleka za rolę w Bohemian Rhapsody, a jego przemowa, zaraz obok mowy Spike'a Lee, była najbardziej wzruszającą podczas 91. gali rozdania Oscarów. Tak przynajmniej sądziliśmy, dopóki na scenę nie wyszła Olivia Colman, czyli najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Jej niezwykle emocjonująca przemowa spowodowała, że wszyscy podnieśli się z foteli, by nagrodzić gwiazdę filmy Faworyta gromkimi brawami. A zwłaszcza rywalki Colman, Glenn Close oraz Lady Gaga, którym spontanicznie dostały się specjalne podziękowania. 

Kim jest Rami Malek, aktor który zagrał Freddiego Mercury’ego w „Bohemian Rhapsody”?

Oscary 2019: Alfonso Cuarón najlepszym reżyserem, Green Book z Oscarem dla najlepszego 

A jednak! Alfonso Cuarón opuścił 91. galę rozdania Oscarów ze statuetką nie tylko za najlepsze zdjęcia i najlepszy film nieanglojęzyczny, ale także z wyróżnieniem dla najlepszego reżysera. A to oznacza, że Zimna wojna i Paweł Pawlikowski nie zostały docenione w żadnej z nominowanych kategorii. Rozczarowanie? Nie do końca, gdyż polscy twórcy mieli naprawdę mocnych przeciwników. Co więcej, kiedy wydawało się, że raczej nic nie stanie Cuarónowi na drodze do zdobycia statuetki za najlepszy film, Julia Roberts odczytała zupełnie inny werdykt. Oscar powędrował do twórców Green Book na czele z reżyserem, Peterem Farrellym. Obraz poruszający temat segregacji rasowej w Stanach Zjednoczonych lat 60. i przyjaźni ponad podziałami zdobył w sumie dwa wyróżnienia. 

Oscary 2019: różowe sukienki opanowały czerwony dywan. To najgorętszy trend na gali >>>

Oscary 2019: wyniki i nominacje 

Najlepszy film

Czarna Pantera
Czarne bractwo. BlacKkKlansman 
Bohemian Rhapsody
Green Book
Faworyta
Roma 
Vice
Narodziny gwiazdy

Najlepszy reżyser

Spike Lee - Czarne bractwo. BlacKkKlansman 
Paweł Pawlikowski - Zimna wojna
Yorgos Lanthimos - Faworyta
Alfonso Cuarón - Roma
Adam McKay - Vice

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

Yalitza Aparicio - Roma 
Glenn Close - Żona
Olivia Colman - Faworyta
Lady Gaga - Narodziny gwiazdy
Melissa McCarthy - Can You Ever Forgive Me

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

Christian Bale - Vice
Rami Malek - Bohemian Rhapsody 
Viggo Mortensen - Green Book
Bradley Cooper - Narodziny gwiazdy 
Willem Dafoe - At Eternity's Gate

Najlepsza aktorka drugoplanowa

Amy Adams - Vice
Marina De Tavira - Roma
Regina King - Gdyby ulica Beale umiała mówić
Emma Stone - Faworyta
Rachel Weisz - Faworyta

Najlepszy aktor drugoplanowy

Adam Driver - Czarne bractwo. BlacKkKlansman
Mahershala Ali - Green Book
Sam Elliot - Narodziny gwiazdy
Richard E. Grant - Can You Ever Forgive Me?
Sam Rockwell - Vice

Najlepsze kostiumy

Ballada o Busterze Scruggsie
Czarna Pantera
Faworyta
Mary Poppins powraca
Maria, królowa Szkotów

Najlepszy montaż

Czarne bractwo. BlacKkKlansman
Bohemian Rhapsody
Faworyta
Green Book
Vice

Najlepszy scenariusz oryginalny

Faworyta
Pierwszy reformowany
Green Book
Roma
Vice

Scenariusz adaptowany

Ballada o Busterze Scruggsie
Czarne bractwo. BlacKkKlansman 
Can You Ever Forgive Me?
Gdyby ulica Beale umiała mówić
Narodziny gwiazdy

Animacja

Iniemamocni
Wyspa psów
Mirai
Ralph Demolka w Internecie
Spider-Man: Uniwersum

Najlepszy film nieanglojęzyczny

Kafarnaum
Zimna wojna
Roma
Manbiki Kazoku
Werk ohne Autor

Najlepszy dokument

Free Solo
Hale County This Morning, This Evening
Minding the Gap
Of Fathers and Sons
RBG

Najlepsze zdjęcia

Zimna wojna 
Faworyta
Roma
Narodziny gwiazdy
Werk ohne Autor

Najlepsza muzyka

Czarna Pantera
BlacKkKlansman
Gdyby ulica Beale umiała mówić
Wyspa psów
Mary Poppins powraca

Najlepsza piosenka

When A Cowboy Trades His Spurs For Wings - Ballada o Busterze Scruggsie
Treasure - Mój piękny syn 
All the Stars - Czarna pantera
Revelation - Wymazać siebie
Girl In The Movies - Kluseczka
We Wont Move - Nienawiść, którą dajesz
The Place Where Lost Things Go - Mary Poppins powraca
Trip A Little Light Fantastic - Mary Poppins powraca
Keep Reachin - Quincy
Ill Fight - RBG
A Place Called Slaughter Race - Ralph Demolka w internecie
OYAHYTT - Przepraszam, że przeszkadzam
Shallow - Narodziny gwiazdy
Suspirium - Suspiria
The Big Unknown - Wdowy

Efekty specjalne

Ant-Man i Osa
Avengers: Wojna bez granic
Czarna Pantera
Krzysiu, gdzie jesteś?
Pierwszy człowiek
Jurassic World: Upadłe królestwo
Mary Poppins powraca
Player One 
Han Solo: Gwiezdne Wojny - historie
Witajcie w Marwen

Charakteryzacja

Czarna Pantera
Bohemian Rhapsody
Granica
Maria, królowa Szkotów
Stan & Ollie 
Suspiria
Vice

Scenografia

Czarna Pantera
Faworyta
Pierwszy człowiek
Mary Poppins powraca
Roma

Montaż dźwięku

Czarna Pantera
Bohemian Rhapsody
Pierwszy człowiek
Ciche miejsce
Roma

Film krótkometrażowy

Detainment
Fauve
Marguerite
Mother 
Skin

Krótkometrażowy dokument

Black Sheep
Koniec gry
Lifeboat
A Night at the Garden
Period. End of Sentence

Krótkometrażowa animacja

Animal Behaviour
Bao
Late Afternoon
One Small Step
Weekendy

Gala Oscarów 2019 transmisja na żywo: gdzie obejrzeć? >>>