Za drugoplanową rolę w filmie "Sounds of Metal" Paul Raci otrzymał już wiele nagród, m.in. National Board of Review, czy wyróżnienie od NSFC - Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych. Na koncie ma również nominacje - do Critics Choice, BAFTA i tę najważniejszą, najbardziej prestiżową - nominację do Oscara. I choć wielu nie ma o tym pojęcia, przez swoją życiową historię, Raci, a właściwie Racibożyński był wprost stworzony do tego, by wcielić się w postać Joego. 

Kim jest Paul Raci? Przejmująca historia syna głuchoniemych emigrantów w Polski

W "Sound of Metal" Paul Raci wykreował absolutnie wyjątkową rolę. Jego Joe, terapeuta z ośrodka dla uzależnionych głuchoniemych, który nawiązuje relację z tracącym słuch perkusistą (w tej roli Riz Ahmed) jest postacią, która zapada w pamięć długo po obejrzeniu filmu. Nic więc dziwnego, że obraz, jak i występujący w nim aktorzy zdobyli aż sześć nominacji do Oscara: za pierwszo- i drugoplanowe role dla Riza Ahmeda i Paula Raci'ego, scenariusz oryginalny, montaż, dźwięk i tę najważniejszą - za najlepszy film. 

Raci nie bez powodu otrzymał angaż do produkcji. Wątki biograficzne 73-letniego aktora mają wiele wspólnego z postacią, w którą się wcielił.

Paul Raci wychował się rodzinie głuchoniemych Polaków. Najpierw nauczył się języka migowego, później polskiego i angielskiego.

Mam w stu procentach polskie korzenie i jestem z nich dumny. Moja mama była z domu Grabowska, a ojciec miał na nazwisko Racibożyński [...] Facet, który w szkole dla niesłyszących oznaczał ubrania nazwiskami, wściekł się, kiedy usłyszał, jak mój ojciec się nazywa. Uznał, że Racibożyński jest zbyt długie i skomplikowane, dlatego skrócił je do Raci - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej".

Mój ojciec, Mitchell, urodził się w New Jersey, jego rodzina przybyła do Stanów zaraz po wojnie, pochodzili z Warszawy. Moja mama, Laurel, urodziła się w polskiej rodzinie w Chicago [...] Nauczyłem się języka migowego wcześniej, niż zacząłem mówić. Moim pierwszym słowem było 'mleko'. To prosty gest jedną ręką, jak dojenie krowy. Komunikowałem w ten sposób, że jestem głodny. Potem doszły kolejne znaki. Angielski był moim drugim językiem. A równocześnie słyszałem, jak dziadkowie mówią po polsku - potwierdził w rozmowie. 

Aktor niezwykle ceni swoje polskie pochodzenie. Sentyment do kraju pielęgnowała w nim babcia, kultywując polskie tradycje:

[...] Moja babcia, była świetną kucharką. Robiła przepyszne pierogi z mięsem, szpinakiem, serem, owocami. Z jedzeniem i świętami wiąże się zresztą najwięcej moich polskich wspomnień. Na przykład jak na Wielkanoc szliśmy z koszykami do kościoła święcić pokarmy - wspomniał Raci.

W filmie "Sounds of Metal" wykorzystał wiedzę i umiejętności, które zdobył jako syn głuchoniemych.

Stałem się pośrednikiem pomiędzy rodzicami a resztą świata. Kiedy trzeba było negocjować spłatę hipoteki albo zadzwonić do dostawcy energii elektrycznej i wyprosić, żeby nie odcięli nam prądu mimo nieopłaconych rachunków, obowiązek spoczywał na mnie. Kto inny miałby to zrobić? To była ogromna odpowiedzialność dla dzieciaka, który nie rozumiał do końca znaczenia słów, jakie musiał tłumaczyć. Nie mogę oczywiście powiedzieć o sobie, że jestem głuchy, ale czuję się członkiem tej społeczności - dodał.

Paul Raci przyznał także, że sam zmagał się z uzależnieniem, a po wyjściu z nałogu pomagał pokonać go innym:

Wróciłem z Wietnamu w jednym kawałku, ale w środku mocno poharatany. Problemy z narkotykami zaczęły się jeszcze na miejscu. Przez lata zmagałem się z uzależnieniami. Kiedy uporałem się z własnymi demonami, chciałem przydać się innym. Pracowałem z niesłyszącymi, którzy przechodzili programy odwykowe. Więc tak, spotkałem na swojej drodze Joego [...] Budowałem moją rolę w "Sound of Metal", odwołując się do tych doświadczeń.

Czytając te słowa, tym bardziej porusza kreacja aktorska, którą możemy podziwiać na ekranach. 

A to ci niespodzianka !!!! Cieszę się, że Paul Raci jest nominowany do Oscara za świetną rolę w „Sound of Metal”. Gdy...

Opublikowany przez Watching Closely Poniedziałek, 22 marca 2021

Ile statuetek otrzymają twórcy "Sound of Metal"? Czy Paul Raci zdobędzie upragnioną nagrodę? O tym przekonamy się w nocy z 25 na 26 kwietnia 2021.

ZOBACZ TAKŻE: OSCARY 2021: nominacje ogłoszone! Polak z szansą na statuetkę [PEŁNA LISTA NOMINOWANYCH]