Wrocław słynie ze swojej otwartości, poza tym oferuje wiele form rozwoju (nie tylko) zawodowego. Nic więc dziwnego, że właśnie w tym mieście wiele osób postanowiło tworzyć swoje biznesy, a także inicjatywy, których celem jest poprawa jakości życia mieszkanek i mieszkańców stolicy Dolnego Śląska albo wsparcie konkretnych grup społecznych. Przedstawiamy kilka osób z Wrocławia, które nie boją się działać, a tym samym inspirują

Adrianna Klimaszewska i Bożena Powaga, twórczynie akcji Różowa Skrzyneczka

fot. Marek Księżarek

Ubóstwo menstruacyjne to bardzo poważny problem, o którym wciąż mówi się za mało. Doskonale wiedzą o tym Adrianna Klimaszewska i Bożena Powaga, czyli twórczynie akcji Różowa Skrzyneczka. Jej celem jest pomoc osobom menstruującym i umożliwienie im bezpłatnego dostępu do bezpłatnych środków higienicznych. Inicjatywa narodziła się we Wrocławiu, ale z miesiąca na miesiąc zdobywa popularność także w innych częściach Polski. 

Krystyna Podolian, właścicielka kawiarni Gniazdo i przewodniczka po Wrocławiu

 

Kawiarnia Gniazdo, która mieści się przy ul. Świdnickiej 36 we Wrocławiu, uchodzi za jedną z najlepszych w Polsce. Nie bez przyczyny. Można się tam bowiem napić kawy speciality (którą wyróżnia najwyższa jakość ziarna oraz etyczny sposób uprawy) i spróbować pysznych ciast. Co więcej, w Gnieździe panuje bardzo przyjazna atmosfera – każdy może czuć się tam, jak u siebie. Za stworzenie tej kawiarni odpowiada Krystyna Podolian. Prawdziwa #girlboss, a także przewodniczka wycieczek po stolicy Dolnego Śląska. Jak sama przyznaje, przeprowadziła się do Wrocławia m.in. ze względu na jego otwartość. 

Emilia Czuryk, właścicielka drukarni Reprint

fot. Piotr Radziemski

Emilia Czuryk prowadzi drukarnię, która od 30 lat słynie z realizacji najbardziej wymagających i ambitnych projektów w branży. Stworzyła firmę na styku sztuki i designu, przepełnioną miłością do druku i piękna. Na co dzień współpracuje z artystami i projektantami z całego świata pomagając im tworzyć unikalne realizacje często nagradzane w międzynarodowych konkursach. Postindustrialne wnętrza drukarni Reprint wypełnione po brzegi roślinami, maszynami drukarskimi, papierem i farbami to jej drugi dom. 

Justyna Warowna i Oskar Warowny, twórcy Talya

 

O wrocławskiej marce Talya, za której stworzenie odpowiadają Justyna Warowna i Oskar Warowny, zrobiło się ostatnio głośno w całej Polsce. Dlaczego? Brand powstał w 2016 roku i na początku oferował swoim klientkom głównie sukienki. Pandemia koronawirusa wymusiła jednak wprowadzenie pewnych zmian. W 2020 roku Justyna i Oskar zajęli się produkcją dresów oraz ubrań do chodzenia do domu, które podbiły serca wielu rodzimych influencerek czy stylistek. Urzekają designem, a także jakością. Powstają bowiem lokalnie – w szwalni we Wrocławiu, do tego z najwyższej jakości materiałów od dostawców z Polski. 

Mariusz Trzeciakiewicz, prezes Fundacji Katarynka

fot. Tomasz Hołod

Od 2010 roku Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji Katarynka wspiera osoby wykluczone z kultury i życia społecznego ze względu na dysfunkcję wzroku czy słuchu. Mariusz Trzeciakiewicz, który odpowiada za jej powstanie, jak również jego współpracowniczki oraz współpracownicy jako nieliczni w Polsce zajmują się audiodeskrypcją, czyli opisywaniem filmów, wydarzeń sportowych i kulturowych. Opowiadają o tym, co sami widzą. Co więcej, stworzyli platformę streamingową, na której dostępne są popularne filmy z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących bądź tłumaczeniem w języku migowym. W bibliotece serwisu adapter.pl znajduje się już ponad 300 produkcji. Regularnie organizują także spotkania i seanse kinowe dla osób z niepełnosprawnością. 

Milena Tyczyńska, projektantka mebli z upcyklingu i właścicielka marki Milej

fot. Katarzyna Radek

Upcykling cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie, w tym w Polsce. Przekształcaniem i nadawaniem nowych funkcji starym czy niechcianym przedmiotom zajmuje się m.in. Milena Tyczyńska. Wrocławianka dorastała w domu, w którym nic się nie marnowało. Natomiast teraz tworzy meble, które nie tylko są funkcjonalne, ale również zachwycają swoim designem. Jej projekty można oglądać na Instagramie @milej.design, a także w rzeczywistości - w showroomie NIEGALERIA (adres: ul. Tęczowa 1) oraz w sieci hoteli Moxy Hotels. 

Prof. Krzysztof Kałwak

fot. Tomasz Hołod

Profesor Krzysztof Kałwak jest specjalistą transplantologii klinicznej, immunologii klinicznej, pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej, a także zastępcą kierownika Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. To właśnie dzięki niemu małe pacjentki oraz mali pacjenci są leczeni nowatorską terapią genową CAR-T, która polega na przeszczepieniu zmodyfikowanych genetycznie komórek, zwanych limfocytami T. Ma bardzo wysoką skuteczność. Nie byłybyśmy sobą, gdybyśmy nie wspomniały, że remisję choroby zaobserwowano u wszystkich pacjentek i pacjentów, u których została ona przeprowadzona.  

Oczywiście to tylko kilka osób, które robią karierę i / lub tworzą niesamowite inicjatywy we Wrocławiu. Miasto bardzo docenia swoje mieszkanki oraz swoich mieszkańców. Dlatego wspiera ich działania, a także regularnie wyróżnia je / ich w różnych akcjach czy plebiscytach, np. #MyWrocław oraz 30 Kreatywnych Wrocławia. To realizowany od siedmiu lat projekt, w ramach którego doceniane są poczynania osób mieszkających we Wrocławiu w czterech dziedzinach, a mianowicie nauka, biznes, kultura/sztuka/dizajn i społeczeństwo/miasto. Laureatki oraz laureaci prestiżowych nagród wspierają rozwój stolicy Dolnego Śląska, a także godnie go reprezentują – na arenie lokalnej, ogólnopolskiej, jak również międzynarodowej. Jednocześnie motywują inne osoby do działania. Warto brać z nich przykład. Sprawdźcie koniecznie, jeśli jeszcze nie słyszałyście / nie słyszeliście o tych inicjatywach!