Pamiętnik księżniczki to seria filmów powstała na podstawie książek autorstwa amerykańskiej pisarki Meg Cabot. Powstało ich w sumie 14 (pierwsza w 2000, ostatnia w 2015), a każda z nich stała się absolutnym bestsellerem i lądowała na szczycie najlepiej sprzedających się powieści dla młodzieży. Co urzekło czytelników na całym świecie? Historia Mii Thermopolis, typowej uczennicy nowojorskiego liceum. Dlaczego typowej? Bo jak większość dziewczyn w jej wieku ma te same zmartwienia: mało atrakcyjny wygląd i totalny brak biustu oraz fatalne oceny z algebry. Pewnego dnia jej świat staje na głowie. Ojciec Mii oświadcza, ze jest księciem Genowii, maleńkiego europejskiego państwa. A ponieważ nie będzie miał już innego potomka, jedyną dziedziczką genowiańskiego tronu jest jego nieślubna córka. Tak zaczyna się jej przygoda z dworskimi obyczajami, a jedną z kluczowych ról odgrywa ról babka dziewczyny.

Pamiętnik księżniczki – obsada. Kto zagrał w filmie na podstawie książek Meg Cabot?

W 2001 roku powstał pierwszy film na podstawie powieści Meg Cabot, czyli Pamiętnik księżniczki. W produkcji Disneya postać Mii zagrała Anne Hathaway, w jej babkę królową Clarissę Renaldi Julie Andrews, w najlepszą przyjaciółkę Lilly Mescovitz – Heather Matarazzo, a oprócz tego w obsadzie znaleźli się także Hector Elizondo (Joe), Mandy Moore (Lana Thomas), Caroline Goodall (Helen, mama Mii), Robert Schwartzmann (Michael), Sandra Oh (widedyrektor Gupta), Erik von Detten, Terry Wayne, Patrick Flueger, Sean O’Byran, Kathleen Marshall, Mindy Burbano, Kim Leigh, Beth Anne Garrison, Bianca Lopez, Tom Hines, Julie Paris, Tamara Thomas, Erik Bragg, Abigail Green-Dove, Todd Lowe, Joe Unitas, Reggie Stanton i Joel Mccary.
 


Reżyserem filmu Pamiętnik księżniczki jest Garry Marshall, który w 2004 wyreżyserował także kolejną część, czyli Pamiętnik księżniczki 2: Królewskie zaręczyny. Jak sam tytuł wskazuje, fabuła skupia się na kwestii zamążpójścia głównej bohaterki, przyszłej władczyni Genowii. Do ekipy dołączył m.in. Chris Pine jako lord Nicholas Devereaux. Kontynuacja filmowej historii Mii Thermopolis została dość chłodno przyjęta przez krytyków. To jednak nie przeszkodziło obrazowi w zarobieniu milionów dolarów oraz w uczynieniu z Anne Hathaway jedną z najbardziej rozchwytywanych aktorek młodego pokolenia w Hollywood.
 


Zobacz także: „Piraci z Karaibów” wracają, ale bez Johnny'ego Deppa. Rolę główną zagra popularna aktorka!
 

Pamiętnik księżniczki 3 powstanie? Oto, co mówią twórcy i obsada 

Po 12 latach od premiery drugiej części zaczęto mówić o trzeciej części Pamiętnika księżniczki. O planach na kontynuację serii powiedział w marcu 2016 sam Gary Marshall, czyli reżyser obu dotychczasowych części. Zaś w sierpniu o zamiarze zrealizowania kolejnej części wypowiedział się również Hector Elizondo. Z równie dużym entuzjazmem na temat kolejnej części Pamiętnika księżniczki wypowiadał się także Chris Pine, czyli filmowy Nicholas Devereaux. Podczas Q&A z fanami, Pine zapytany, czy nie modli się każdego wieczoru o Pamiętnik księżniczki 3, odpowiedział: - Czytaliście mój pamiętnik?!

Dopiero w 2018 głos w tej sprawie zabrała odtwórczyni głównej postaci. - Scenariusz trzeciej części już jest. Ja tego chcę, Julie (Andrews – przyp.red.) tego chce. Debra Martin Chase, nasza producentka, też tego chce. Wszyscy naprawdę chcemy, żeby to się udało. Po prostu nie chcemy się za to zabierać, dopóki wszystko nie będzie idealne, ponieważ kochamy to tak samo jak wy. To dla nas tak samo ważne. Nic chcemy niczego ujawniać, zanim nie będzie gotowe, ale pracujemy nad tym – mówiła Anne Hathaway w programie Watch What Happens Live with Andy Cohen. Również Mandy Moore, wcielająca się w postać pięknej i przemądrzałej Lany, która wybrała sobie Mię za obiekt kpin i zaczepek, w 2019 roku wyznała, że chętnie wróciłaby do granej przez siebie bohaterki. - Chciałabym zobaczyć, jak potoczyło się jej życie i czy nabrała nieco pokory – wyznała aktorka w wywiadzie dla magazynu People.


Zobacz także: „Gossip Girl” - poznajcie obsadę kontynuacji „Plotkary”. Oto główni bohaterowie!
 

Pamiętnik księżniczki 3 – kiedy premiera?

Mimo tych wszystkich deklaracji, losy Pamiętnika księżniczki 3 nadal nie są znane. Cały czas czekamy na oficjalne potwierdzenie, że losy Mii będą miały swoją kontynuację. Pojawiły się domysły, że więcej o produkcji dowiemy się jeszcze w tym roku, ale istnieje spore prawdopodobieństwo, że pandemia koronawirusa pokrzyżowała twórcom plany. Niemniej jednak cały czas trzymamy kciuki za realizację pomysły i z wypiekami na twarzy czekamy na nowe szczegóły.


Zobacz także: Będzie „Avatar 2”! Na światło dzienne wyszły pierwsze zdjęcia z filmu