„Pamiętnik księżniczki” to seria filmów na podstawie książek autorstwa amerykańskiej pisarki Meg Cabot. Powstało ich w sumie 14 (pierwsza w 2000, ostatnia w 2015), a każda z nich stała się absolutnym bestsellerem i lądowała na szczycie najlepiej sprzedających się powieści dla młodzieży. Co urzekło czytelników na całym świecie? Historia Mii Thermopolis, typowej uczennicy nowojorskiego liceum. Dlaczego typowej? Bo jak większość dziewczyn w jej wieku ma te same zmartwienia: mało atrakcyjny wygląd i totalny brak biustu oraz fatalne oceny z algebry. Pewnego dnia jej świat staje na głowie. Ojciec Mii oświadcza, ze jest księciem Genowii, maleńkiego europejskiego państwa. A ponieważ nie będzie miał już innego potomka, jedyną dziedziczką genowiańskiego tronu jest jego nieślubna córka. Tak zaczyna się jej przygoda z dworskimi obyczajami, a jedną z kluczowych ról odgrywa ról babka dziewczyny.

„Pamiętnik księżniczki” – obsada. Kto zagrał w filmie na podstawie książek Meg Cabot?

W 2001 roku powstał pierwszy film na podstawie powieści Meg Cabot, czyli „Pamiętnik księżniczki”. W produkcji Disneya postać Mii zagrała Anne Hathaway, w jej babkę, królową Clarissę Renaldi, wcieliła się Julie Andrews, w najlepszą przyjaciółkę Lilly Mescovitz – Heather Matarazzo, a oprócz tego w obsadzie znaleźli się także Hector Elizondo (Joe), Mandy Moore (Lana Thomas), Caroline Goodall (Helen, mama Mii), Robert Schwartzmann (Michael), Sandra Oh (widedyrektor Gupta), Erik von Detten, Terry Wayne, Patrick Flueger, Sean O’Byran, Kathleen Marshall, Mindy Burbano, Kim Leigh, Beth Anne Garrison, Bianca Lopez, Tom Hines, Julie Paris, Tamara Thomas, Erik Bragg, Abigail Green-Dove, Todd Lowe, Joe Unitas, Reggie Stanton i Joel Mccary.

 

Reżyserem filmu „Pamiętnik księżniczki” jest Garry Marshall, który w 2004 wyreżyserował także kolejną część, czyli „Pamiętnik księżniczki 2: Królewskie zaręczyny”. Jak sam tytuł wskazuje, fabuła skupia się na kwestii zamążpójścia głównej bohaterki, przyszłej władczyni Genowii. Do ekipy dołączył m.in. Chris Pine jako lord Nicholas Devereaux. Kontynuacja filmowej historii Mii Thermopolis została dość chłodno przyjęta przez krytyków. To jednak nie przeszkodziło obrazowi w zarobieniu milionów dolarów oraz w uczynieniu z Anne Hathaway jedną z najbardziej rozchwytywanych aktorek młodego pokolenia w Hollywood.

„Pamiętnik księżniczki 3” powstanie? Pytanie długo pozostawało bez odpowiedzi

Po 12 latach od premiery drugiej części zaczęto mówić o trzeciej części „Pamiętnika księżniczki”. O planach na kontynuację serii powiedział w marcu 2016 sam Gary Marshall, czyli reżyser obu dotychczasowych części. Zaś w sierpniu o zamiarze zrealizowania kolejnej części wypowiedział się również Hector Elizondo. Z równie dużym entuzjazmem na temat kolejnej części „Pamiętnik księżniczki” mówił także Chris Pine, czyli filmowy Nicholas Devereaux. Podczas Q&A z fanami, Pine zapytany, czy nie modli się każdego wieczoru o „Pamiętnik księżniczki 3”, odpowiedział: Czytaliście mój pamiętnik?!

Dopiero w 2018 głos w tej sprawie zabrała odtwórczyni głównej postaci. Scenariusz trzeciej części już jest. Ja tego chcę, Julie (Andrews – przyp.red.) tego chce. Debra Martin Chase, nasza producentka, też tego chce. Wszyscy naprawdę chcemy, żeby to się udało. Po prostu nie chcemy się za to zabierać, dopóki wszystko nie będzie idealne, ponieważ kochamy to tak samo jak wy. To dla nas tak samo ważne. Nic chcemy niczego ujawniać, zanim nie będzie gotowe, ale pracujemy nad tym – mówiła Anne Hathaway w programie „Watch What Happens Live with Andy Cohen”.

Również Mandy Moore, wcielająca się w postać pięknej i przemądrzałej Lany, która wybrała sobie Mię za obiekt kpin i zaczepek, w 2019 roku wyznała, że chętnie wróciłaby do granej przez siebie bohaterki. Chciałabym zobaczyć, jak potoczyło się jej życie i czy nabrała nieco pokory – wyznała aktorka w wywiadzie dla magazynu „People”.

Zobacz także:

Julie Andrews o możliwości kontynuacji „Pamiętnika księżniczki”

Wszyscy liczyli na to, że nie ma wieści o kontynuacji hitu z powodu pandemii. Jednak wirus dał nam odetchnąć, a mimo to wciąż nie było żadnych informacji o trzeciej części „Pamiętnika księżniczki”. Głos w sprawie zabrała w połowie 2022 roku Julie Andrews w rozmowie z „The Hollywood Reporter”. Gwiazda przyznała, że mówiło się sporo przed pandemią o trzeciej części, jednak obecnie według niej nie ma szans, by produkcja była kontynuowana. Choć 86-letnia aktora jest jej fanką i uważa, że byłoby cudownie, by znów zagrać Genowię u boku Anne Hathaway, jednak nie wyobraża sobie, by wrócić na plan, na którym nie będzie Garry'ego Marshalla („Pretty Woman”, „Sylwester w Nowym Jorku”), czyli reżysera, który zmarł w 2016 roku. 

„Pamiętnik księżniczki 3” oficjalnie powstaje

Wszystko wskazuje na to, że po latach sprzecznych doniesień projekt wreszcie doczeka się realizacji. Jak przekazał „The Hollywood Reporter”, Disney oficjalnie rozpoczął prace nad trzecią odsłoną serii „Pamiętnik księżniczki”. Za scenariusz odpowiada Aadrita Mukerji („Reacher”, „Supergirl”). Do produkcji została zaś zaangażowana Debra Martin Chase, która była producentką dwóch ostatnich części.

Producentką wykonawczą została Melissa Stack („Inna Kobieta”). Nazwisko reżysera bądź reżyserki na ten moment jest nieznane.

„Pamiętnik księżniczki 3” – czy Anne Hathaway powróci w roli głównej?

Według doniesień „The Hollywood Reporter” Anne Hathaway nie podpisała (jeszcze?) umowy na udział w kontynuacji „Pamiętnika księżniczki”. W związku z faktem, że aktorka publicznie deklarowała swoją chęć wzięcia udziału w trzeciej części, liczymy jednak na to, że zobaczymy ją na ekranie.

„Pamiętnik księżniczki 3” – kiedy premiera?

Ponieważ prace nad „Pamiętnikiem księżniczki 3” są na bardzo wczesnym etapie, na ten moment trudno spekulować, kiedy będzie nam dane zobaczyć nowe przygody Mii. Oczywiście będziemy was informować, gdy tylko poznamy więcej szczegółów.