Niemal każdego dnia mamy do czynienia z paragonami. Papier, z którego są wykonane, jest pokryty nadrukami, w których zazwyczaj znajduje się substancja o nazwie bisfenol A (BPA). Okazuje się, że nawet w niewielkich ilościach może być szkodliwa dla zdrowia. Wydruki z kas fiskalnych są drukowane na papierze termicznym. Działa to w ten sposób: jeśli papier zostanie podgrzany, nadrukowane na nim cyfry i słowa stają się widoczne. Papier termiczny najczęściej zawiera ok. 3,2% rozmiękczacza, jakim jest właśnie BPA. Służy on do wytwarzania barwnika - w wyniku utleniania nadaje kolor. Bisfenol pokrywa papier, a nie jest jego częścią składową, przez co osadza się na naszej skórze, kiedy odbieramy kwit w kasie. Następnie przez skórę do naszego organizmu dostają się toksyczne związkiNajbardziej narażone na szkodliwe działanie bisfenolu są młode dziewczyny i kobiety, ponieważ związek ten ma budowę podobną do żeńskich hormonów. Może rozregulować gospodarkę hormonalną w żeńskim organizmie i spowodować zbyt szybkie dojrzewanie. Bisfenol znajdziemy nie tylko w rachunkach. Substancja jest obecna także w opakowaniach z tworzyw sztucznych, przede wszystkim produkowanych z poliwęglanów. Wśród nich są m.in.: plastikowe pudełka, puszki z napojami i gotowym jedzeniem. Jak wykazują badania, ilośc chemicznego związku w ludzkiej krwi jest zdecydowanie za wysoka - szczególnie u osób, które pracują w dużych sklepach i supermarketach, a co za tym idzie, mają z nim do czynienia bardzo częściej.

Świeczki szkodliwe dla zdrowia? Mogą przyczynić się do rozwoju nowotworów!>>>

Jak oddziaływuje na nas BPA?

Bisfenol A może zaburzać działanie hormonów, a nawet wpływać na rozwój płodu. Uchodzi za substancję, która wzmacnia działanie żeńskiego hormonu estrogenu i hamuje wydzielanie hormonów tarczycy. Może również wywoływać reakcje alergiczne, a przy dużym obciążeniu tą substancją zwiększa się ryzyko zachorowania na cukrzycę, endometriozę oraz choroby układu krążenia. W ponad stu badaniach, które zostały przeprowadzone na myszach i szczurach udowodniono, że nawet niskie dawki bisfenolu A wpływają na niektóre struktury w mózgu, a w związku z tym na przykład na zdolność uczenia się, co zaobserwowano także u potomstwa badanych gryzoni. Związek chemiczny przyczynia się do powiększenia prostaty, zmniejszenia ilości plemników czy przedwczesnego wkraczania w okres dojrzewania płciowego. Wszystkie te badania są wykorzystywane do potwierdzenia hipotezy, że substancja ma bardzo szkodliwy wpływ na działanie całego organizmu również u ludzi.

Jak chronić się przed toksycznymi substancjami na paragonach?

Aby zminimalizować negatywny wpływ BPA na nasz organizm, warto po prostu nie brać paragonu od sprzedawcy wtedy, kiedy wiemy, że nie będzie nam potrzebny (np. w przypadku zakupów spożywczych). Kolekcjonowanie rachunków i kwitków ze sklepów również nie wydaje się dobrym nawykiem. Najlepiej skserować je, zostawiając tylko kopię. To da nam również pewność, że za kilka miesięcy druk dalej utrzyma się na papierze, w razie potrzeby reklamacji. Paragony po czasie blakną i niewiele na nich widać. Co więcej, od 2010 roku producenci rolek papieru do kas fiskalnych mają w ofercie także papier bez bisfenolu A. Jednak wiele przedsiębiorców pozostaje przy tańszej opcji, jaką jest ta zawierająca szkodliwy związek chemiczny. Wśród niewielu sieci handlowych, które zadeklarowały, że od lat nie korzystają z druku zawierającego tę substancję, znajdują się Lidl i Żabka.