Paulina Młynarska to znana dziennikarka i feministka, która aktywnie zabiera głos w ważnych sprawach. Choć od jakiegoś już czasu mieszka w Grecji, to jednak jest zaangażowana w polskie sprawy. Za pośrednictwem swojego konta na Facebooku komentuje zwłaszcza kwestie praw kobiet w naszym kraju. Tym razem jednak odniosła się do swojego osobistego doświadczenia.

Paulina Młynarska zdecydowała się na zabieg podwójnej mastektomii

„Wahałam się czy o tym pisać. Jednak pomyślałam, że jeśli choć jedna/ jeden z Was weźmie to sobie do serca, to warto” - przyznała dziennikarka na początku swojego wpisu. Poinformowała, że za nią podwójna profilaktyczna mastektomia, którą przeszła niedawno. Kilka lat temu takiemu zabiegowi poddała się aktorka Angelina Jolie a sprawa była dyskutowana na cały świecie. Jakiś czas później gwiazda usunęła również profilaktycznie jajniki. Mastektomia profilaktyczna została spopularyzowana dzięki temu, że Jolie opowiadała o niej w mediach. Kobiety za jej przykładem zaczęły nie tylko decydować się na taki krok, zachowując dzięki temu zdrowie i życie, lecz także w ogóle częściej się badać pod kątem nowotworu. Temat przestał być tabu. W Polsce tego typu zabieg refundowany jest od 2019 roku. 

Młynarska przyznała, że zdecydowała się na mastektomię, choć nie była to łatwa decyzja. Zaleceniem do takiej operacji było wykrycie u niej zmiany morfologiczne, których obecność świadczy o wysokim ryzyku zachorowania na złośliwego raka piersi w przyszłości. Dziennikarka podkreśla jednak, że nie było to zalecenie bezwzględne. Do wyboru miała operację lub leczenie farmakologiczne i pozostawanie pod ścisłą kontrolą lekarską. Oba te sposoby pociągają za sobą poważne konsekwencje i ostateczna decyzja należy do pacjentki. „Mogłam zdecydować się na ścieżkę „zachowawczą”, czyli branie leków przez długie lata i częste badania kontrolne, lub na „ostre cięcie” - leczenie operacyjne z jednoczesną rekonstrukcją plastyczną. Rozważanie tej alternatywy było bardzo trudnym procesem. Nie ma bowiem bezwzględnych wskazań do profilaktycznej mastektomii. Względne wskazania obejmują wykrycie mutacji BRCA1 i/lub BRCA2, obciążenia rodzinne oraz podejrzane zmiany morfologiczne.”

Paulina Młynarska zachęca do badań profilaktycznych

Dziennikarka napisała, że dzięki zabiegowi mastektomii ryzyko wystąpienia u niej nowotworu zostało zredukowane o 90%. Zaznaczyła również, że bardzo istotna jest zdrowotna czujność i regularne badanie. Co miesiąc należy dokonywać palpacyjnego samobadania piersi. Ważne do tego jest regularne wykonywanie USG piersi i mammografii. I zaapelowała: „Chcę Was o coś poprosić: umówcie się na swoje badania przesiewowe! Mammografia, USG, cytologia, czy cokolwiek innego, co w Waszym wypadku wymaga kontroli”. My się jutro umawiamy!