Efekt kameleona

Efekt kameleona, albo chameleon effect, to bardzo intrygujące zdobienie paznokci, które popularność zdobyło kilka lat temu. Po erze mirror nails, czyli paznokci przypominających taflę lustra, przyszła pora na wariację z barwami. Paznokcie kameleon, podobnie jak skóra tego afrykańskiego gada, mienią się różnymi kolorami, w zależności od kąta padania światła na płytkę. Efekt kameleona występuje w wielu wersjach: w zależności od upodobań, możemy zdecydować się na manicure żółto-zielono-różowy, fioletowo-niebiesko-zielony, czy zielono-złoty. Dużym zainteresowaniem klientek salonów kosmetycznych cieszą się pomarańczowe paznokcie z chameleon effect, które pięknie mienią się na różowo i żółto, przypominając niebo podczas letniego zachodu słońca. Ten ciekawy efekt wygląda świetnie na każdej płytce, na klasycznych migdałkach, szpicach czy trumienkach, a kwadratowe paznokcie z kameleonem to znakomity wybór dla osób, które chcą optycznie wysmuklić palce. 

Lakier do paznokci kameleon

Aby osiągnąć chameleon effect na paznokciach, należy zaopatrzyć się w specjalny pyłek. Pyłek kameleona na paznokciach rozciera się przy pomocy palca lub pacynki z gąbeczką, podobnie jak w przypadku pyłków do zdobień metalicznych i tzw. chrome effect. Dzięki formie pyłku, efekt płytek mieniących się wieloma barwami jest intensywny i tworzy gładką, połyskującą taflę. Lakiery do paznokci, które mają zagwarantować efekt kameleona, są najczęściej lakierami holograficznymi – mają zatopione drobinki, które wprawdzie zmieniają kolory w zależności od kąta padania światła, ale taka stylizacja wygląda zupełnie inaczej, niż ta stworzona z użyciem pyłku. 

Jak wykonać efekt kameleona na paznokciach?

Stylizacja z użyciem pyłku z efektem kameleona nie jest trudna, jednak wymaga pewnej wprawy, dlatego najbezpieczniej jest oddać się w ręce profesjonalistki. Efekt kameleona najlepiej sprawdzi się na paznokciach wykonanych metodą hybrydową – z uwagi na specyfikę tego rodzaju emalii, hybrydy z efektem kameleona przetrwają nawet kilka tygodni w nienaruszonym stanie. Jak zrobić manicure krok po kroku?

  1. Usuń z płytek pozostałości starego lakieru, wytnij lub odsuń skórki i nadaj paznokciom pożądany kształt przy pomocy pilnika.
  2. Odtłuść paznokcie za pomocą cleanera i nałóż primer, który zwiększy przyczepność hybrydy.
  3. Nałóż bazę i utwardź w lampie LED lub UV.
  4. Nałóż lakier hybrydowy w wybranym kolorze – aby zintensyfikować kolory pyłku kameleon, sięgnij po czerń. Utwardź kolor w lampie.
  5. Pokryj paznokcie top coatem, koniecznie w wersji „no wipe”, czyli bez lepkiej warstwy dyspersyjnej. Utwardź w lampie 
  6. Przygotuj pyłek: rozłóż kartkę papieru, lub serwetkę, gdyż kolorowy puder jest bardzo ciężko utrzymać w ryzach!
  7. Wysyp niewielką ilość pyłku na paznokieć i z pomocą pacynki, delikatnie lecz intensywnie wcieraj go w płytkę okrężnymi ruchami. Niektórzy preferują wcieranie pyłku za pomocą opuszka palca, należy wtedy pamiętać o dezynfekcji i odtłuszczeniu skóry.
  8. Omieć paznokcie pędzelkiem z miękkim włosiem (aby nie zarysować efektu kameleona) – usuniesz w ten sposób nadmiar proszku.
  9. Pokryj paznokcie top coatem i utwardź w lampie.
  10. Zabezpiecz skórki odżywczą oliwką.

Gotowe! 

Gdzie kupić lakier kameleon do paznokci?

Kolorowe paznokcie są w tym sezonie szalenie modne – na przekór królującemu w ostatnich latach minimalizmowi, dlatego lakiery i pyłki kameleona można kupić niemal w każdym sklepie zajmującym się dystrybucją akcesoriów do zdobienia i stylizacji paznokci. Najtańszą opcją są serwisy z aukcjami internetowymi i hurtownie kosmetyczne: w obu miejscach znajdziemy ogromny wybór wersji kolorystycznych „kameleona”. Pyłek kameleona można znaleźć też w niektórych drogeriach stacjonarnych – warto też zapytać w swoim ulubionym salonie manicure. 

Jak namalować kameleona na paznokciach?

Paznokcie kameleon w wersji bardziej dosłownej są bardzo trudne do wykonania. Namalowanie egzotycznego zwierzęcia, zwłaszcza z zachowaniem jego charakterystycznej cechy, czyli wielobarwności, to zadanie dla osoby o bardzo dużych zdolnościach manualnych – profesjonalne manikiurzystki z pewnością poradzą sobie przy pomocy precyzyjnego pędzelka i sondy do zdobienia paznokci. Jednak dla chcącego nic trudnego – kameleon na paznokciach może pojawić się też przy pomocy specjalnych, gotowych naklejek, stempelków, albo… metody decoupage, która kojarzona jest z ozdabianiem drewna. Można również posłużyć się kalką i odrysować kształt gada, a następnie przenieść go na płytkę.