Na czym polega peeling kawitacyjny?

Zjawisko kawitacji cechuje się szybką przemianą stanu skupienia z ciekłego w gazowy, przy wykorzystaniu siły oddziaływania zmniejszającego się ciśnienia. Zabieg peelingu kosmetycznego korzysta z procesów kawitacyjnych w celu rozbicia starych komórek rogowej warstwy naskórka. Zwilżona skóra, przy zetknięciu z falami ultradźwiękowymi, wytwarza w swojej zewnętrznej warstwie mikropęcherzyki, które ulegają rozpadowi. W efekcie skóra staje się promienna, zdrowa i odświeżona.

Oczyszczanie kawitacyjne jest zabiegiem cieszącym się rosnącą popularnością w gabinetach kosmetycznych. Kobiety przyciąga fakt, iż jest bezbolesne i bardzo skuteczne. Polecany jest dla każdego rodzaju skóry, nawet tej bardzo wrażliwej i naczyniowej, ale szczególnie wskazany jest dla osób cierpiących z powodu cery przetłuszczającej się, z zaskórnikami i rozszerzonymi porami, trądzikowej, z przebarwieniami oraz odwodnionej i przemęczonej. Wymierne efekty dostrzegalne są również w przypadku utraty jędrności i sprężystości.

Peeling kawitacyjny – krok po kroku

Kawitacja twarzy trwa od 30 do 60 minut. Sam zabieg w każdym salonie przebiega bardzo podobnie, jedynie etap początkowy oraz końcowy mogą się od siebie różnić w zależności od wybranego miejsca i pakietu zabiegu.

Przed rozpoczęciem kawitacji, skóra powinna zostać dokładnie oczyszczona z makijażu oraz stonizowana. Najczęściej prosi się, aby klientka przyszła do salonu bez mocnego makijażu oraz po porannym oczyszczeniu twarzy. Po dokładnym umyciu skóry, nakłada się na nią serum lub inną substancję służącą do nawilżania. Następnie przystępuje się do kluczowej fazy kawitacji – oczyszczania. Służy ku temu specjalne urządzenie, wyglądem przypominające szpatułkę, którego zadaniem jest produkowanie fali ultradźwiękowych. Za ich wykorzystaniem możliwe jest usunięcie martwego, zrogowaciałego naskórka oraz wszelkich innych zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni skóry oraz w jej wierzchnich warstwach.

Podczas zabiegu największą uwagę skupia się na partiach najbardziej problematycznych dla klienta – najczęściej są to: czoło, nos oraz broda. Podczas tego etapu odczuwalne może być delikatne drapanie, łaskotanie lub wibracje, ale nie jest to odczucie o podłożu bolesnym. Zabieg kończy się nałożeniem preparatów nawilżających i odżywczych. Często wykonywany jest również masaż twarzy.

Peeling kawitacyjny – efekty

Ze względu na łagodne działanie i brak negatywnych skutków ubocznych, kawitacja może być stosowana jako pierwszy etap ciągu zabiegów kosmetycznych skóry twarzy, jak również samodzielny zabieg oczyszczający. Po jej zastosowaniu skóra jest skłonna lepiej chłonąć składniki odżywcze, które są zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych.

Efektem kawitacji twarzy jest złuszczenie martwego naskórka oraz dogłębne oczyszczenie. Oddziaływanie ultradźwięków stopuje namnażanie się bakterii na powierzchni skóry, reguluje gospodarkę wodną, dotlenia i pobudza odbudowę komórkową poprzez wzmożenie krążenia krwi i limfy. Do kolejnych pozytywnych oddziaływań peelingu ultradźwiękowego zalicza się:

Zobacz także:

 • likwidację martwych komórek naskórka,
 • dotlenienie skóry,
 • nawilżenie,
 • ujędrnienie skóry,
 • wypełnienie zmarszczek,
 • wygładzenie oraz odświeżenie skóry,
 • leczenie trądziku poprzez dokładne oczyszczenie z bakterii,
 • zmniejszenie zaskórników i innych niedoskonałości,
 • zwężenie porów,
 • rozjaśnienie przebarwień.

Zabiegi oparte na kawitacji poleca się osobom o każdym rodzaju skóry. Nie pozostawiają one efektów ubocznych i są w pełni bezbolesne. Grupami docelowymi, które szczególnie mogą zyskać na ich stosowaniu są osoby, które cierpią na problemy natury trądzikowej i zaskórnikowej. Jednym z efektów kawitacji jest również zmniejszenie wydzielania sebum, dlatego poleca się ją dla cery tłustej i mieszanej. Poprzez poprawę gospodarki wodnej również skóra sucha może odzyskać blask. Regularne stosowanie peelingu pozwoli uporać się z płytkimi zmarszczkami oraz przebarwieniami.

Peeling kawitacyjny – jak często robić ten zabieg?

Kawitacji ultradźwiękowej nie należy wykonywać częściej niż raz w tygodniu. W przypadku osób cierpiących na spore zmiany skórne, szczególnie trądzikowe, zaleca się serię 5-6 zabiegów. Przy konieczności jedynie rutynowego oczyszczania twarzy wystarczy peeling stosowany raz w miesiącu. Skóry poddanej ultradźwiękom nie należy wystawiać na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych.

Peeling kawitacyjny – przeciwwskazania

Zabiegów kawitacyjnych nie zaleca się stosować w okresie od kwietnia do września, ponieważ złuszczona skóra może źle reagować na oddziaływanie promieni słonecznych. Kolejnymi przeciwwskazaniami do wykonywania zabiegów opartych na ultradźwiękach są te o podłożu medycznym i należą do nich:

 • metalowe implanty oraz rozrusznik serca,
 • stany zapalne oraz zakażenia skóry,
 • osteoporoza,
 • zakrzepowe zapalenie żył,
 • choroby nowotworowe,
 • niewydolność krążenia,
 • choroby o podłożu tarczycowym,
 • okres ciąży oraz karmienia piersią.

Peeling kawitacyjny czy mikrodermabrazja?

Mikrodermabrazja opiera się o mechaniczne złuszczanie poszczególnych warstw naskórka przy pomocy mikrokryształów, głowic diamentowych lub tlenu i soli fizjologicznej. Pozwala to na dotarcie do głębokich warstw skóry, przez co organizm otrzymuje informację o konieczności jej regeneracji. Zabieg jest inwazyjny i bywa bolesny. Zaleca się go do redukowania zmian potrądzikowych i blizn oraz przebarwień i zmarszczek. Nie zaleca się stosowania złuszczania przy występowaniu na skórze trądziku, uszkodzeń, ranek lub poparzeń słonecznych.

W przeciwieństwie do mikrodermabracji, kawitacja jest bezinwazyjna, bezbolesna i delikatna dla skóry przez co jest idealna do zastosowania w przebiegu trądziku. Poleca się ją również w walce z zaskórnikami oraz przeciw nadmiernemu wydzielaniu sebum. Doskonale sprawdzi się przy skórze wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

8 rzeczy, które w 2020 roku powinnaś zrobić dla swojej skóry >>>

Peeling kawitacyjny – cena

Jednorazowy zabieg wykonywany jedynie w obrębie twarzy będzie kosztował około 50-100 złotych w zależności od miasta, w którym będzie wykonany, renomy gabinetu kosmetycznego oraz pakietu usług pobocznych wykonanych przy okazji kawitacji. W przypadku rozszerzenia usługi o kolejne partie ciała, koszt wzrośnie do 100-200 złotych. W wielu miejscach istnieje możliwość wykupienia pakietu zabiegów, co jest korzystne w szczególności dla osób ze skórą trądzikową i zaskórnikową, które wymagają wyższej częstotliwości usług kawitacyjnych.