Lista życzeń przygotowana? W nocy z 12 na 13 sierpnia będziemy mogły i mogli zobaczyć na niebie spektakularne, świetlne widowisko. Ale to nie wszystko. Deszcz meteorów można obserwować każdej nocy od 12 aż do 24 sierpnia! Jest w tym coś magicznego i hipnotyzującego. Takiej okazji nie można przegapić!

Noc spadający gwiazd 2022

Pod wpływem czarującego filmu „Teoria wszystkiego” o Stephenie Hawkingu z oscarową rolą Eddie’go Redmayna przeczytałam książkę „Krótka historia czasu”. Astrofizyk napisał ją przystępnym dla każdego językiem w duchu popularnonaukowym. Przystępną dla każdego oprócz mnie. Choć to, co jest w niej zapisane wciąż stanowi dla mnie czarną magię, z ekscytacją czekam na noc spadających gwiazd. Spadające gwiazdy są meteorami, czyli kawałkami skał lub lodu, które przebijając się przez atmosferę. zapalają się i ciągną za sobą tzw. warkocz. Co więcej, mogą różnić się od siebie. Niektóre migną nam przed oczami bardzo szybko, inne będą widoczne nawet kilka sekund. Rój, który pojawił się na niebie już w lipcu nazywamy Perseidami i trwać będzie do 24 sierpnia. Dzisiejsza noc będzie wyjątkowa, bo częstotliwość pojawienia się meteorytów na niebie może wynosić nawet kilkaset w ciągu godziny. Warunkiem umożliwiającym nam obejrzenie spadających gwiazd jest bezchmurne niebo.

fot. Adobe Stock

Jak się przygotować na noc spadających gwiazd?

Skoro jesteśmy w okresie, w którym przypada najjaśniejszy deszcz meteorów, warto się przygotować! Lornetka nie będzie potrzebna. Wygodne stanowisko, ulubiona muzyka, a nawet przekąski będą świetnym dopełnieniem wieczoru. Spadających gwiazd należy szukać na północno-wschodniej części nieba, najlepiej w późnych godzinach – około północy i tuż po niej. Widoczność będzie lepsza za miastem. Jeśli chcemy zrobić zdjęcia, warto ustawić w telefonie tryb nocny. Zapowiada się niezapomniany wieczór! Ja już mam ciarki i życzę powodzenia!