Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Telewizyjnej nominowała produkcję Mogę cię zniszczyć w kilku kategoriach, m.in. dla najlepszego miniserialu, dla najlepszej aktorki w miniserialu, za najlepszy scenariusz. I choć odtwórczynię głównej roli – Michaelę Coel w drodze po statuetkę dla najlepszej aktorki pokonała Kate Winslet, Afroamerykanka odebrała nagrodę za najlepszy scenariusz.

Emmy 2021 – Kim jest Michaela Coel?

Michaela Coel jest 34-letnią brytyjską aktorką, scenarzystką, reżyserką, producentką i piosenkarką. Tworzy z najpopularniejszymi platformami streamingowymi – Netflixem i HBO. We współpracy właśnie z HBO powstał miniserial Mogę cię zniszczyć, którego scenariusz jej autorstwa został nagrodzony Emmy. To czyni ją również pierwszą czarną laureatką w tej kategorii. Wszechstronnie uzdolniona Michaela poradziła młodym twórcom:

Napisz historię, która cię przeraża. Niech sprawi, że poczujesz się niepewnie, to niewygodne. Wyzywam cię.

Emmy 2021 – Michaela Coel dedykuje nagrodę ofiarom przemocy seksualnej

Serial Michaeli Mogę cię zniszczyć opowiada o pisarce Arabelli Essiedu (w tej roli występuje sama Michaela), która walczy o powrót do normalnego życia po tym, jak została odurzona narkotykami i zgwałcona w barze. W 2018 roku Michaela ujawniła, że ​​ona również przeżyła napaść seksualną. W The Tonight Show Jimmy'ego Fallona Michaela ujawniła, że ​​scenariusz został oparty na jej własnym doświadczeniu, dlatego zadedykowała tę nagrodę każdemu, kto tak jak ona przeżył napaść seksualną. W emocjonujące przemowie wyznała, że obecny świat zachęca nas do przyglądania się cudzemu życiu, ale warto według niej sięgnąć w głąb siebie, do swoich doświadczeń.

W dzisiejszych czasach bycie stale widocznym równa się z sukcesem. Nie bójmy się zniknąć, by zobaczyć, co przychodzi w ciszy.

„Mogę cię zniszczyć” – o czym jest serial?

Michaeli gorąco gratulowały obecne na gali gwiazdy m.in. Olivia Colman wyróżniona statuetką Emmy za rolę w The Crown. Ta nagroda to niejako doza sprawiedliwości po tym, jak kontrowersyjnie zlekceważono Mogę cię zniszczyć na rozdaniu Złotych Globów. Fabuła serialu zbudowana jest wokół mgliście zapamiętanego gwałtu i śledztwa po tym traumatycznym wydarzeniu. Serial można oglądać na HBO Go.