Dodatkowy kolczyk w uchu to niewielka, ale dla niektórych znacząca zmiana. Sam zabieg trwa krótko i nie jest skomplikowany. Niemniej jednak warto się do niego odpowiednio przygotować. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Po pierwsze, sprawdźcie, jaki jest średni czas gojenia się miejsca, w którym chcecie przekłuć ucho. Zwróćcie także uwagę na metody przekłuwania i zastanówcie się, jaka sprawdzi się u was najlepiej. I nie zapominajcie o kwestiach związanych z higieną! Przekłucie ucha to mimo wszystko zabieg inwazyjny – naruszający naszą tkankę. Jeśli nie zadbacie odpowiednio o swoje ucho po zabiegu, to możecie nabawić się nieprzyjemnej infekcji. Więcej przydatnych wskazówek znajdziecie poniżej. Koniecznie przeczytajcie, zanim wybierzecie się do kosmetyczki bądź do studia piercingu.

Przekłuwanie uszu – metody

Jak bezpiecznie przekłuć uszy? Wiele osób korzysta z tak zwanego pistoletu. Zabieg trwa dosłownie kilka sekund i polega na tym, że osoba, która go przeprowadza (dosłownie!) wstrzela antyalergiczny kolczyk w płatek ucha. Jest to jedna z najpopularniejszych metod, do tego raczej bezbolesna. Ma jednak wielu przeciwników. Dlaczego? Otóż w tym wypadku tkanka zostaje gwałtownie przerwana. To wydłuża czas gojenia się rany, a także zwiększa ryzyko występowania infekcji. Co więcej, ta metoda wymaga ogromnej precyzji i opanowania. Przekłuwanie uszu pistoletem powinno być wykonywanie jedynie przez profesjonalistów, np. w cieszących się dobrymi opiniami salonach piercingu.

Za zdecydowanie bezpieczniejsze uważane jest przekłuwanie uszu za pomocą igły. Tkanka nie jest bowiem rozrywana, ale (w miarę możliwości) delikatnie przebijana. To zdecydowanie skraca czas gojenia się rany. Gdy ucho zostanie już przekłute, osoba wykonująca zabieg wkłada w nie alergiczny kolczyk – podobnie jak w przypadku metody z wykorzystaniem pistoletu. Przekłuwanie ucha za pomocą igły jest zdecydowanie częściej polecane. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku tej metody zabieg może trwać trochę dłużej i jest bardziej bolesny.

Kolczyk w nosie (piercing nosa) – rodzaje, problemy, gojenie. Ile kosztuje i czy kolczyk w nosie boli? >>>

Przekłuwanie uszu – ceny

Ceny zabiegu są uzależnione od metody, na którą się zdecydujemy, a także od miejsca przekłucia (np. płatek lub chrząstka). Jeżeli zdecydujecie się na przekłucie uszu pistoletem, musicie liczyć się z kosztami rzędu 70-90 zł. Ceny przekłucia ucha za pomocą igły zaczynają się od ok. 100 zł. Przed przekłuciem warto zorientować się też, czy salon kosmetyczny lub salon piercingu, do którego się wybieramy, pobiera dodatkową opłatę za antyalergiczny kolczyk.

Przekłuwanie uszu – higiena. Jak dbać o ucho po zabiegu?

Niezwykle ważne jest to, by kolczyki, które zakładamy podczas zabiegu, zostały wykonane z antyalergicznych materiałów, np. z tytanu. Zastanówcie się także, czy w tak zwanym leczniczym kolczyku będzie wam wygodnie (np. czy ma zaokrąglony kształt, dzięki czemu nie będzie zahaczać się o włosy itp.). Nie będziecie go mogli bowiem ściągać przez kilka tygodni bądź dłużej – w zależności od czasu gojenia się rany w danym miejscu.

Przez pierwsze dwa tygodnie od wykonania zabiegu należy unikać kąpieli w basenie, wizyt na solarium czy w saunie. Zachowajcie także ostrożność podczas kąpieli – upewnijcie się, że dokładnie wypłukaliście szampon bądź mydło z okolic uszu. Poza tym starajcie się nie dotykać przekłutego ucha, a jeśli musicie, to koniecznie umyjcie i zdezynfekujcie wcześniej ręce. Jeśli natomiast zauważycie jakiekolwiek niepokojące objawy, np. opuchliznę, która utrzymuje się dłużej niż dwa dni po wykonaniu zabiegu, to koniecznie skonsultujcie się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Trendy jesień 2019: Piercing – najmodniejsze przekłucia i ich nazwy! >>>