Pokrzywa od wieków była uznawana za roślinę sprzyjającą poprawie zdrowia i urody. Jej niebywałą wszechstronność odkryli już nasi praprzodkowie - znalazła swoje miejsce w ich „apteczkach” i służyła do pielęgnacji ciała i włosów. Płukanka z pokrzywy szybko stała się popularnym, naturalnym remedium m.in. na problemy skórne, czy... łysienie. I faktycznie coś w tym było, bowiem napar z rośliny faktycznie dzięki zawartości składników odżywczych - witamin i minerałów, może wspomagać wzrost włosów. W artykule krok po kroku przedstawimy wam proces przygotowania, sposób aplikacji i efekty działania płukanki z pokrzywy - mikstury, która sprawi, że wasza skóra głowy i włosy przejdą istny glow up.

Płukanka z pokrzywy - co to takiego?

Płukanka z pokrzywy jest naparem (lub wywarem) przygotowanym z suszonych (ewentualnie świeżych) liści, łodyg, korzeni lub całej pokrzywy. To mikstura popularna od wieków ze względu na zwarte w niej bogactwo składników odżywczych - witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Uchodzi za jeden z najlepszych naturalnych preparatów do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Stosowana jest w celu wzmocnienia włosów, podkreślenia ich koloru, redukcji problemów skórnych (przede wszystkim łupieżu), stymulacji wzrostu włosów oraz dodania im blasku i miękkości. Preparat można wykonać samodzielnie w domowym zaciszu i regularnie aplikować w formie płukanki po umyciu włosów. 

Na co dokładnie może być stosowana płukanka z pokrzywy i w czym tkwi sekret jej skuteczności? Już wam wyjaśniamy.

Płukanka z pokrzywy - na co może być stosowana?

Tak, jak wspominałyśmy, płukanka z pokrzywy ma naprawdę wiele zastosowań. Wiecie już, że może być stosowana do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Co stoi za jej skutecznością w tym obszarze?

Pokrzywa za sprawą zawartego w niej bogactwa składników odżywczych - witaminy A i C, minerałów - krzemu, wapnia, selenu, fosforu, żelaza i jodu, wpływa na ogólną poprawę kondycji, wzmacnia włosy i pogłębia kolor, zapobiega ich wypadaniu włosów i stymuluje ich wzrost. Co więcej, przyczynia się do regulacji procesu nadprodukcji sebum, co zdecydowanie docenią osoby borykające się z nadmiernym przetłuszczaniem włosów i łupieżem.

A na co (napar) płukanka z pokrzywy może być stosowana poza włosami i skórą głowy?

  • Płukankę (napar) można śmiało pić w niewielkich ilościach. Pokrzywa zawiera przeciwutleniacze, które mogą pomóc w zwalczaniu wolnych rodników i opóźniać proces starzenia się skóry.
  • Stosowanie płukanki z pokrzywy na skórę może pomóc w poprawie jej elastyczności, jędrności oraz ogólnego wyglądu.
  • Pokrzywa wykazuje właściwości przeciwzapalne, dlatego płukanka z jej liści może pomóc w łagodzeniu podrażnień skórnych, łuszczycy, trądziku i innych stanów zapalnych.
  • Roślina jest znana również ze swoich właściwości oczyszczających i detoksykujących. Spożywanie swego rodzaju herbaty z pokrzywy może pomóc w eliminowaniu toksyn z organizmu poprzez wspieranie pracy nerek i układu moczowego.
  • Picie naparu z pokrzywy dostarcza organizmowi cennych witamin, minerałów i składników odżywczych, które wpływają pozytywnie na ogólny stan zdrowia.

Płukanka z pokrzywy - jak zrobić? Prosty przepis do samodzielnego wykonania

Gdzie kupić pokrzywę do płukanki?

Pokrzywę do przygotowania płukanki możecie kupić w naprawdę wielu miejscach. To m.in.:

Zobacz także:

  • sklepy zielarskie i takie z asortymentem eko i bio,
  • apteki z działami zielarskimi,
  • targowiska i bazary ze zdrową żywnością,
  • sklepy internetowe z produktami naturalnymi (rekomendowane marki w nich dostępne to m.in. Dary Natury, Ziółko, czy Herbanordpol).

Ach, i oczywiście pokrzywę na płukankę możecie pozyskać samodzielnie. Właściwie każda pokrzywa, której pochodzenie znacie, nadaje się do suszenia. Wystarczy za pomocą nożyczek obciąć górne liście, w domu dokładnie je umyć, a następnie wysuszyć (np. w suszarce do grzybów), a po wysuszeniu skruszyć lub zmielić w moździerzu. Roślinę najlepiej „przerabiać” w kwietniu, maju i czerwcu (dopóki nie zakwitnie) lub po okresie kwitnienia i pamiętań o tym, by wszystkie czynności z nią związane wykonywać w rękawiczkach.

Płukanka z pokrzywy - przepis krok po kroku

Przepisów na płukankę z pokrzywy jest naprawdę sporo bowiem miksturę robi się z różnych części rośliny, a przepis modyfikuje się w zależności od komponentów. My przedstawiamy wam recepturę podstawową, z suszonych liści pokrzywy, które najłatwiej jest dostać.

Składniki:

  • ok. 10 g (lub 4 łyżki) suszonej pokrzywy
  • 500-600 ml (ok. 2 / 2,5 szklanki) wody
  • mały garnek lub rondel
  • sitko (ewentualnie sitko do herbaty)
  • butelka lub inny pojemnik na płukankę

Sposób przygotowania:

  1. Wsyp do garnka mniej więcej 10 g (lub 4 łyżki stołowe) suszonych liści pokrzywy.
  2. Zalej susz zimną lub letnią wodą. Potrzebujesz jej ok. 500-600 ml (więcej jeśli masz dłuższe włosy lub są po prostu bujne).
  3. Podgrzewaj zawartość garnka na małym ogniu przez około 10-15 minut. Nie doprowadzaj do wrzenia - celem jest wyciągnięcie składników odżywczych z liści pokrzywy, nie „zabicie” ich.
  4. Po upływie zaleconego czasu wyłącz ogień i pozostaw wywar z suszonych liści pokrzywy do ostygnięcia.
  5. Gdy wywar wystygnie, odcedź go przez sitko (lub sitko do herbaty), aby oddzielić płyn od liści.
  6. Gotową płukankę możesz przelać do butelki lub innego pojemnika, który będzie wygodny do aplikacji.

Płukanka z pokrzywy na włosy - instrukcja aplikacji krok po kroku

Masz gotową płukankę? Możesz zaaplikować ją niemalże od razy. Pamiętaj jednak, że każda skóra głowy może reagować na nią inaczej. Zalecamy więc wykonanie prostego i szybkiego testu uczuleniowego. Wystarczy zaaplikować niewielką ilość na skórę głowy i odczekać 5-10 min. Jeśli nie spowoduje podrażnienia, można przejść do aplikacji na całą skórę głowy i włosy.

  1. Umyj włosy w standardowy dla siebie sposób - tylko szamponem, bez odżywki.
  2. Szampon spłucz dokładnie, a następnie przejdź do aplikacji płukanki.
  3. Wylej płukankę z pokrzywy bezpośrednio skórę głowy i włosy.
  4. Delikatnie wmasuj ją w skórę głowy, a następnie przeczesz włosy grzebieniem, aby równomiernie rozprowadzić płukankę.
  5. W ostatnim kroku resztkę płukanki możesz zmyć z włosów za pomocą letniej wody. Niektórzy decydują się ją zostawić, jednak należy pamiętać, że może ona pozostawiać specyficzny osad.

Płukanka z pokrzywy na włosy - efekty

Płukanka z pokrzywy na włosy może zadziałać jak warte tysiące kosmetyki, jednak to, jakie efekty będą widoczne, może się różnić w zależności od typu włosów i indywidualnych reakcji organizmu, co zawsze należy mieć na uwadze.

Oto potencjalne efekty, jakie można osiągnąć regularnie stosując płukankę z pokrzywy:

  • Wzmocnienie włosów: bogactwo składników odżywczych zawartych w pokrzywie (krzemu, żelaza, witamin A i C, czy beta-karotenu wpływa na wzmocnienie struktury włosów, a co za tym idzie uczynienie ich zdrowszymi i bardziej odpornymi na uszkodzenia mechaniczne.
  • Poprawa kondycji skóry głowy: redukcja łupieżu i zmniejszenie przetłuszczania się: płukanka świetnie oczyszcza skórę głowy i przywraca odpowiedni poziom pH, dzięki czemu przyczynia się do redukcji takich problemów, jak łupież, swędzenie, nadmierne przetłuszczanie się i podrażnienia.
  • Stymulacja wzrostu włosów: witaminy i minerały zawarte w pokrzywie wpływają na poprawę krążenia krwi w skórze głowy - dostarczają jej składniki odżywcze niezbędne do pobudzenia wzrostu włosów.
  • Blask i zwiększenie elastyczności włosów: płukanka stosowana regularnie nadaje włosom zdrowego blasku, sprawiając, że wydają się bardziej lśniące i elastyczne.
  • Redukcja wypadania włosów: płukanka z pokrzywy może pomóc w ograniczeniu wypadania włosów poprzez wzmocnienie cebulek włosowych i poprawę ogólnej kondycji włosów.
  • Zmiękczenie i redukcja problemu z rozczesywaniem i układaniem włosów: w przypadku regularniej aplikacji, włosy stają się bardziej miękkie i łatwiejsze do układania, co ułatwia stylizację.
  • Przyciemnienie/pogłębienie koloru włosów.

Należy również pamiętać, że efekty będą widoczne po pewnym czasie regularnego stosowania płukanki, czyli aplikowania jej mniej więcej dwa razy w tygodniu.

Płukanka z pokrzywy na włosy - kiedy nie powinno się jej stosować?

Chociaż płukanka z pokrzywy może przynieść wiele korzyści dla włosów i skóry głowy, istnieją pewne przeciwskazania do jej stosowania. To m.in.:

  • alergia lub nadwrażliwość: jeśli w przeszłości występowała u Ciebie reakcja alergiczna na pokrzywę lub inne rośliny z rodziny pokrzywowatych, unikaj stosowania płukanki,
  • wrażliwa lub reaktywna skóra: jeśli masz skórę ultrawrażliwą / podatną na podrażnienia, pokrzywa może spowodować reakcje niepożądane takie, jak świąd, czy zaczerwienie,
  • stany zapalne skóry takie, jak egzema, czy łojotokowe zapalenie skóry głowy,
  • ciąża i okres karmienia piersią.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub obaw przed stosowaniem płukanki z pokrzywy skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub dermatologiem.

Więcej o wykorzystaniu pokrzywy dla zdrowia i urody w tych artykułach: