Co to jest SPA?

Centra odnowy biologicznej stają się w naszym kraju z roku na rok coraz bardziej popularne. Klientów przyciąga zarówno obietnica powrotu do pełni sił witalnych, często nadwerężonych wskutek stresów i problemów dnia codziennego, jak i zwyczajna ciekawość. Nie wszyscy zdają sobie bowiem do końca sprawę, co kryje się pod terminem SPA. Skąd on właściwie pochodzi i czego należy się w takim miejscu spodziewać? 

Istnieją dwie hipotezy na temat pochodzenia słowa SPA. Pierwsza głosi, że SPA to skrót od łacińskiego sanus per aquam, czyli zdrowy przez wodę. Ta sentencja narodziła się z wiary starożytnych, iż wody termalne posiadają dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Jak zresztą wiadomo, Grecy i Rzymianie słynęli z budowy publicznych łaźni zwanych termami, stanowiących w rzeczywistości swoiste centra rozrywki - mieściły się tam nie tylko wspomniane łaźnie i baseny, lecz także biblioteki, pokoje muzyczne czy nawet stadiony.

Druga hipoteza każe szukać korzeni słowa SPA na terenie Belgii, ściślej rzecz biorąc w prowincji Liège. Miasteczko Spa, położone malowniczo w górskiej dolinie, począwszy od XIV wieku słynęło ze źródeł wód termalnych,, które posiadały właściwości lecznicze. Pierwsze wzmianki na ich temat pojawiały się jeszcze za czasów Imperium Rzymskiego.

Dzisiejsze SPA to ekskluzywny salon odnowy biologicznej, oferujący wypoczynek wraz z zabiegami pielęgnacyjnymi, kosmetycznymi i leczniczymi. W większości takich salonów można się więc spodziewać bogatej oferty masaży, peelingów czy depilacji, a także zabiegów na twarz, w rodzaju mikrodermabrazji i makijażu permanentnego. 

Jakie są rodzaje SPA?

W ostatnich latach ośrodki typu SPA stały się w Polsce na tyle popularne, że doszło do ich silnego zróżnicowania. Zanim dokonamy wyboru, warto wiedzieć, jakie możliwości otwiera przed nami rynek tych usług. Co to jest Day SPA? Najkrócej rzecz ujmując, jest to strefa SPA wydzielona w większych ośrodkach: fitness klubach, salonach kosmetycznych, kompleksach sportowo-rekreacyjnych. Nie ma tu możliwości noclegu, pobyt trwa kilka godzin, często można natomiast wykupić abonament i pojawiać się na zabiegach regularnie.

Nieco inny charakter posiadają obiekty typu Medical SPA. Są to najczęściej ośrodki wypoczynkowe lub hotele zatrudniające wykwalifikowany personel medyczny (lekarzy, pielęgniarki, dietetyków), który oferuje swoim gościom nie tylko zabiegi upiększające, ale także zdrowotne i rehabilitacyjne. Można tu zatem odbyć seanse fizykoterapii, laseroterapii i elektrostymulacji, oraz skorzystać z najnowszych odkryć dermatologii estetycznej czy nawet chirurgii plastycznej.

Kolejnym typem ośrodka odnowy biologicznej jest tzw. Resort SPA. Tu z kolei klienci będą mieli możliwość nie tylko spróbować rozmaitych zabiegów na ciało i twarz, ale także skorzystać z wielu dodatkowych atrakcji. Obiekty tego typu są zazwyczaj przygotowane do uprawiania wielu dziedzin sportu, posiadają też bogatą ofertę zajęć dla dzieci. Warto zatem zdecydować się na ten wariant SPA, jeśli pragniemy w trakcie rodzinnych wakacji połączyć przyjemne z pożytecznym. 

Zobacz także:

Na świecie istnieje jeszcze kilka innych opcji działających pod szyldem SPA, są to już jednak przeważnie oferty kierowane do najzamożniejszej klienteli. Zaliczamy do nich na przykład ośrodki Destination SPA, do których goście przybywają na dłuższy czas, w celu rozwiązania konkretnego problemu (zrzucenia zbędnych kilogramów, zerwania z nałogiem nikotynowym itp.).. I wreszcie, możemy się wybrać w podróż specjalnym statkiem SPA, który zapewni nam luksusowy pobyt na pełnym morzu.

Najlepsze maseczki w płachcie – 10 produktów, które naprawdę działają >>>

Rodzaje zabiegów i pakiety SPA

Konkretny zestaw zabiegów dostępnych w SPA będzie oczywiście zależny od specyfiki samego ośrodka. Najwięcej możliwości niesie ze sobą przeważnie pobyt w Medical SPA, gdyż placówki takie muszą sprostać dwojakim wyzwaniom: kosmetycznym oraz prozdrowotnym. Pozostałe centra odnowy biologicznej nastawiają się raczej na zabiegi upiększające, choć oczywiście oferowane w jak najatrakcyjniejszych formach. 

Pisząc w dużym uproszczeniu, zabiegi w ramach SPA mogą obejmować twarz lub ciało. Spośród zabiegów na ciało ogromną popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju masaże, często inspirowane medycyną orientalną. Wykorzystuje się w nich gorące kamienie, bańki, elementy akupunktury czy akupresury. Wskazania do masaży mogą mieć charakter zarówno medyczny, jak i estetyczny, zaś ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Poszczególne salony SPA zapewniają oczywiście wiele zabiegów według własnego pomysłu i receptury, z wykorzystaniem peelingów, masek, kremów, wyciągów itd. Dużą popularnością cieszą się seanse ujędrniania ciała i nadawania mu sprężystości, a także zabiegi niestandardowe, np. z wykorzystaniem owoców albo... czekolady. Ceny tych wszystkich procedur nie schodzą raczej poniżej kwoty 80-90 zł, rzadko bywają też wyższe niż 300 zł.

Najczęściej istnieje zresztą możliwość wykupienia usług w tzw. pakietach SPA. W cenę pakietu wliczone są zabiegi tematyczne (np. masaże relaksacyjne z wykorzystaniem konkretnych składników i procedur), trwające przez określony czas (przeważnie 60 bądź 90 minut), W pakiecie można otrzymać zabiegi przeznaczone dla jednej osoby, lecz także dla par albo dwójki przyjaciół. Zdarzają się również promocje sezonowe.

Jak przygotować się do pobytu w SPA?

Aby nasza obecność w SPA okazała się jak najbardziej efektywna, powinniśmy poczynić wcześniej pewne przygotowania. Mogą one być zależne od specyfiki wybranego przez nas zabiegu, istnieje jednak także kilka zaleceń uniwersalnych, których przestrzeganie gwarantuje pełen komfort. Do SPA nie trzeba się ubierać w żaden określony sposób, głównie dlatego, że odzież i tak będziemy musieli zdjąć przed zabiegiem.. W miarę luźne, nieobcisłe ubrania okażą się jednak szalenie przydatne już po wyjściu ze strefy zabiegowej, kiedy zechcemy jak najdłużej zachować wrażenie relaksu i błogości.

Zapewnienie szlafroków, klapków i ręczników leży w gestii goszczącego ośrodka, powinien on także oferować klientom ciepły prysznic. My z kolei mamy obowiązek pojawić się na miejscu przynajmniej pół godziny wcześniej w celu wypełnienia stosownych kwestionariuszy zdrowotnych oraz przygotowania ciała do zabiegu.

Przed wizytą w SPA nie zaleca się spożywania ciężkostrawnych posiłków ani picia alkoholu. Mężczyźni nie powinni się golić przynajmniej na dwie godziny przed planowaną wizytą, kobiety powinny zakończyć ostatnią depilację przynajmniej dwadzieścia cztery godziny wcześniej. W trakcie seansu niedopuszczalne jest palenie nikotyny, w wielu centrach SPA zabrania się również używania telefonów komórkowych. Przed pobytem w strefie SPA zaleca się picie dużej ilości wody.

Co zabrać do SPA?

Wiele osób może sobie zadawać pytanie, co zabrać na masaż do SPA. Odpowiedź jest prosta: w większości przypadków praktycznie nic. Każdy szanujący się hotel zapewnia swoim gościom szlafroki i klapki, a także środki higieny osobistej, czyli np. żele pod prysznic. Nieco inaczej może to wyglądać w wypadku Day SPA - tu jednak na pewno zostaniemy przed wizytą poinformowani, jakie rzeczy mamy ze sobą przynieść. Wyjątek dotyczy zabiegów wykonywanych w wodzie. W tym wypadku należy koniecznie wziąć ze sobą kostium kąpielowy, niezależnie od tego, jaki ośrodek odwiedzamy. 

Czy w SPA trzeba się rozebrać?

Niektóre zabiegi wymagają od gościa całkowitej nagości. Warto zatem sprawdzić wcześniej, czy w danym ośrodku istnieje opcja wyboru płci przyszłego terapeuty. Jeśli nie, możemy mieć pewien problem, o ile nie przywykliśmy do rozbierania się przed przedstawicielami płci przeciwnej.

Ile kosztuje weekend w SPA?

Ile kosztuje pobyt w SPA? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, wiele zależy bowiem od standardu i lokalizacji ośrodka, a także od rodzaju dostępnych w nim zabiegów. Należy jednak wziąć pod uwagę koszty nie mniejsze niż tysiąc złotych za dwie osoby. Nie wszyscy mogą sobie na taki wydatek pozwolić. Osobom dysponującym mniej zasobnym portfelem pozostaje śledzić strony upatrzonego hotelu i czekać na promocje. Warto się także zastanowić nad wyjazdem w mniej atrakcyjnym terminie; często okazuje się, że poza wysokim sezonem ceny spadają o kilkadziesiąt procent.

W przypadku niewielkiego budżetu zawsze pozostaje opcja wykupienia zabiegów w ramach Day SPA. W tym przypadku koszty będą już zdecydowanie niższe. Za pojedynczy seans zapłacimy w granicach 150-300 zł. Nie jest to co prawda porównywalne z ekskluzywnym hotelem, ale przynajmniej zaspokoi naszą ciekawość co do samych zabiegów.