Pocałunek w czoło to gest, który od wieków był używany jako wyraz głębokiego uczucia. Choć dziś może wydawać się nic nieznaczącą głupotką, ma on ogromną moc przekazu – zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. 

Pocałunek w czoło: niewinny gest czy przekaźnik ważnych znaczeń?

Jak podkreśla Dr Iliana Ramirez, zajmująca się medycyną tradycyjną w różnych kulturach, m.in. meksykańskiej, hinduskiej i chińskiej:

Indianie wierzyli, że całując kogoś w czoło, całujesz jego duszę. To jak powiedzieć komuś, że go szanujesz i że jesteś obecny, kiedy ta osoba Ciebie potrzebuje.

Brzmi intrygująco? I dobrze, bo bez względu na płeć i okoliczności, pocałunek w czoło to gest, którego nie warto ignorować. Właściwie odczytany, pozwala lepiej zrozumieć intencje drugiej osoby. Poprawnie zinterpretowany, może pchnąć do przodu relację, odkrywając przed nami pokłady uczuć, których się nie spodziewamy!

Zatem: co oznacza pocałunek w czoło od kobiety, a co od mężczyzny? Jak go rozumieć, kiedy jest składany na pożegnanie? Skąd możemy wiedzieć, jaką kryje za sobą wiadomość? Zostańcie z nami - wyjaśniamy!

Pocałunek w czoło od kobiety: jak go interpretować?

Zdaniem specjalistów od mowy ciała, pocałunek w czoło ze strony kobiety jest wyrazem miłości, troski i głębokiego szacunku. Dziewczyny często używają tego gestu jako dowodu bezwarunkowej akceptacji dla partnera. Pocałunek w czoło może być sygnałem, obietnicą opiekuńczości i stałego wsparcia w trudnych chwilach.

Ponadto dla wielu kobiet pocałunek w czoło może być również wyrazem intymności emocjonalnej. W momencie, gdy kobieta całuje mężczyznę w czoło, potwierdza swoje uczucia i zaangażowanie w związek, w ten sposób daje sygnał: chcę budować między nami więź i wzmacniać relację.

Pocałunek w czoło od mężczyzny: jak go rozumieć?

Pocałunek w czoło ze strony mężczyzny zwykle również ma silne emocjonalne znaczenie. Co jednak istotne, jest tu bardzo wyraźnie zarysowany komponent subtelności, delikatności, gotowości na wiele (gdy trzeba czekać - będzie to czekanie, gdy trzeba się poświęcić - będzie poświęcenie).

Zobacz także:

Mężczyzna może interpretować pocałunek w czoło jako wyraz głębokiego szacunku i podziwu dla partnerki oraz jako sposób okazania jej, że jest dla niego ważna i niezastąpiona. Dla niektórych mężczyzn pocałunek w czoło może być również sposobem na wyrażenie wdzięczności za obecność kobiety w ich życiu. To także sygnał: będę dla ciebie bez względu na wszystko, możesz na mnie liczyć. 

Co oznacza pocałunek w czoło na pożegnanie? 

Oczywiście interpretacja pocałunku w czoło na pożegnanie zależy od kontekstu i relacji między dwiema osobami. Jak już wiecie, ten gest może wyrażać szeroką paletę uczuć i emocji, ale zawsze ma on za zadanie podkreślić ważność drugiej osoby w życiu osoby składającej pocałunek na czole.

Taki całus na pożegnanie może być również sygnałem przejścia do nowej fazy w relacji. To komunikat: „choć rozstajemy się na chwilę, to nadal istnieje głęboka więź i zrozumienie między nami”. 

Bywa jednak także, że pocałunek w czoło jest składany przy okazji rozstania, zakończenia relacji. Co wyraża? Przede wszystkim jest jasnym znakiem: rozstajemy się w dobrych relacjach, szanuję cię, no hard feelings, bez względu na okoliczności jesteś dla mnie wartościową osobą.

Przeczytaj również: