1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. To doskonała okazja do tego, aby dowiedzieć się więcej na temat tej choroby oraz wywołującego ją wirusa HIV. Z tej okazji marka DUREX i Fundacja Edukacji Społecznej stawiają na edukację oraz zachęcają do tego, aby testować się w kierunku HIV. 

Odpowiedzialny seks: czyli jaki?

Istnieją 3 drogi zakażenia się HIV, który może prowadzić do AIDS:

 • Kontakt płciowy.
 • Kontakt krwi ze świeżą raną lub błonami śluzowymi nosiciela/nosicielki.
 • Przeniesienie wirusa z matki na dziecko w trakcie ciąży/podczas porodu/przy karmieniu piersią, jeżeli kobieta nie wie o swoim zakażeniu i nie korzysta z terapii antyretrowirusowej.

Prezerwatywa jest jedyną metodą antykoncepcji, która pomaga jednocześnie ochronić się przed HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Masz za sobą ryzykowną sytuację/ryzykowne sytuacje w łóżku (albo po prostu nie znasz przeszłości i stanu zdrowia swojego partnera/byłego partnera)? Dysponujesz podstawową wiedzą dotyczącą HIV/AIDS? Korzystasz z metod profilaktycznych? Odpowiedz sobie uczciwie na kilka istotnych pytań, dzięki którym możesz zareagować wystarczająco wcześnie.

Testy robione raz w roku to coś, co naprawdę nie kosztuje nas wiele. W Polsce działa kilkadziesiąt Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, w których taki test można wykonać. Jest on szybki, bezpłatny i anonimowy. Nie wymaga szczególnego przygotowania (skierowania czy ubezpieczenia).

Powstrzymuje cię strach? Pamiętaj, że pozytywny wynik to nie wyrok. Leczony HIV daje szanse na całkowicie normalne funkcjonowanie i zapobiega rozwinięciu się wirusa do stadium AIDS. Terapia antyretrowirusowa jest łatwa, bezbolesna i bezpłatna – opiera się na przyjmowaniu odpowiednich leków. Ścisłe dotrzymywanie zasad leczenia umożliwia długie życie bez dalszego zakażania. Najbezpieczniej jest przetestować się po ok. 3 miesiącach od sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia (jeśli poddasz się testowi wcześniej, wynik może nie być wiarygodny). 

Domowy test w kierunku HIV: jak go wykonać?

W ramach akcji „Projekt Test” możesz bezpłatnie zamówić testy do samodzielnego wykonania w domu w kierunku HIV. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ. Durex i Fundacja Edukacji Społecznej pracują również nad tym, aby testy były dostępne nieodpłatnie przy zamówieniach realizowanych w sklepie internetowym na durex.pl.

Content Studio

Zobacz także:

Zrobienie takiego testu w warunkach domowych to nic skomplikowanego. Simplitude™ ByMe™ wykrywa obecność przeciwciał przeciwko wirusowi HIV już w 15 minut. Jak go wykonać? Należy oczywiście stosować się do instrukcji (zobacz wideo), którą znajdziemy w środku opakowania – test charakteryzuje się wówczas 99,6% dokładnością. Poza instrukcją, testem, płynem testowym i plastrem, będziemy też potrzebować chusteczek higienicznych i timera. 

 1. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uważnie instrukcję i sprawdź jego termin ważności.
 2. Dokładnie umyj i osusz ręce.
 3. Delikatnie masuj środkowy palec (5-10 minut). Wykonuj ruch w górę od podstawy palca do miejsca pod obszarem, który ma zostać nakłuty.
 4. Delikatnie przekręć zieloną nasadkę testu, następnie wyjmij ją i wyrzuć. 
 5. Mocno dociśnij szary przycisk do boku palca (aż do usłyszenia kliknięcia). 
 6. Umieść test w miejscu wskazanym na instrukcji. 
 7. Aby uzyskać kroplę krwi, masuj palec od podstawy w górę. 
 8. Wypełnij kroplą krwi probówkę (nie podnosząc testu, który powinien pozostać na stole), trzymając palec w pozycji skierowanej ku dołowi.
 9. Ważne: probówka musi być pełna (w razie potrzeby należy ponownie wypełnić ją krwią). 
 10. Odwróć probówkę z krwią w stronę dołka (aż do usłyszenia kliknięcia). 
 11. Sprawdź, czy krew przemieściła się z probówki do dołka. 
 12. Dodaj 4 krople płynu testowego do dołka. 
 13. Uruchom timer i odczekaj 15 minut, zanim odczytasz wynik (nie rób tego ani przed upłynięciem 15 minut, ani po upłynięciu 20 minut).
 14. Odczytaj wynik. Jeśli nie ma linii obok litery C (nawet jeśli jest przy literze T), oznacza to, że test nie zadziałał. Jeśli linia pojawia się obok litery C, wynik testu jest negatywny. Jeżeli widzisz linie przy literze C i T (nawet słabo widoczne), wynik testu jest pozytywny. 
 15. Zutylizuj wszystkie materiały, umieszczając je w plastikowym woreczku (dostępnym w zestawie testowym) i wyrzuć worek do kosza na śmieci. 
 16. Jeżeli otrzymałaś pozytywny wynik testu, udaj się do kliniki w celu wykonania dalszych badań i potwierdzenia wyniku. 

Posłuchaj podcastu Sekspertki z dr Magdaleną Ankiersztejn-Bartczak

Z podcastu, który powstał w ramach współpracy z marką Durex, dowiesz się między innymi: jaka jest różnica pomiędzy HIV i AIDS, jak wygląda profilaktyka, jakie stereotypy dotyczące HIV wciąż funkcjonują. Poza tym poszerzysz swoją wiedzę na temat testów (również tych domowych) pod kątem wirusa. Poniższa rozmowa to prawdziwa skarbnica wiedzy, która powinna być znana każdej aktywnej seksualnie osobie.

Korzystaj z informacji zawartych w tym podcaście, wysyłaj go swoim bliskim i nie rezygnuj z przyjemności... w bezpiecznym wydaniu. Posłuchaj rozmowy z dr nauk społecznych, Magdaleną Ankiersztejn-Bartczak. Weź zdrowie (i życie) w swoje ręce.

Podcastu posłuchasz także na platformie Spotify.