Pokaz Chanel haute couture wiosna-lato 2022 i koń na wybiegu

Była już rakieta, był wodospad czy biblioteka, ale konia – i to prawdziwego! – jeszcze nie było. Ale doczekaliśmy się. W ramach tygodnia mody haute couture w Paryżu odbył się właśnie pokaz domu mody Chanel. Show otworzyła pochodząca z monakijskiej rodziny królewskiej Charlotte Casiraghi, która na wybieg wjechała na koniu! Dla zainteresowanych – gniadosz jest Hiszpanem i ma na imię Cousco! Przed publicznością zaprezentował się nie tylko idąc stępem, ale i biegnąc równym galopem. Nawiązując tym samym do dziedzictwa marki – w końcu Coco Chanel była częstym gościem wyścigów konnych, sama także jeździła (niezbyt chętnie, ale zawsze – to właśnie dlatego tak ceniła sobie spodnie).

Skąd pomysł, by na wybiegu pokazu Chanel haute couture na wiosnę-lato 2022 pojawił się koń? To efekt współpracy marki z Xavierem Veilhanem, artystą multidyscyplinarnym, który stworzył scenografię pokazu. „Jego nawiązania do konstruktywizmu przypominają mi o tym, co robił Karl Lagerfeld” – swój wybór uzasadniła Virginie Viard, dyrektor artystyczna maki, która po śmierci mistrza zastąpiła go na stanowisku. „W artystycznym wszechświecie Xaviera nie brakuje koni, a Charlotte [z którą artysta zawsze chciał współpracować – przyp. red.] jest zawodowym jeźdźcem” – dodała. Efekt? Zapierający dech w piersiach. Po prostu musicie to zobaczyć! 

Trendy na wiosnę-lato 2022 z pokazu Chanel haute couture

Choć na wybiegu zaprezentowano kolekcję haute couture – najbardziej ekskluzywną linię francuskiego domu mody, nie zabrakło trendów, które przemycić warto także do codziennego życia. Pokaz Chanel przypomniał nam choćby o tym, że czasem (a właściwie – często) mniej znaczy więcej. A siła tkwi w prostocie. Virginie Viard postawiła bowiem na stonowaną kolorystykę – czerń, biel i granat, nawiązując tym samym do najbardziej klasycznych projektów Chanel. Proste, geometryczne fasony (podkreślone jeszcze poprzez scenografię) i minimum detali. No, może poza paroma rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Do łask wróciły więc spódnice-bombki, a także żakiety z baskinką i sukienki z falbanami. Nie zabrakło także modnych kolejny sezon z rzędu przezroczystości. Prosta była także suknia ślubna, która starym zwyczajem zamknęła pokaz. Jaka? Zajrzyjcie do naszej galerii i przekonajcie się. Zdjęcia z pokazu Chanel haute couture na wiosnę-lato 2022 czekają.