70% nastolatków LGBT+ w Polsce ma myśli samobójcze. Taka informacja otwiera wideo, które od kilku dni jest absolutnym hitem w sieci. I ta sama informacja zmotywowała jego bohaterów, czyli tegorocznych maturzystów z warszawskiego Społecznego Liceum Ogólnokształcącego „Bednarska”, by zsolidaryzować się ze swoimi rówieśnikami, którzy ze względu na swoje preferencje seksualne czują się odrzuceni czy zastraszani. Maturzyści z Bednarskiej postanowili wykorzystać do tego jeden z najbardziej wyjątkowych momentów w okresie szkoły średniej, jaką jest studniówka. A dokładnie, najbardziej uroczysta część balu maturalnego, czyli odtańczenie poloneza. Ten w wykonaniu uczniów z I SLO był nieco inny, gdyż wykonały go nietradycyjnie pary jednopłciowe. 

Najpopularniejsze studniówkowe zwyczaje i przesądy? Niektóre z nich Was zaskoczą! >>>

Maturzyści z warszawskiego liceum zatańczyli na studniówce Poloneza Równości. „Chcemy, aby na chwila była tak samo piękna dla wszystkich"

Inicjatywa zrealizowania krótkiego wideo, upamiętniającego przygotowania do studniówki, a następnie sam moment wykonania Poloneza Równości, wypłynęła od samych maturzystów I SLO w Warszawie. „Kiedy więc zdecydowali, że chcą wesprzeć osoby LGBT+, wiedzieliśmy, że powinniśmy w tym pomóc. Mamy nadzieję, że ten gest doda odwagi uczniom LGBT+, sprawi, że poczują się bezpieczni i akceptowani. Spowoduje także szersze zrozumienie dla dylematów, z którymi się borykają" - mówi dyrektor szkoły, Wanda Łuczak. W realizacji projektu uczniów wsparło stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, Fundacja Wolontariat Równości, a także marka Ben&Jerry's. Wszystkie działają na rzecz równości i tolerancji osób LGBT+. Z kolei za oprawę wideo odpowiada dom produkcyjny F25, autorem koncepcji akcji jest agencja 180heartbeats + Jung v Matt, a reżyserią zajął się Michał Marczak. „Polonez symbolizuje marsz ku przyszłości, właśnie dlatego chcieliśmy go zatańczyć. Chcemy maszerować w lepszą przyszłość, lepszą dla Polski, lepszą dla nas, gdzie będziemy darzyć się tolerancją, będziemy darzyć się miłością, będziemy na siebie wrażliwi. Każdy ma prawo kochać kogo chce” - mówi jedna z dziewczyn w wideo. Popieramy! A jeśli i Wy chcecie wesprzeć inicjatywę Polonez Równości, już teraz wejdźcie na polonezprzyszlosci.pl, gdzie możecie zamanifestować swoje poparcie dla osób LGBT+. 

Krótkometrażowy film, który podbija serca internautów na całym świecie >>>