Cieszymy się zawsze, kiedy nasza rodzima twórczość jest doceniana także zagranicą. Tym razem o prestiżową nagrodę może zawalczyć polski film „Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego. Co wiemy o tej produkcji i jakie są jej szanse na statuetkę?

„Mistrz” - fabuła

Film „Mistrz” oparty jest na faktach. Jego bohaterem jest Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski, pięściarz, przedwojenny mistrz Warszawy w wadze koguciej. My jednak poznajemy go w czasach drugiej wojny światowej, bo to właśnie wtedy rozgrywa się akcja filmu. Jest rok 1940. Tadeusz znajduje się w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Jest więźniem numer 77. I tu znów staje do walki na ringu, ale stawką tym razem jest jego życie. Podczas 3-letniego pobytu w obozie „Teddy” zaliczył kilkadziesiąt zwycięskich pojedynków na ringu, stając się dla współwięźniów symbolem nadziei na przetrwanie i pokonanie nazistowskiego terroru.

„Mistrz” - obsada

W rolę legendarnego boksera wcielił się 41-letni Piotr Głowacki („Bogowie”, „80 milionów”, „Dziewczyna z szafy”). Obok niego zobaczymy: Grzegorza Małeckiego („Kurier”), Marcina Bosaka („W ciemności”), Mariana Dziędziela („Dom zły”), Piotra Witkowskiego („Proceder”), Rafała Zawieruchę („Pewnego razu...w Hollywood”), Marcina Czarnika („Syn Szawła”) czy Jana Szydłowskiego („Planeta Singli”).

„Mistrz” - zwiastun

„Mistrz” - Złote Globy

„Mistrz” („The Champion”) to pełnometrażowym debiut fabularny Macieja Barczewskiego jako reżysera. Jest on także autora scenariusza do filmu, który w grudniu 2020 roku film wziął udział w konkursie głównym 45. FPFF w Gdyni. Teraz „Mistrz” walczy o nominację do Złotego Globu w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Konkurencja jest spora, bo do nominacji kandyduje ponad 70 tytułów, w tym najnowszy film Almodóvara „Matki równoległe”. Warto odnotować, że na liście znalazła się również polsko-islandzka koprodukcja „Lamb” Valdimara Jóhannssona.

Złote Globy 2022

Czy polski kandydat do Złotego Globu dostanie nominację? Dowiemy się tego już 13 grudnia, kiedy nastąpi oficjalne ogłoszenie listy nominowanych filmów. Z kolei wręczenie nagród odbędzie się 9 stycznia 2022.