Polskie aktorki młodego pokolenia 

Role kobiece są niezwykle ważnym elementem naszych ulubionych produkcji filmowych. Mimo tego, że w Polsce nie brakuje uzdolnionych i docenianych aktorek, każdego roku w branży filmowej pojawiają się świeże talenty, które bardzo szybko zdobywają serca publiczności.

Polskie aktorki młodego pokolenia, które podbiły wielkie i małe ekrany, to między innymi: 

 • Julia Wieniawa-Narkiewicz,
 • Vanessa Aleksander,
 • Michalina Łabacz,
 • Zofia Wichłacz,
 • Michalina Olszańska, 
 • Anna Maria Sieklucka, 
 • Eliza Rycembel,
 • Magdalena Berus, 
 • Marta Mazurek, 
 • Paulina Szostak. 

Wszystkie wymienione wyżej Panie mają na swoim koncie występy w znanych i docenianych przez krytyków produkcjach. Udało nam się wybrać kilka z nich, i w akapitach poniżej przybliżyć przebieg ich ścieżek do kariery!

Polskie aktorki młodego pokolenia: Julia Wieniawa-Narkiewicz

Julia Wieniawa-Narkiewicz to prawdopodobnie najpopularniejsza polska aktorka młodego pokolenia. Na scenie zadebiutowała w Warsztatowej Akademii Musicalowej w Teatrze Roma, jednak popularność przyniosła jej rola Pauli w serialu „Rodzinka.pl”, emitowanym na TVP2 od 2013 do 2020 roku. 

Julia jest zodiakalnym Koziorożcem, i (co pasuje do jej słonecznego znaku zodiaku), mimo zdobycia statusu gwiazdy w młodym wieku, nie spoczęła na laurach. Aktorce udało się zagrać w wielu popularnych i nagradzanych produkcjach kinowych i telewizyjnych, takich jak: 

 • „Kobiety Mafii”,
 • „Wszyscy moi przyjaciele nie żyją”,
 • „W lesie dziś nie zaśnie nikt”,
 • „Sala samobójców. Hejter”, 
 • „Jak pokochałam gangstera”,
 • „Nie cudzołóż i nie kradnij”,
 • „Small world”,
 • „Jak poślubić milionera?”,
 • „Kobiety sukcesu”.              

Wieniawa spełnia się również jako wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów piosenek. Singiel „Nie muszę”, który wydała w 2018 roku, uzyskał status podwójnie platynowej płyty. Niedawno piosenkarka rozpoczęła jedną z pierwszych tras koncertowych, a jej występy spotykają się z niezwykle pozytywnym odbiorem publiczności.

Polskie aktorki młodego pokolenia: Michalina Łabacz

Niezwykle utalentowaną, polską aktorką młodego pokolenia jest też Michalina Łabacz, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Na wielkim ekranie zadebiutowała rolą w wielokrotnie nagradzanym filmie Wojciecha Smarzowskiego pt. „Wołyń”. Zagrała w nim Zosię Głowacką-Skibę, a jej odtworzenie roli znalazło się na 43. miejscu w rankingu najlepszych ról kobiecych na stronie Filmweb.pl. W 2021 roku Łabacz zagrała w kolejnym filmowym hicie Smarzowskiego pt. „Wesele”.                                                

Zobacz także:

Urodzona w Suwałkach aktorka otrzymała nagrodę za najlepszy debiut na 41. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2017 roku zaczęła grać w Teatrze Narodowym w Warszawie. Na swoim koncie ma też role w produkcjach telewizyjnych, takich jak serial „Belfer” i „Pod powierzchnią”. 

Polskie aktorki młodego pokolenia: Vanessa Aleksander 

Vanessa Aleksander to polska aktorka młodego pokolenia, która z roku na rok staje się coraz bardziej rozpoznawalna. Na wielkim ekranie zadebiutowała w filmie „Smok” w 2015 roku, jednak największą popularność zdobyła dzięki roli Gabi Krasuckiej w hitowej produkcji Jana Komasy pt. „Sala samobójców. Hejter”.          

Aleksander jest też znaną aktorką telewizyjną. Możemy zobaczyć ją w serialach takich jak „Wojenne dziewczyny”, „Na noże”, „Rojst” i „Belle Epoque”. Aktorka gra także jedną z głównych ról w polskiej wersji amerykańskiego (i brytyjskiego) hitu „The Office PL”.

Polskie aktorki młodego pokolenia: Zofia Wichłacz 

Pochodząca z Warszawy Zofia Wichłacz zasłynęła dzięki pierwszoplanowej roli kobiecej w dramacie wojennym pt. „Miasto 44” z 2014 roku. Aktorka została wyróżniona nagrodami Orła oraz Festiwalu Filmowego w Gdyni, otrzymała także tytuł „Europejskiej Gwiazdy Jutra” podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.                                            

Od czasu debiutu na wielkim ekranie Wichłacz nie spoczęła na laurach. Polska aktorka ma na swoim koncie role w wielu docenianych przez widzów produkcjach, takich jak seriale „Rojst” i „Belfer” czy filmie „W lesie dziś nie zaśnie nikt”. 

Polskie aktorki młodego pokolenia: Michalina Olszańska

Niezwykle uzdolniona Michalina Olszańska to skrzypaczka, wokalistka, pisarka, a także polska aktorka młodego pokolenia. Studiowała na Akademii Teatralnej w Warszawie, a na ekranie zadebiutowała w 2013 roku, wcielając się w rolę Tiny w popularnym serialu „Barwy szczęścia” emitowanym na kanale TVP2. 

Olszańska wystąpiła też w innych produkcjach telewizyjnych, takich jak „Na Wspólnej”, „Komisarz Alex” i „Pajęczyna”. Zagrała główną rolę w czesko-polsko-słowackim filmie fabularnym „Ja, Olga Hepnarova”, który opowiada o losach ostatniej Czeszki straconej w Czechosłowacji.

Polskie aktorki młodego pokolenia: Anna Maria Sieklucka 

Anna Maria Sieklucka to młoda, polska aktorka filmowa, która zdobyła międzynarodowy rozgłos dzięki pierwszoplanowej roli w produkcji „365 dni”. Film, emitowany na platformie Netflix, został nakręcony na podstawie bestsellerowej książki Blanki Lipińskiej o tym samym tytule. Sieklucka wciela się w nim w Laurę Biel, polskiej turystki, która podczas wakacji na Sycylii zostaje porwana przez włoskiego szefa mafii.

Co ciekawe, rola Laury Biel była pierwszym występem Siekluckiej na dużym ekranie. Sukces, który odniósł film, a także pozytywny odbiór jej występu to czynniki, które sprawiły, że Anna Maria jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorek. „365 dni” doczekały się kontynuacji, a Sieklucką możemy zobaczyć w drugiej i trzeciej części popularnej produkcji. 

Polskie aktorki młodego pokolenia: Eliza Rycembel 

Eliza Rycembel to polska aktorka młodego pokolenia, która ma na swoim koncie uczestnictwo w wielu docenianych przez krytyków produkcjach. Rozpoznawalność przyniosła jej rola w filmie „Boże Ciało” Jana Komasy. Rycembel otrzymała za nią dwie ważne nagrody: 

 • nagrodę Orła, za najlepszą rolę drugoplanową,
 • nagrodę Złotego Lwa, za najlepszą rolę drugoplanową. 

Aktorka, która jest absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie. Zagrała też w kilku serialach telewizyjnych, takich jak „Belfer”, „1983” i miniserial „Ślepnąc od świateł”.            

Polskie aktorki młodego pokolenia: Magdalena Berus 

Magdalenę Berus znamy przede wszystkim z jej fenomenalnego występu w filmie „Bejbi blues” z 2012 roku. Za rolę aktorka otrzymała nagrodę Złotego Lwa za najlepszy debiut aktorski, a także Nagrodę Polskich Filmów Fabularnych OFF CAMERA za najlepszą rolę kobiecą. Od tego czasu możemy zobaczyć ją w wielu produkcjach, zarówno filmowych, jak i telewizyjnych.

Berus zagrała w serialach takich jak „Pakt”, „Druga szansa” i „Planeta singli. Osiem historii”. W 2016 roku dostała rolę pierwszoplanową w filmie pt. „Szatan kazał tańczyć”. Mimo tego, że produkcja nie została najlepiej oceniona przez publiczność oraz krytyków, dzięki udziałowi w tym projekcie polska aktorka zdobyła nagrodę Konkursu Polskich Filmów Fabularnych OFF CAMERA za najlepszą rolę kobiecą.