Platforma Netflix z coraz większym rozmachem inwestuje w polskie produkcje. W ofercie popularnego serwisu streamingowego można znaleźć już kilka produkcji, a kolejne pojawią się niebawem. Co zatem warto nadrobić, a czego wyczekiwać na Netflix jeśli chodzi o polskie seriale

„1983”

To pierwszy polski serial, który wyprodukowała platforma Netflix. W ofercie serwisu pojawił się w listopadzie 2018 roku i liczy 8 odcinków. Odpowiedzialne są za niego cztery polskie reżyserki: Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Olga Hajdas i Agnieszka Smoczyńska, zaś showrunnerem jest Joshua Long. Kto znalazł się w obsadzie? Plejada rodzimych aktorów z najwyższej półki, czyli Robert Więckiewicz, Andrzej Chyra, Edyta Olszówka, Wiktor Zborowski, Agnieszka Żulewska czy Mirosław Zbrojewicz a także wschodzące gwiazdy: Maciej Musiał (który również wyprodukował serial), Zofia Wichłacz i Michalina Olszańska

O czym jest pierwszy polski serial Netflixa? To coś dla fanów dystopijny i alternatywnych wizji świata. Straszliwy atak terrorystyczny z 1983 roku pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego. Dwadzieścia lat później zimna wojna wciąż trwa w najlepsze. Student prawa z ideałami i skompromitowany oficer śledczy odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce. Teraz, w 2003 roku, po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu wcielają w życie tajny plan obmyślony wspólnie z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Spisek nie tylko radykalnie odmieni Polskę i wpłynie na życie jej obywateli, ale odmieni losy całego świata. Intryga odkryta przez bohaterów może wzniecić rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować ją w tajemnicy.

Serial 1983 zebrał mieszane recenzje i niestety nie doczekał się kontynuacji. 

„W głębi lasu”

W głębi lasu to drugi polski serial oryginalny Netflix i kolejny, obok brytyjskiej serii The Stranger oraz hiszpańskiego El Inocente, wspólny projekt Harlana Cobena i firmy Netflix – seria powstała bowiem na podstawie powieści Cobena o tym samym tytule. Serial W głębi lasu miał premierę na platformie w czerwcu 2020 roku i szybko zyskała sympatię zarówno polskich, jak i zagranicznych odbiorców. 

Fabuła W głębi lasu obejmuje dwa wymiary czasowe: rok 1994 oraz 2019. Opowieść w zaskakujący sposób przedstawia losy warszawskiego prokuratora, Pawła Kopińskiego, który mimo upływu lat nie potrafi otrząsnąć się po stracie ukochanej siostry, zaginionej w niewyjaśnionych okolicznościach podczas obozu letniego. Niespodziewane odnalezienie ciała, którego śmierć zdaje się powiązana ze zniknięciem dziewczyny, może w końcu doprowadzić do przełomu w śledztwie. Policja podejrzewa, że ofiarą jest chłopiec, który zniknął bez śladu wraz z siostrą Pawła 25 lat temu. Nadzieję na rozwiązanie sprawy przyćmiewają jednak głęboko skrywane rodzinne tajemnice, których wyjście na jaw może sprawić, że wszystko, co Paweł przez lata budował, legnie w gruzach. 

W rolach głównych oglądamy Grzegorza Damięckiego, Agnieszkę Grochowską, Wiktorię Filus i Huberta Miłkowskiego. Oprócz nich w obsadzie W głębi lasu znaleźli się również Jacek Koman, Ewa Skibińska, Arkadiusz Jakubik, Magdalena Czerwińska, Adam Ferency, Przemysław Bluszcz, Dorota Kolak, Izabela Dąbrowska oraz Piotr Głowacki, Cezary Pazura i Arkadiusz Jakubik.  Poza tym w drugim polskim serialu Netflixa debiutują też młode polskie talenty: Adam Wietrzyński, Jakub Gola, Martyna Byczkowska i Kinga Jasik. 

Zobacz także:

W głębi lasu wyreżyserowali Leszek Dawid i Bartosz Konopka. Paweł Flis odpowiada za zdjęcia. Serial produkuje ATM GRUPA S.A. Producentką kreatywną jest Anna Nagler, a producentami wykonawczymi są Andrzej Muszyński i Harlan Coben. 

„Sefixy” 

W kwietniu 2021 roku w ofercie platformy Netflix pojawił się trzeci polski serial – Sexify. Za tę produkcje odpowiedzialni są Piotr Domalewski i Kalina Alabrudzińska, którzy napisali scenariusz i stanęli za kamerą. To, czym wyróżnia się Sexify to również identyfikacja graficzna, o którą zadbała Barrakuz, czyli graficzka i ilustratorka Beata Śliwińska, a także muzyka skomponowana przez JIMKA. Ale na tle dotychczasowych serialowych polskich przedsięwzięć (nie tylko!) Netflixa Sexify wyróżnia tematyka – seks, dziewczyńskość i siostrzeństwo. 

Natalia – ambitna studentka informatyki, marzy o tym, żeby wygrać prestiżowy konkurs. Jej kluczem do sukcesu ma być innowacyjna aplikacja, która pozwoli zaspokoić ciekawość i seksualne potrzeby jej rówieśników. Problem w tym, że sama wie dużo o programowaniu, ale bardzo mało o seksie. Postanawia więc połączyć siły ze swoją najlepszą przyjaciółką Pauliną i koleżanką z akademika – Moniką. Aby wynaleźć algorytm na kobiecy orgazm, dziewczyny zaczynają odkrywać tajemniczy i zawiły świat seksu, przy okazji dowiadując się coraz więcej o sobie samych. 

Główne bohaterki zagrały trzy początkujące aktorki: Aleksandra Skraba (Natalia), Maria Sobocińska (Paulina) i Sandra Drzymalska (Monika). Objawieniem jest też Jan Wieteska, którego zagraniczne serwisy ogłosiły polską wersją Timothée'ego Chalameta. W obsadzie znaleźli się też Cezary Pazura, Małgorzata Foremniak, Zbigniew Zamachowski, Wojciech Solarz, Sebastian Stankiewicz czy Bartosz Gelner.

Jeżeli chodzi o popularność poza granicami Polski, to ośmioodcinkowy Sexify zdecydowanie spotkało się z większą przychylnością niż 1983 czy W głębi lasu. Produkcja trafiła na szczyt zestawienia TOP 10 m.in. w Libanie i w Indiach, a we Włoszech, Francji czy w Brazylii znalazła się w pierwszej trójce. A czy planowany jest 2. sezon? To się dopiero okaże. 

Polskie seriale Netflixa - zapowiedzi

„Rojst ‘97”

Serial Rojst nie debiutował jako produkcja Netflixa. Światło dzienne ujrzał w 2018 roku na serwisie Showmax. Kiedy ten przestał działać, produkcja trafiła na Netflixa. Jakiś czas później dowiedzieliśmy się, że platforma planuje wyprodukować kontynuację, a jej premiera zaplanowana jest na lato 2021

Rojst’97 rozpoczyna się podczas „powodzi stulecia”, która nawiedziła południowy zachód Polski latem 1997 roku. W mieście pękają wały i nieokiełznany żywioł zalewa część miasta oraz las na Grontach. Woda odsłania przy tym zakopane w lesie ludzkie szczątki oraz ciało nastoletniego chłopca, który uznany zostaje za przypadkową ofiarę powodzi. Te dwa, tylko pozornie niezwiązane ze sobą, wydarzenia odkrywają serię tajemnic w mieście. Gronty to teraz miejsce zbrodni, której rozwiązaniem zajmie się Anna Jass (Magdalena Różczka) –  bezkompromisowa policjantka z Warszawy - oraz miejscowy inspektor Adam Mika (Łukasz Simlat). W międzyczasie do miasta wraca Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik), aby zostać nowym redaktorem naczelnym „Kuriera”. Natomiast Witold Wanycz (Andrzej Seweryn) wydaje się nosić w sobie odpowiedzi na większość zadawanych przez policję pytań. Jego życie jednak pochłaniają wspomnienia, które nie dają mu spokoju. Rojst’97 poza kryminalną intrygą, jest również opowieścią o fascynujących latach 90. w Polsce czasu transformacji oraz odkupienia. Reżyserem i współautorem scenariusza (który powstał na kanwie scenariusza Marcina Wrony i Pawła Maślony pt. Mord), napisanego razem z Kasprem Bajonem, jest Jan Holoubek

„Otwórz oczy”

Otwórz oczy to sześcioodcinkowy, mroczny serial skierowany do młodej widowni, w reżyserii Anny Jadowskiej oraz Adriana Panka. To tajemnicza historia o losach nastoletniej Julki, która w następstwie tragicznego wypadku trafia do ośrodka leczenia amnezji. W ośrodku dziewczyna nawiązuje relacje z innymi pacjentami o podobnych doświadczeniach i urazach. Poznaje również tajemniczego Adama. Chłopak staje się tam jej przewodnikiem. Kiedy jednak Julka zaczyna mieć dziwne sny, które wydają się jej aż nazbyt realne, zastanawia się, czy miejsce, w którym się znajduje jest tym, za które je dotychczas uważała. Dziewczyna stara się uciec z ośrodka, jednocześnie dążąc do odkrycia prawdy: ten świat nie jest takim, jakim się wydaje. Oprócz debiutującej na ekranie Marii Wawreniuk oraz Ignacego Lissa, w serialu wystąpili: Marcin Czarnik, Wojciech Dolatowski, Zuza Galewicz, Sara Celler-Jezierska, Klaudia Koścista, Marta Nieradkiewicz oraz Michał Sikorski. Premiera będzie miała miejsce jesienią 2021 roku.  


Kadr z serialu „Otwórz oczy”, fot. materiały prasowe Netflix

„Axis Mundi”

Ośmioodcinkowy serial Axis Mundi pojawi się na platformie Netflix w pierwszej połowie 2022 roku. I będzie to coś dla miłośników gatunku fantasy. Za reżyserię odpowiadają Kasia Adamik i Olga Chajdas, zaś autorkami scenariusza są Magdalena Lankosz, Anna Sieńska, Gaja Grzegorzewska. Akcja Axis Mundi dzieje się w Krakowie. Główna bohaterka, studentka medycyny – Alex – poznaje tajemniczego profesora i jego elitarną grupę uczniów. Ku swojemu zdumieniu odkrywa, że pod przykrywką badań naukowych, grupa zajmuje się zupełnie czymś innym. Alex zostaje wplątana w intrygę, która konfrontuje ją ze światem słowiańskich wierzeń, pradawnych potworów i żądnych krwi bóstw. Axis Mundi to historia oparta na mitologii słowiańskiej i legendach dawnego Krakowa, a także na tym, co owe legendy i mity przemilczały. To także uniwersalna opowieść o dorastającej kobiecie, która musi określić swoją tożsamość i odnaleźć to, co jest jej wewnętrzną życiową siłą. 

„Królowa”

Królowa będzie czteroodcinkową opowieścią o odkupieniu, drugiej szansie i miłości pokonującej wszelkie różnice. To historia Sylwestra – emerytowanego krawca i drag queen, który wyjechał z Polski, by realizować się w Paryżu. Wbrew złożonej sobie przed laty obietnicy, decyduje się wrócić do rodzinnego górniczego miasteczka, gdy dostaje list od wnuczki. Podróż przybiera nieoczekiwany obrót, zmuszając Sylwestra do zmierzenia się z przeszłością. Miniserial w reżyserii Łukasza Kośmickiego i według scenariusza Arniego Asgeirssona zrealizuje Opus TV. A premiera zaplanowana jest na pierwszą połowę 2022 roku

„Wielka woda”

Wielka woda to dramat katastroficzny w reżyserii Jana Holoubka (reżyser formatujący) oraz Bartłomieja Ignaciuka, według scenariusza Kaspra Bajona i Kingi Krzemińskiej, rozgrywający się podczas powodzi tysiąclecia, która nawiedziła Wrocław i okolice w 1997 roku. Gdy fala powodziowa zbliża się do stolicy Dolnego Śląska, zapada decyzja - aby oszczędzić miasto przed niszczącym żywiołem, należy poświęcić okoliczne wsie i pola. Jak jedna decyzja wpłynie na życie całej społeczności? Trójka głównych bohaterów, postawiona w obliczu sytuacji ekstremalnej, zmierzy się z wydarzeniami, których następstwem będzie ogrom zniszczeń oraz śmierć niewinnych osób. Zdjęcia do serialu liczącego 8 odcinków rozpoczną się latem 2021 roku, a premiera w drugiej połowie 2022 roku

„Zachowaj spokój” 

Zachowaj spokój to kolejny tytuł Netflix oparty na powieści Harlana Cobena, który wyreżyserują Michał Gazda i Bartosz Konopka. Akcja sześcioodcinkowego serialu rozgrywa na zamożnym warszawskim osiedlu, gdzie pozostająca w bliskich relacjach lokalna społeczność wiedzie spokojne życie. Wszystko zmienia się, gdy osiemnastoletni chłopiec znika bez śladu. Niebezpieczeństwo szybko eskaluje, a zaniepokojeni rodzice robią wszystko, by chronić swoje dzieci, które u progu dorosłości postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. Zachowaj spokój to dynamiczny, pełen zwrotów akcji thriller, który choć nie jest kontynuacją W głębi lasu, dostarczy odpowiedzi na niektóre pytania powstałe po obejrzeniu pierwszej ekranizacji Harlana Cobena. Za scenariusz odpowiadają i tym razem Agata Malesińska i Wojtek Miłoszewski. Premiery wyczekujcie w drugiej połowie 2022 roku.