Choinka to tradycja, która nadaje świętom wyjątkowy klimat, który jest nie do podrobienia. Niedawno zastanawialiśmy się nad tym, która opcja - sztuczne czy naturalne drzewko - jest bardziej przyjazna środowisku. Okazuje się, że żadna z nich nie jest bez wad. Produkcja tej pierwszej emituje 8,1 kg gazów cieplarnianych na rok, natomiast żywej - 3,1 kg. O ile sztuczną choinkę rekomendujemy całkiem sobie odpuścić, tak tą naturalną możecie pozyskać w rozsądny sposób. Po pierwsze upewnijcie się, skąd pochodzi i wybierzcie te polskie. Jeśli macie taką możliwość, dajcie drzewku drugie życie, zasadzając je. A jeżeli nie, dowiedzcie się, gdzie po świętach je zutylizować.

Idealnym rozwiązaniem jest wypożyczenie choinki. W tym roku do akcji Ambasady Szwecji i Fundacji Nasza Ziemia dołączyła firma Volvo Car Polska, która wypożyczy 500 sztuk drzewek i posadzi 5 tysięcy nowych!

Jeśli jednak każda z powyższych opcji wydaje Wam się zbyt czasochłonna, mamy świetną wiadomość. Istnieją alternatywy dla choinki, które również pomogą Wam wczuć się w świąteczny klimat.

Boże Narodzenie 2018: 5 rzeczy, których w święta powinnaś unikać jak ognia >>>

Nietypowe pomysły na choinkę, które nie wymagają miejsca, czasu i pieniędzy

Ostatnią, całkiem ekologiczną opcją na choinkę jest zrobienie jej samemu z rzeczy dostępnych w domu. Brzmi jak czasochłonna praca, wymagająca kreatywności, cierpliwości i umiejętności plastycznych? Nic z tych rzeczy! W naszej galerii znajdziecie pomysły na drzewko last minute np. z książek. Brzmi niedorzecznie? Poczekajcie, aż zobaczycie efekty. Kolejna możliwość, która zajmie Wam chwilę to wyklejenie choinki na ścianie lub przyczepienie kilku gałązek na kształt drzewka oraz udekorowanie gwiazdą. Nie zapomnijcie tylko położyć pod swoimi alternatywnymi świątecznymi choinkami prezentów!