Choinka to tradycja, bez której nie wyobrażamy sobie świąt. To właśnie przystrojone drzewko nadaje im wyjątkowy, niepowtarzalny klimat. Kilkanaście lat temu cały świat oszalał na punkcie tak zwanych sztucznych choinek, wykonanych z plastiku. Wiele osób sądziło, że decydując się na tego rodzaju drzewko, chronimy lasy przed wycinką, a tym samym stawiamy na bardziej ekologiczne rozwiązanie. Niestety sztuczne choinki nie mają nic wspólnego z ekologią, ponieważ do ich produkcji wykorzystuje się niebotyczne ilości wody. Lepiej w takim razie wybrać żywą choinkę? Odpowiadając na pytanie „choinka żywa czy sztuczna?” radzimy, by postawić na tę prawdziwą, ale podejść do sprawy w rozsądny sposób. Możesz kupić żywą choinkę w doniczce, a po świętach zasadzić ją w lesie. Kolejną (zyskującą coraz większą popularność) opcją jest wypożyczenie choinki na święta

Pomysł na choinkę? Wypożycz drzewko!

Dwa lata temu, a także w ubiegłym roku firma Volvo otworzyła świąteczną wypożyczalnię choinek. Producent samochodów przyłączył się do akcji Ambasady Szwecji i Fundacji Nasza Ziemia. Warto jednak wspomnieć, że Volvo nie tylko wypożyczyło 500 choinek na święta, ale również posadziło 5 tysięcy nowych drzewek. Na razie nie wiadomo, czy akcja zostanie powtórzona także w tym roku. 

Bądź eko na Święta – wypożycz choinkę! Jak i gdzie to zrobić? >>>

Pomysł na choinkę – najpiękniejsze ozdoby i bombki

Jak przystroić choinkę na święta? W sklepach znajdziesz mnóstwo zestawów z pięknymi bombkami. Występują one najczęściej w odcieniach złota, srebra, czerwieni oraz granatu. Jeśli jednak chcesz, by Twoja choinka prezentowała się nie tylko stylowo, ale również oryginalnie, możesz zawiesić na niej różne, niedopasowane do siebie bombki. W ofercie Home & You czekają na Ciebie m.in. bombki w kształcie donutów (to nasza absolutna faworytka!), piernika, a także zwierzątek, np. uroczych kotków. Możesz je zobaczyć poniżej. 

Naszym zdaniem na choince nie może zabraknąć także lampek. W tym wypadku wyznajemy zasadę „im więcej, tym lepiej”. Światełka możesz kupić przez internet. Są dostępne m.in. na stronie OBI

Jeśli jednak każda z powyższych opcji wydaje Ci się zbyt czasochłonna albo po prostu Cię nie przekonuje, mamy świetną wiadomość. Istnieją alternatywy dla choinki, które również pomogą Wam wczuć się w świąteczny klimat.

Nietypowe pomysły na choinkę, które nie wymagają miejsca, czasu i pieniędzy

Ostatnią, całkiem ekologiczną opcją na choinkę jest zrobienie jej samemu z rzeczy dostępnych w domu. Brzmi jak czasochłonna praca, wymagająca kreatywności, cierpliwości i umiejętności plastycznych? Nic z tych rzeczy! Możesz stworzyć choinkę samodzielnie, np. z ulubionych książek, z ozdobnego papieru, światełek albo... z drabiny. Brzmi niedorzecznie? Poczekaj, aż zobaczycie efekty. Kolejna możliwość, która zajmie Ci chwilę, to wyklejenie choinki na ścianie lub przyczepienie kilku gałązek na kształt drzewka oraz udekorowanie gwiazdą. Nie zapomnij tylko położyć pod swoimi alternatywnymi świątecznymi choinkami prezentów! 

Zobacz także:

Więcej inspiracji i pomysłów na choinkę znajdziesz w naszej galerii (na górze strony). Czujesz już świąteczny klimat?