Styczeń zmierza ku końcowi, a z naszych postanowień noworocznych pozostaje  rozmyty obraz. Powoli zapominamy o planach, by w tym roku w końcu zadbać o swoje zdrowie i przestawiamy się na szukanie informacji, kiedy jest Tłusty Czwartek. „Następny rok będzie mój!” - tylko dlaczego dajemy sobie robić wodę z mózgu, popadając w przymus postanowień, kiedy dobre nawyki możemy wprowadzić w każdej chwili? 

Wysuszeni jak rodzynki 

Rano kawa, po południu herbata, wieczorem szklanka soku. Myślisz, że pijesz dużo? Niestety, według badań BioStat przeprowadzonych na zlecenie SodaStream wynika, że przytłaczająca większość z nas nie osiąga poziomu zalecanej ilości spożywanych płynów dziennie. Zgodnie z rekomendacjami ekspertów nawadnia się zaledwie 6,1 proc. badanych. 

A ile wody powinniśmy pić? 

Przyjmuje się, że minimalna dawka wody, jaką powinniśmy wypijać w ciągu doby to 2-2,5 ll. W celu zapewnienia odpowiedniego nawodnienia, a tym samym właściwego funkcjonowania organizmu, kobiety powinny łącznie z pożywieniem przyjmować blisko 3 litry wody, mężczyźni aż o litr więcej (3,7 litra). 

Tymczasem najnowsze badanie SodaStream wykazało, że blisko 70 proc. z nas wypija dziennie co najwyżej do 1,5 l wody. 

- Z naszego badania wynika, że co czwarty ankietowany deklaruje, że wypija od 1,5 l do 2,5 l wody. Tylko nieliczni z nas pilnują odpowiednich wartości. Co więcej okazuje się, że Polacy nie tylko piją za mało wody, ale także że kobiety piją jej zdecydowanie mniej niż mężczyźni - podkreśla Katarzyna Konwińska, Dyrektor Marketingu w SodaStream Poland. 

Woda oczami Polaków 

Jakie jeszcze tendencje wykazało badanie? Niemal 7 na 10 Polaków jest przekonanych, że sięga po wodę regularnie w ciągu dnia. Jednak to tylko złudzenie. 

Tylko co druga/drugi z nas (55,5 proc.) przyznaje, że w ramach nawodnienia sięga po kranówkę. Jej przeciwnicy jako argument na „nie” najczęściej wskazują m.in. na niepewność co do bezpieczeństwa wody kranowej dla zdrowia. Tymczasem polska kranówka, wypływając z wodociągów, spełnia wymogi Ministerstwa Zdrowia, WHO oraz restrykcyjne regulacje Unii Europejskiej.  

Zobacz także:

Nie taka zła sodówka, jak mówią 

Pytani o opinię w zakresie wpływu wody gazowanej na zdrowie, niemal 25 proc. jest zdania, że nie jest ona korzystna. 27 proc. z nas nie ma jednoznacznej opinii. 

- Wyniki naszych badań pokazują, jak wiele jako Polacy mamy jeszcze do odrobienia w zakresie świadomości picia wody. Co czwarty z nas uważa, że woda gazowana nie służy zdrowiu. Tymczasem istnieją badania3, które udowadniają, że dobrze nawadnia organizm i lepiej wchłania się w układzie pokarmowym po wzmożonym wysiłku niż niegazowana. Warto zatem rozwiać wątpliwości nieprzekonanych: woda gazowana także sprzyja właściwemu nawodnieniu, a ono przecież zgodnie z powszechną wiedzą jest absolutną podstawą zdrowego funkcjonowania - dodaje Katarzyna Konwińska. 

 

1. https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Normy_zywienia_2020web-1.pdf, str. 322

2. https://www.nationalacademies.org/news/2004/02/report-sets-dietary-intake-levels-for-water-salt-and-potassium-to-maintain-health-and-reduce-chronic-disease-risk

3. Toluna. US Water study, listopad 2014

 

Metodyka badania: Badanie "Nawyki picia wody” zrealizowane zostało przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat na zlecenie SodaStream w październiku 2022 roku metodą CAWI. Próba badawcza: reprezentatywna dla mieszkańców Polski, N=1000.

O SodaStream: SodaStream jest wiodącą marką produkującą saturatory do gazowania wody, należącą do koncernu PepsiCo. SodaStream umożliwia przygotowywanie wody gazowanej w domowym zaciszu, eliminując konieczność dźwigania ciężkich zgrzewek i zaśmiecania środowiska jednorazowym plastikiem. Jedna butelka SodaStream pozwala wyeliminować tysiące tych jednorazowych, a sam ekspres zapewnia świeżą wodę gazowaną zawsze wtedy, gdy mamy na nią ochotę za jednym naciśnięciem przycisku, w wybranym stopniu nagazowania. Aby dowiedzieć się więcej o SodaStream, odwiedź stronę sodastream.pl/pages/babelkowa-rewolucja i śledź SodaStream na Facebooku, Instagramie i YouTube.