Motywacja do treningu

Motywacja do ćwiczeń - skąd ją brać? Jak wytrwać w dążeniu do celu? Zauważyłaś, że jeśli chodzi o treningi masz słomiany zapał? Wiemy, że pierwszy krok bywa bardzo trudny. Ciężko jest się przekonać, że jednak warto wstać z kanapy i zacząć ćwiczyć. Jak ma wyglądać trening? Chcesz ćwiczyć w domu, a może myślisz o karnecie do fitness clubu? Zapał do ćwiczeń nie przychodzi łatwo, a jeśli już zaczniesz, czasem trudno jest również utrzymać motywację. W chwilach zwątpienia konieczne są odpowiednie bodźce, które zachęcą cię do dalszej pracy. Dowiedz się, jaka jest najlepsza motywacja do regularnej aktywności fizycznej i już nigdy nie odpuszczaj kolejnych treningów. Oto 7 sposobów na zmotywowanie się do ćwiczeń,, 

Motywacja do ćwiczeń: wypracuj nawyk regularnych ćwiczeń

Po pierwsze, aby znaleźć motywację do ćwiczeń zbuduj nawyk. To udowodnione, że nawyki bardzo łatwo wypracować. Wystarczy kilka tygodni, żeby przyzwyczaić się do rutyny. Nie chodzi o to, żeby katować się godzinami za karę. Jak na prawdę przywyknąć do „lubienia” ćwiczeń? Znajdź coś co wydaje ci się warte zachodu i zmuś się do tego kilka razy. Jeśli nadal nie polubisz tej dyscypliny, szukaj dalej. Bieganie, pływanie, tenis, joga, zumba, a może boks - wybór jest szeroki. Na pewno znajdziesz coś dla siebie! Sport powoduje wydzielanie hormonów szczęścia, więc na Twój nastrój też wpłynie pozytywnie.

Motywacja do ćwiczeń: wizualizacja efektów

Nic tak nie motywuje do ćwiczeń jak perspektywa pozytywnych zmian, jakie wniesie w twoje życie regularna aktywność fizyczna. Popatrz w dalszą przyszłość, wyobraź sobie, że już czujesz się wysportowana, pełna energii, dotleniona, bardziej wydajna. Korzyści z uprawiania sportu są nieskończone. Lepsze wyniki w pracy, świetny humor, wypoczęcie, wreszcie perfekcyjna sylwetka. Niezależnie od głównej motywacji, spójrz na ogół zmian jakie zajdą w Twoim życiu. Wystarczy jeden krok - podjąć decyzję. Najważniejsze to nie odkładać jej na później. Zamiast składać obietnic w stylu „jutro pójdę na siłownię”, spakuj torbę teraz i zgarnij nagrodę znacznie szybciej. Już jutro rano powinnaś poczuć różnicę, a przede wszystkim - pracę mięśni. Już pierwsze treningi i zwiększą twoją pewność siebie.

Motywacja do ćwiczeń: nagradzaj się

Planuj treningi pomiędzy przyjemnościami - to tzw. metoda sandwicha. Spraw, żeby ćwiczenia kojarzyły ci się z tym co lubisz najbardziej i ustawiaj je w grafiku pomiędzy rozrywki - jak składniki kanapki. Przed zajęciami pójdź na kawę z przyjaciółką, a po ćwiczeniach - wybierz się do kosmetyczki albo zrelaksuj się w parku. Mój sposób? Wybieram siłownię w centrum handlowym. Najpierw ćwiczenia, a w nagrodę małe zakupy albo ulubiona księgarnia! Z czasem coraz bardziej cieszę się z powodu treningu niż mojej „nagrody”. To działa!

Motywacja do ćwiczeń: wspólny trening

Namów przyjaciółkę lub chłopaka na wspólny trening. Pójdźcie do parku w weekend i spędźcie efektywnie czas we dwójkę. Wydzielanie endorfin w swoim towarzystwie działa z dwojoną siłą i powiększy waszą więź. Wybierzcie taką dyscyplinę jaka odpowiada wam obojgu. Może nawet nie widziałaś, że Twój facet profesjonalnie trenował squash? Poproś go, żeby cię czegoś nauczył, a ćwiczenia będą kojarzyć się głównie z dobrą zabawą. Namów przyjaciółkę na wspólne zajęcia. Babskie wyjście na zumbę to znacznie lepszy pomysł od siedzącego spotkania przy kawie. Jeśli twoi znajomi nie są typami sportowców - zapisz się do istniejącej grupy. Może poznasz kogoś ciekawego, przecież pasja łączy ludzi!

Motywacja do ćwiczeń: monitoruj postępy

Opisuj zmiany! Załóż dzienniczek swoich osiągnięć sportowych. Nie musisz tam zapisywać dokładnych pomiarów z porannego biegu. Przecież nie chcesz stać się „iron woman”. Wystarczy, że skupisz się na głównych korzyściach, jakie odczuwasz. „Obudziłam się bardziej wypoczęta niż zazwyczaj”, „Jestem jak nowo narodzona”, „Mam tyle energii” - kolekcjonuj te myśli, a najlepiej zapisuj. Kiedy złapie cię słodkie lenistwo, wyjmij notatki i przeczytaj co tracisz leżąc bezczynnie na kanapie.

Motywacja do ćwiczeń: kup trening z trenerem personalnym na siłowni

Umów się na trening z trenerem personalnym. Jeśli nie potrafisz sama zmotywować się do działania, poproś o trening dopasowany do Ciebie. Poczujesz się otoczona opieką profesjonalisty, przez co bardziej przyjmiesz do siebie rady i na pewno trudniej będzie ci odwołać zajęcia. Takie rozwiązanie jest droższe, ale na pewno się opłaca, bo efekty są podwójne. Trenerzy pomogą dopasować ci dietę odpowiednią do ćwiczeń i wypracować wymarzoną sylwetkę. Wybierz takiego, który będzie cię motywował, jeśli masz się męczyć w towarzystwie, który ci nie odpowiada - nie ma najmniejszego sensu. Uwaga drogie panie! Sport uzależnia, ale na wasze szczęście to chyba najzdrowsza „używka" z istniejących.

Zobacz także:

Motywacja do ćwiczeń: wyznacz plan treningowy

Ustalenie planu treningowego to świetny sposób na zmotywowanie się do ćwiczeń. Zaplanuj ile dni w tygodniu będziesz ćwiczyć, z jakim obciążeniem oraz intensywnością i śledź swoje postępy. Aby zwiększyć motywację do ćwiczeń wyznacz sobie realistyczne cele dostosowane do aktualnego poziomu sprawności fizycznej i stopniowo zwiększaj intensywność treningu w miarę zdobywania sprawności. Ustalenie planu treningowego to pierwszy krok do zdrowego stylu życia.