Kilka dni temu The Guardian opublikował ranking 100 najlepszych książek XXI wieku. W zestawieniu znalazły się takie pozycje jak Atlas chmur Davida Mitchella, Nie opuszczaj mnie autorstwa Kazuo Ishiguro, a także trzeci tom z cyklu Mroczne Materie Philipa Pullmana, czyli Bursztynowa luneta. To książki, które zdecydowanie warto dodać do swojej listy must read. Co ciekawe, trzy pierwsze miejsca w rankingu zajęły kobiety - Hilary Mantel (W komnatach Wolf Hall), Marilynne Robinson (Gilead) oraz Swiatłana Aleksijewicz (Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka). Natomiast 75. miejsce na liście 100 najlepszych książek, które wydano po 2000 roku według The Guardian należy do Prowadź swój pług przez kości umarłych autorstwa Olgi Tokarczuk. To kolejne wyróżnienie na koncie polskiej pisarki.

Powieść Olgi Tokarczuk na liście 100 najlepszych książek XXI wieku według dziennika The Guardian! O czym opowiada Prowadź swój pług przez kości umarłych?

Prowadź swój pług przez kości umarłych została wydana w 2009 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. Znalazła się wśród nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2010. Powieść opowiada o serii tajemniczych morderstw, których ofiarą padają myśliwi ze wsi położonej na skraju Kotliny Kłodzkiej. Główną bohaterką Prowadź swój pług przez kości umarłych jest Janina Duszejko – emerytowana nauczycielką, która interesuje się astrologią, a w wolnych chwilach tłumaczy poezję Williama Blake’a. Nieco ekscentryczna starsza pani sugeruje, że dokonywane na myśliwych zbrodnie to zemsta mordowanych przez nich zwierząt. Czy Janina Duszejko ma rację? Wciągająca, nieprzewidywalna, trochę mroczna.

 

W 2017 roku do kin trafiła ekranizacja Prowadź swój pług przez kości umarłych – Pokot. Za reżyserię filmu odpowiadają Agnieszka Holland i Kasia Adamik. Na ekranie mogliśmy podziwiać Agnieszkę Mandat, Wiktora Zborowskiego, Jakuba Gierszała, Borysa Szyca, Patrycję Volny i Andrzeja Grabowskiego. Warto wspomnieć, że Pokot był wielokrotnie nagradzany, między innymi podczas Berlinale i Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Olga Tokarczuk wyróżniona najważniejszą nagrodą literacką! >>>