Choć od informacji o tym, że Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury minęło już trochę czasu, nie przestajemy nią żyć. Ale trudno się dziwić. Polska pisarka otrzymała wyróżnienie przyznawane przez Akademię Szwedzką 23 lata po tym, jak ostatni raz, czyli w 1966 roku przypadło ono innej Polce, Wisławie Szymborskiej. Tokarczuk znalazła się tym samym w gronie zaledwie 15(!) kobiet nagrodzonych literackim Noblem. Noblowski medal, dyplom oraz nagrodę pieniężną w wysokości ok. 3,6 miliona złotych za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia” odbierze z rąk króla Szwecji już 10 grudnia. Kreację na tę okazję przygotuje dla Olgi jeden z najpopularniejszych rodzimych projektantów, Tomasz Ossoliński.

Zobacz także: Najlepiej zarabiający pisarze w Polsce. Wśród nich Olga Tokarczuk i Blanka Lipińska

Powstał kalkulator, którym obliczycie, ile czasu zajmie wam przeczytanie książek Olgi Tokarczuk 

Czy do tego czasu uda się wam przeczytać chociaż jedną książkę polskiej noblistki, bo do tej pory jeszcze nie mieliście okazji? Trudno ocenić? Mamy dobrą wiadomość! Powstało specjalne narzędzie, a mianowicie kalkulator, który pomoże wam wyliczyć czas potrzebny na pochłonięcie twórczości Tokarczuk. „Kalkulator jest przeznaczony dla wszystkich miłośników książek. Niezależnie od tego, czy koś już czytał książki Olgi Tokarczuk, czy dopiero zamierza się zapoznać z jej twórczością? (…) kalkulator bowiem nie tylko proponuje najlepszą kolejność przeczytania książek noblistki, ale potrafi też ułożyć plan na ferie świąteczne” – czytamy na stronie kalkulatora.

Za Omni Calculator - znajdziecie go TUTAJ - stoi krakowski startup. Jak działa? Jeżeli chcecie otrzymać listę pozycji autorstwa Olgi Tokarczuk, dopasowaną przede wszystkim do waszych możliwości czasowych, wystarczy, że wprowadzicie w kalkulatorze kilka kluczowych zmiennych, czyli datę rozpoczęcia urlopu oraz ilość dni, jaką chcecie przeznaczyć na czytanie. Ponadto, musicie określić też, jakie jest wasze tempo czytania książek i ile dziennie godzin jesteście w stanie poświęcić na czytelnictwo. Jest również opcja określenia preferencji do co kolejności, jakiej chcielibyście zaliczyć pozycje spod pióra Tokarczuk. Czy bardziej zależy wam na tym, jak oceniają je krytycy, czy bardziej na chronologii, w jakiej książki ukazywały się na rynku. Kalkulator, na podstawie tych wszystkich informacji, stworzy spersonalizowaną pod was listę must read Olgi Tokarczuk. Genialne, prawda?

Zobacz także: 5 książek o ciele, seksie i feminizmie, które warto przeczytać tej jesieni