W jamie ustnej dorosłego człowieka są 32 zęby. Większość tych stałych wyrzyna się do 15. roku życia. Ale między 16. a 25. (nawet po 40.!) rokiem życia pojawiają się zęby trzonowe. Nazywa się je „zębami mądrości”, ponieważ wyrzynają się w wieku, który uważa się za dojrzały. 

Często słyszymy, że najlepszym sposobem leczenia „ósemek” jest ich usunięcie. Jednak wbrew popularnej opinii nie każdy musi to robić. Jedynie stomatolog jest w stanie stwierdzić, czy ekstrakcja zębów mądrości pozwala uniknąć przykrych konsekwencji w przyszłości. 

Istnieje wiele mitów na ich temat. Przyjrzyjmy się niektórym z nich:

MIT: Każdy człowiek ma zęby mądrości.

Około 35 procent populacji nie posiada zębów mądrości. Wykonanie RTG zębów w 17. roku życia to najlepszy sposób na sprawdzenie, czy pod dziąsłami znajdują się zawiązki czekające na wyrzynanie. 

MIT: Łatwo sprawdzić, czy posiadamy zęby mądrości.

Tak naprawdę często kość szczęki lub tkanka miękka otaczająca ząb mądrości utrudnia wyczuwanie jego obecności. W takim przypadku jedynym sposobem jest wykonanie zdjęcia RTG

Zobacz także:

MIT: Ekstrakcja zębów mądrości jest zawsze konieczna. 

Nie we wszystkich przypadkach. Czasami występowanie zębów mądrości może prowadzić do stłoczenia pozostałych zębów, dyskomfortu i bólu, ale u wielu pacjentów są one zdrowe i prawidłowo ustawione. Ekstrakcję zaleca się, jeśli istnieje: ryzyko uszkodzenia sąsiednich zębów, zapalenie dziąseł, problemy z zatokami szczękowymi czy próchica. Często jest ona konieczna przed leczeniem ortodontycznym w przypadku wady zgryzu. Pamiętajmy, że higiena jamy ustnej i dieta odgrywają główną rolę. Potencjalne problemy mogą wystąpić, gdy nie ma wystarczająco dużo miejsca na pojawienie się zębów mądrości lub jeśli wyrzynają się w niewłaściwej pozycji lub znajdują się częściowo pod tkankami miękkimi.

MIT: Usuwanie zębów mądrości jest nieprzyjemne. 

Ekstrakcja zębów mądrości jest powszechną oraz bezpieczną procedurą. Dzisiejsze możliwości diagnostyczne i lecznicze spowodowały, że zabiegi usuwania zębów mądrości są delikatniejsze i mniej dolegliwe dla pacjentów.

MIT: Bezobjawowe zęby mądrości nie wymagają chirurgicznej ekstrakcji. 

Bezbolesny ząb mądrości często może powodować uszkodzenie sąsiednich zębów, torbiele i infekcje. A te są niebezpieczne, jeśli zostaną zignorowane.

MIT: Usuwanie zębów mądrości przebiega tak samo niezależnie od wieku.

Zęby mądrości są łatwiejsze do usunięcia w młodości, biorąc pod uwagę mniejszą mineralizację kości i mniejsze ryzyko powikłań. U osób starszych korzenie są całkowicie uformowane, dlatego ryzyko powikłań po ekstrakcji wzrasta.

Jak uniknąć powikłań w wyniku usunięcia ósemki?

•    Nie pij alkoholu i nie pal papierosów.
•    Odstaw gorące napoje i potrawy na co najmniej 24 godziny po zabiegu.
•    Unikaj wysiłku fizycznego przez 7 dni po zabiegu.
•    Dbaj o higienę jamy ustnej.
•    Nie przyjmuj aspiryny.

Aby ocenić stan swoich „ósemek”, najlepiej umówić się na konsultację z dentystą w klinice Warsaw Dental Center. Specjaliści dokonają przeglądu jamy ustnej i ocenią, czy ekstrakcja jest konieczna. Jeśli tak, zabieg zostanie przeprowadzony w bezbolesny sposób, a precyzja jego wykonania pozwoli uniknąć nieprzyjemnych powikłań.