Jak urządzić przytulną sypialnię? Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co sprawia, że sypialnia jest ciepła, klimatyczna. Atmosferę pomieszczenia tworzą kolory, w których jest ono utrzymane, oświetlenie oraz wykorzystane dekoracje.

Jak urządzić przytulną sypialnię?

Kolory wnętrza mają ogromny wpływ na jego charakter. W sypialni raczej nie sprawdzą się barwy ostre, zwłaszcza na dużych powierzchniach. Miłośnikom mocnych, przykuwających wzrok kolorów zaleca się potraktowanie ich raczej jako akcentów kolorystycznych. Pomalowana rama wokół okna, poduszka w żywych barwach czy jakiś zgrabny bibelot całkowicie wystarczą. A jeśli mocniejsza ma być cała ściana – to raczej ta „za plecami” łóżka. Należy unikać umieszczania ostrych barw tam, gdzie często pada wzrok.

Funkcją sypialni jest bowiem nie tylko zapewnienie odpoczynku ciału, ale także wyciszenie, uspokojenie umysłu, ukojenie zmęczonych oczu. Najlepiej wypoczywają one przy ciepłych, miękkich barwach. Nawet w przypadku wplecenia mocniejszego akcentu do sypialni powinny to być raczej winna lub malinowa czerwień, ciepły pomarańcz, a nie fuksja czy jaskrawy żółty.



„Miękkie”, czy raczej opływowe, delikatne, sprzyjające wypoczynkowi, powinny być również meble. Sypialnia nie jest miejscem na wymyślne, dekoracyjne umeblowanie. Wykończenia mebli, a także dodatki muszą być neutralne dla oka, aby nie zakłócały przytulnej, spokojnej atmosfery, w której organizm się wycisza.
Przytulności pomieszczeniu dodają nie tylko ciepłe barwy, ale także miękkie tkaniny: koce i pledy, narzuty, poduszki, dywaniki, zasłony. Jako dekoracje sprawdzą się natomiast przedmioty miłe dla oka oraz elementy przywołujące miłe wspomnienia, ciepłe uczucia: fotografie, obrazy, plakaty.

Dekoracje i tekstylia w przytulnej sypialni

Łóżko jest centralnym punktem sypialni. To jego wygoda i jakości materaca jakość wpływają na dobry wypoczynek. Sama atmosfera pomieszczenia natomiast zależy w dużej mierze od estetyki tego najważniejszego mebla.

W przytulnej sypialni nie może zabraknąć tkanin. Warto zadbać o przyjemne w dotyku i miłe dla oka materiały zarówno na pościel, jak i dzienną dekorację łóżka.

Komplet pościeli IKEA to pomysł na miły sen i leniwy poranek. Miękkie w dotyku materiały o przyjemnych kolorach i wzorach sprawiają, że aż się nie chce uchylać kołdry i stawiać stóp na dywaniku koło łóżka… Kluczem do słodkiego wylegiwania się w łóżku są jednak nie tylko kolory, ale przede wszystkim jakość materiałów. Bawełna, mieszanka bawełny i poliestru oraz kora to materiały przyjemne, nieuczulające, lekkie i zapewniające zdrowe ciepło podczas nocnego wypoczynku. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą na komplety pościeli od IKEA.

Zobacz także:

Niewątpliwą ozdobą łóżka są poduszki dekoracyjne (ich nigdy za wiele) i wałki. W przypadku poduszek można nieco poszaleć z wzornictwem, ale – wszystko w obrębie przyjętej stylistyki. Wzory poszewek dają duże pole do popisu. Stylową ozdobą w sypialni rustykalnej czy klasycznej są poduszki gobelinowe. Warto zwrócić również uwagę na modele wyszywane lub nowoczesne – np. z fotografią czy ulubionym krajobrazem.

Dodatkową, i bardzo funkcjonalną, ozdobą sypialni jest miękki, ciepły pled, którym można się okryć w chłodniejszą noc lub przykryć w fotelu przy dobrej książce. Warto zawsze go mieć pod ręką – a więc zamiast chować w szafie, lepiej przerzucić go przez ramę łóżka czy ułożyć na fotelu.

Dzienna odsłona sypialni to natomiast okazja do rozbudzenia zmysłu dekoracyjnego. Stylowa narzuta to jeden z tych elementów, które zadecydują o charakterze sypialni! Narzuty na łóżko z oferty IKEA dostępne są w różnych wzorach i kolorach. To świetny pomysł, aby ożywić nieco sypialnię oryginalnym kolorem; można także dopasować narzutę pod kolor prześcieradła lub pościeli. Warto pomyśleć o co najmniej dwóch wersjach narzut na różne pory roku. Zimą dobrze jest postawić na grubszą, pikowaną narzutę, latem – coś lżejszego, w jaśniejszym kolorze lub wzorzystego.

Jak stworzyć przytulny klimat w sypialni?

Przytulną atmosferę w sypialni – jak już wspomniano – tworzą przede wszystkim kolory i tekstylia. W przytulnej sypialni ciepłą atmosferę stworzą brązy i beże. Z brązem należy jednak uważać – zbyt duża jego dawka może przyciemnić wnętrze, a przecież nie o to chodzi. Najbezpieczniejsze odcienie to kawa z mlekiem, cappuccino. Nieco światła doda (nie odbierając przytulności) kolor kości słoniowej czy écru. W sypialni dobrze sprawdzają się również szarości, odrobina złota, nieco winnej czerwieni, a także dodające pomieszczeniu światła i przestronności – jasne pastele.

Ciepła pomieszczeniu dodaje niewątpliwie drewno. Drewniane meble, panele w ciepłym kolorze, a nawet okładzina drewniana na jednej ze ścian (najlepiej tej po stronie zagłówka) nadadzą pomieszczeniu prawdziwie domowej atmosfery. Podobnie zresztą „działa” miękki dywan lub bieżnik. Szczególnie istotne są dywaniki po bokach łóżka – dobrze jest postawić bosą stopę na naprawdę przyjemnej tkaninie.

Nie wolno zapomnieć o dekoracji okna – stylowe, ale w miarę lekkie zasłony stworzą klimat wypoczynku. Przytulności dodać może także roleta klasyczna lub rzymska. Rolety rzymskie są łatwe w montażu (można je założyć na karniszu) i świetnie sprawdzają się zarówno we wnętrzach w stylu angielskim czy prowansalskim, jak i bardziej nowoczesnych. Rolety rzymskie w jasnych kolorach (biała, écru) przyjemnie ograniczają ilość wpadającego do wnętrza światła, nie blokując go zupełnie.

Przytulności wnętrzu doda także odpowiednio dobrane oświetlenie. Warto postawić na kilka punktów świetlnych, w tym lampki umieszczone blisko łóżka (na szafce nocnej czy jako kinkiet nad zagłówkiem). W sypialni najlepiej sprawdza się ciepła barwa światła (czyli jak najniższa temperatura), w tym nastrojowe żarówki dekoracyjne, imitujące płomień świecy. Jeśli jest taka możliwość, warto postawić na oświetlenie, które umożliwia zmianę natężenia oraz temperatury barwnej w zależności od potrzeb – i oczywiście pory dnia.

Bardzo stylowym dodatkiem jest lampa stojąca, emanująca swoim światłem z rogu pomieszczenia. Nowoczesności, ale i ciekawego, a zarazem przytulnego efektu doda także oświetlenie podpółkowe w witrynie czy niewielkie reflektorki we wnękach.

Jakie meble do małej przytulnej sypialni?

Przytulna sypialnia potrzebuje komfortowych i funkcjonalnych mebli. Jak już zostało wspomniane, drewno odgrywa niezwykle ważną rolę w budowaniu atmosfery przytulności. Meble drewniane, drewniana (ewentualnie metalowa) rama łóżka oraz lustro w drewnianej ramie będą najlepiej pasowały do sypialni. Szafki nocne mogą, ale nie muszą być z tej samej kolekcji, co łóżko. Być może warto postawić tu na oryginalne akcenty?

Szafa i komoda powinny być proste i funkcjonalne – drewniane, bez zbędnych ozdobników. Co nie znaczy, że należy w ogóle zrezygnować z ciekawych elementów mebla. Kolorowa gałka komody to niewielki, ale dobrze widoczny akcent urozmaicający. Samą komodę czy toaletkę warto udekorować przedmiotami dodającymi domowego ciepła. Szkatułka z biżuterią, figurka, flakonik perfum, puzderko z laki – każdy z tych przedmiotów kojarzy się z eleganckim ciepłem.

Sypialnia to miejsce odpoczynku – nie tylko snu, ale także spokojnej lektury czy pogrążenia się w muzyce. Do takich celów świetnie nadaje się wygodny fotel. Do klimatycznej sypialni idealnie pasuje klasyczny uszak, w którym można dosłownie się zatopić. Jest ciepły i wygodny, a klimatem przypomina dom rodzinny. Jeśli jednak preferujesz lżejsze meble – warto postawić na fotel wiklinowy czy rattanowy. Lekka i ekologiczna plecionka w brązie to mebel, w którym aż chce się siedzieć.

Urządzenie sypialni może bezpośrednio przełożyć się na jakość odpoczynku. Przytulna i ciepła atmosfera stworzona przez odpowiednie kolory, oświetlenie i tekstylia potrafi ukoić po całym dniu pracy, a odpowiednio dobrana pościel – utulić do snu.